• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Baza wiedzy - czy zapisujecie ciekawsze rozwiązania problemów , a jeśli tak to w jaki sposób

VPS Starter Arubacloud
+2 głosów
398 wizyt
pytanie zadane 26 maja 2015 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez jeremus Maniak (59,720 p.)
edycja 26 maja 2015 przez jeremus

Nagłówek pytania chyba jest jasny. W czasie tworzenia oprogramowania napotykamy na różne problemy. Ponieważ pamięć niestety jest ulotna , warto rozwiązania tych problemów gdzieś zapisać. Moje pytanie jest takie : czy używacie jakiś narzędzi do przechowywania i przeszukiwania tej prywatnej "bazy wiedzy". Jeśli tak to jakich ?

dodam do pytania, że próbowałem używać czegos takiego jak "zim desktop wiki", http://www.zim-wiki.org  (nie wiem dlaczego zaniechałem - może lenistwo :)  )
Pozdrawiam.

4 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 26 maja 2015 przez Comandeer Guru (599,730 p.)
Używam GitHuba - po prostu. Najczęściej ciekawe rozwiązania to prywatne gisty. No bo przecież rozwiązania problemów w programowaniu to kod ;)
komentarz 26 maja 2015 przez jeremus Maniak (59,720 p.)
w systemie kontroli wersji ?

a jak jest z wyszukiwaniem rozwiązań ?

chodzi mi o cos takiego:

opis problemu -> rozwiązanie
komentarz 26 maja 2015 przez Comandeer Guru (599,730 p.)
po nazwach plików w giście - nazywam je słowami-kluczowymi.
komentarz 27 maja 2015 przez efiku Szeryf (75,160 p.)

Comandeer  +1 Też sobie trzymam na Githubie  :) 

komentarz 27 maja 2015 przez jeremus Maniak (59,720 p.)
nie oznaczam odpowiedzi jako najlepszej, bo każdy ma swój sposób.

wg mnie kluczem do weryfikacji skuteczności metody, jest czas wyszukania rozwiązania

dziękuję wszystkim za odpowiedzi
+1 głos
odpowiedź 27 maja 2015 przez niezalogowany
Wiem że to staro modne ale mam bardzo duży notanik A4 i w nim wszystko zapisuje, nie raz przepisuje krótkie kody i dokładnie wyjasniam linijka po linicje dla siebie nowe rzeczy, po kilku tygodniach notowania  tworzysz sobie mapę swoich programistycznych myśli i rozwiązanych problemów, zawsze warto mieć pod ręką taki notanik zaglądając do mapy  poruszasz obszar mózgu w którym dana myśl się skrycie znaduje, i szybko przypomniasz sobie pewne rzeczy. Gorąco polecam ten sposób.
komentarz 27 maja 2015 przez zirael [PL] Mądrala (5,200 p.)
O to nie tylko ja korzystam z archaicznej metody zapisywania kodu źródłowego w zeszycie :D a tak serio, polecam jeszcze metodę "Na misia", czyli wykorzystywanie maskotki jako wiernego i cierpliwego słuchacza,  przedstawianie nowo poznanych pojęć tak aby sprawdzić czy je dobrze sobie przyswoiliśmy. Tę metodę pamiętam z tutoriala Gynvael'a Coldwind'a, a także odsyłam do tego artykułu http://gynvael.coldwind.pl/?id=238
0 głosów
odpowiedź 27 maja 2015 przez Whinsy Użytkownik (620 p.)
Jeżeli rozwiązanie jest dobrze napisane obiektowo to warto założyć folder na takie rzeczy i tam to umieszczać. Gdy będziesz tego znowu potrzebował to zaglądasz do folderu i masz. Specjalne programy do tego według mnie są zbędne.
0 głosów
odpowiedź 27 maja 2015 przez niezalogowany
Na dysku. Mam folder, w którym każdy projekt to konkretne rozwiązanie nazwane słowami kluczowymi. Opis problemu mam w pliku tekstowym, oraz dodatkowe komentarze w kodzie.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 110 wizyt
pytanie zadane 29 listopada 2021 w PHP przez roberto23 Początkujący (270 p.)
+1 głos
2 odpowiedzi 246 wizyt

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,088 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...