• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Seksowność kodu

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
195 wizyt
pytanie zadane 23 marca 2017 w C i C++ przez Marduczek Użytkownik (520 p.)
Czołem wszystkim!

Ostatnimi czasy zakochałem się w programowaniu, idzie całkiem nieźle :)

Zastanawia mnie tylko czy dobrze podchodzę do problemu. Załóżmy, że mam skomplikowaną pętle do napisania, wiem jak ją napisać z użyciem 2 zmiennych ale coś czuje, że można to zrobić ładniej, używając tylko jednej. Czy w takiego rodzaju przypadkach lepiej iść przed siebie i napisać troszkę gorszy kod czy dumać nad tym lepszym?

Pozdrawiam!

4 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 24 marca 2017 przez criss Mędrzec (172,590 p.)
Iść przed siebie, a po skończeniu jakiejś większej całości (klasy, funkcji, whatever) przeczytać cały kod i poprawić nie tylko estetycznie, ale szansa na jakieś proste optymalizacje też często się znajduje. To jest najpopularniejszy (jeśli nie jedyny słuszny) sposób pisania kodu, ale ja nadal mam z tym problemy, bo nie lubie patrzeć na mało seksowny kod :D Takie poprawki nazywają się refaktoryzacją - wygoogluj sobie.
0 głosów
odpowiedź 24 marca 2017 przez Grzyboo Nałogowiec (28,860 p.)
Rób swoje, jak nie jesteś w stanie dwóch zmiennych na jedną zamienić to nie ma co tracić sił i czasu na to. Przyjdzie z czasem.
0 głosów
odpowiedź 24 marca 2017 przez jankustosz1 Nałogowiec (35,880 p.)
Nie bardzo rozumiem jak chcesz napisać dwie zagnieżdżone pętle za pomocą jednej zmiennej. Tylko zepsujesz sobie kod i stanie się niezrozumiały gdy jedną zmienną na 2 fory walniesz( oczywiście się da trzeba korzystać z modulo i dzielenia, ale podstawowe pytanie po co jak można ładnie przejrzyście z użyciem dwóch?)

Przede wszystkim trzeba pisać. Jak dużo będziesz pisał zobaczysz sam swoje błędy bo np nie będziesz mógł łatwo edytować programu z powodu brzydkiego kodu i następnym razem napiszesz ładniejszy bardziej przejrzysty i zrozumiały dla kogoś kto widzi go np. pierwszy raz.

Moim zdaniem ładny kod to taki gdzie nie robisz jakiejś jednej dużej funkcji która coś robi i dobrze się z niej korzysta, lecz trudno edytować po kilku miesiącach. Musi być wszystko ładnie porozdzielane na mniejsze części aby wszystko można było z łatwością edytować. Np. nie robić funkcji która w sobie zawarte np. wyszukiwanie jakiś znaków odwracanie a potem zamianę na wielkie litery. Powinieneś pierwsze stworzyć mniejsze niskopoziomowe funkcje jak np. np odwracanie stringa a w tej dużej funkcji tylko te mniejsze wywoływać. Przede wszystkim chodzi o przejrzystość.
0 głosów
odpowiedź 24 marca 2017 przez mokrowski Mędrzec (155,460 p.)

Programowanie to sztuka rzeczy możliwych. To oznacza że często powstaje kod wystarczająco dobry. Nie jest to zachęta do "tworzenia chały" a do wykonania rozwiązania i optymalizacji/refaktoryzacji już przy istniejącym kodzie i testach. Nie będziesz widział wielu usprawnień bez całości kodu. Jeśli jednak będziesz miał rozwiązanie, będziesz mógł do niego wrócić jeśli z jakimś pomysłem zabrniesz w ślepy zaułek.

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 217 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 282 wizyt
pytanie zadane 26 sierpnia 2019 w Python przez Tempest Nowicjusz (120 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 101 wizyt

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,088 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...