• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Nauka przez wakacje

Object Storage Arubacloud
0 głosów
227 wizyt
pytanie zadane 20 marca 2017 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Blue Obywatel (1,180 p.)
Witam! W tym roku kończę liceum i planuję pójść na informatykę. Z tego, co przeczytałem, wiedza, jaką się zdobywa na studiach, jest czysto teoretyczna i prawdopodobnie nie będę jej potrzebował w przyszłej pracy. Dlatego przez te cztery miesiące wolnego czasu, które będą po maturze, chciałbym uczyć się na własną rękę, by potem w trakcie studiów dostać się na jakieś staże itp. Myślałem o pójściu w kierunku tworzenia aplikacji internetowych. Mam kilka pytań z tym związanych:

1) Czy warto poświęcać czas na rozwiązywanie zadań z olimpiad informatycznych? Czy te umiejętności, które się przy tym nabywa, są potem w jakiś sposób przydatne? Jeśli ktoś radzi sobie z zadaniami maturalnymi z programowania (wiem, są proste), to może lepiej od razu skupić się na poznawaniu bardziej praktycznych rzeczy?

2) Od jakich języków zacząć? Jak na razie umiem jedynie strukturalnego C++ i uczę się podejścia obiektowego. Nie oczekuję, że ktoś mi powie konkretnie "Ucz się tego, tego i tego", bo wiem, że o tym będę musiał zdecydować sam. Proszę po prostu o to, by ktoś ogólnie napisał ze swojego doświadczenia, które języki są najbardziej przydatne.

Mam dużo motywacji i nie oczekuję, że wszystko przyjdzie mi łatwo.

Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi.

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 20 marca 2017 przez binkey Użytkownik (530 p.)
Przede wszystkim to zależy od uczelni, na której masz zamiar studiować te informatykę, ja obecnie jestem zadowolony, bo idzie sobie sporo poprogramować i można naprawdę dużo wyciągnąć ze samych studiów pod warunkiem, że się przyłożysz. Zawsze jest możliwość dołączenia do kół naukowych, a niektóre z nich przy okazji różnych projektów łatają braki w edukacji stricte na zajęciach.  Poza tym jeśli chcesz wziąć udział w stażach i równolegle studiować, to musisz najpierw dobrze to przemyśleć, żeby mieć czas i na naukę i na pracę, a jak wiadomo na pierwszych latach studiów trzeba sporo czasu spędzić na uczelni.

Co do języka to tak na prawdę nie waże. Mi ten strukturalny c++ na studiach pozwoliły w tydzień ogarnąć prawie cały semestr podstaw Javy. Więc jeśli chcesz mieć niezłe zarobki to możesz pokombinować coś w Javie(według badań najbardziej dochodowy język), która pozwoli później tworzyć aplikacje internetowe(i nie tylko). Poza tym uważam, że c++ jest świetnym aczkolwiek mało związanym z apkami internetowymi językiem. Polecam także Pythona(ciekawy język i sporo zastosowań, jak np. w Machine Learningu, który staje się coraz większym obszarem na mapie wiodących technologi). Oczywiście radziłbym także SQL.

Podobne pytania

+1 głos
1 odpowiedź 958 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 569 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 301 wizyt

92,555 zapytań

141,403 odpowiedzi

319,560 komentarzy

61,941 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...