• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

zapytanie sql dotyczace derektywy WHERE

Object Storage Arubacloud
0 głosów
123 wizyt
pytanie zadane 26 marca 2017 w SQL, bazy danych przez Wojciech Olszewski Użytkownik (550 p.)
Cześć

Mam pewne wyzwanie. Przykładowo mam bazę danych szesc kolumn cecha1 cecha2, cecha3, cecha4, cecha5, cecha6. użytkownik moze wbyrac np: cecha1 =5, cecha2=6, itd.

do wybierania rekordu wymyśliłem ze zrobię tablice do przechowywania wartości wybranych cech tablicaCech.

sprawa byla by porsta zapytanie SELECT * FROM tabela WHERE cecha1=tablicaCech['cecha1'] .. itd. tylko że pojawia sie pewien problem. Uzytkownik może pominąć pewna ceche. Np cecha 3 nie jest sprecyzowana i w takim przypadku pojawia się problem. Chodzi mi o to żeby można bylo zrealizować coś takiego że w WHERE cecha3 = "wszystkie możliwości".

wiem że może nie jest to napisane jakos bardzo zrozumiałym językiem ale licze na wasze odpowiedzi. Jeśli coś jest zupełnie niejasne to chętnie odpowiem na pytania.

pozdrawiam. Będę wdzieczny za każda podpowiedź
komentarz 26 marca 2017 przez Boshi VIP (100,240 p.)

wiem że może nie jest to napisane jakos bardzo zrozumiałym językiem ale licze na wasze 

 wiem, sorry, nie zrozumiałem dużo z tego, ale liczę, że przełożysz na Polski.

komentarz 26 marca 2017 przez Wojciech Olszewski Użytkownik (550 p.)
tytul autor rok wydawnictwo kraj
tytul1 autor1 1990 jakies wydaw1 polska 
tytul2 autor1 1990 jakies wydaw2 polska
tytul3 autor3 2000 jakies wydaw3 francja

użytkownik wybiera 

tytul                                  autor     rok         wydawnictwo                      kraj

w tym miejscu daje pomin  autor1   1990       w tym miejscu daje pomin   polska

wyswietlaja mu sie dwa pierwsze rekordy

w przypadku kiedy dal by w tytule np tytul1 wyswietla sie jeden rekord.

 

zapytanie (SELECT * FROM tabela WHERE tytul=tablicaCech['tytul'] AND autor=tablicaCech['tytul'] AND rok=tablicaCech['rok'] AND wydawnictwo=tablicaCech['wydawnictwo'] AND kraj=tablicaCech['kraj']

wszystko bylo by super tylko że użytkownik może pominąc jakaś wartość i wtedy jest blad 

 

 

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 26 marca 2017 przez Fenix Nałogowiec (26,750 p.)
wybrane 26 marca 2017 przez Wojciech Olszewski
 
Najlepsza

Może użyj like z %%?

komentarz 26 marca 2017 przez Wojciech Olszewski Użytkownik (550 p.)
Super o to mi chodziło właśnie. Dzięki za poświęcony czas i szybką odpowiedź.

Podobne pytania

+1 głos
1 odpowiedź 463 wizyt
pytanie zadane 25 września 2020 w SQL, bazy danych przez xxkserksesxx Nowicjusz (130 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 224 wizyt
0 głosów
3 odpowiedzi 558 wizyt

92,556 zapytań

141,404 odpowiedzi

319,560 komentarzy

61,942 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...