• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Kontynuacja nauki PHP czy rozpoczęcie nauki JavaScript?

0 głosów
171 wizyt
pytanie zadane 19 marca w JavaScript, jQuery, AJAX przez Vickul Gaduła (3,230 p.)
Witam.

Od dwóch lat uczę się programowania w PHP. Znam go w stopniu zadowalającym łącznie z programowaniem obiektowym oraz Symfony. Nigdy dobrze we frond-endzie mi nie szło , ponieważ nie mam tego zmysłu, i gdy widzę jakąś stronę to potrafię ją odtworzyć 1:1, ale nie potrafię nic sam wymyślić sensownego od zera. Może macie jakieś sposoby i również na to jak takiego zmysłu się wyuczyć?  Dlatego nie wiem, czy jest w ogóle sens uczyć się JavaScript i iść w stronę front-endu? Może lepszym pomysłem jest dalej brnąć w back-end i nauczyć się PHP oraz Python Django i Ruby? Proszę o jakieś sugestie.
komentarz 19 marca przez Raymond.Z Obywatel (1,820 p.)
Bycie ekspertem to zawsze dobry pomysł, zwłaszcza w technologiach, które są wszędzie używane.
komentarz 20 marca przez Avenue Użytkownik (880 p.)

ale nie potrafię nic sam wymyślić sensownego od zera.

Programista front-end odpowiada jedynie za zakodowanie lay`a w js itd, wiadomo.

A za projekt wizualny odpowiada grafik, jeśli chcesz być front-end`owcem to nie będziesz odpowiadał za jakikolwiek wygląd strony, bo od tego jest grafik.

Ewentualnie czasami, jeśli grafik nie zrobi projektu w RWD to trzeba coś samemu pokombinować jakby to miało wyglądać.

4 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 19 marca przez Przemek Kosior Nowicjusz (200 p.)
Hej, wybacz, wyszło tl;dr.

Na początek zapytam - po co chcesz iść we front-end po dwóch latach doświadczenia w PHP?

Faktycznie, JavaScript przeżywa swoją wiosnę, zarobki, zapotrzebowanie na specjalistów i poziom "dojrzałości" środowiska cały czas rośnie, nie jestem jednak przekonany, czy w Twoim przypadku warto.

Na pewno nie powinieneś wierzyć, że PHP umiera. Ten mit powstał w oparciu o dane wyszukiwań frazy "php" w Google, gdzie faktycznie wykres jest malejący, ale nikt nie wziął pod uwagę popularności takich fraz jak "Zend", "Symfony", "Laravel" czy np. "WordPress". Inną sprawą jest uczenie się JavaScriptu w ogóle, nie koniecznie w celu przebranżowienia się. Ta wiedza się po prostu przydaje i Ci szczerze polecam przeczytać parę książek na ten temat.

Odnośnie Twojej obawy, że nie potrafisz sam niczego wymyślić, a jedynie odtwarzać; od wymyślania ma się UX Designerów i Web Designerów. Głowa do góry. ;)

Podsumowując tę przydługą odpowiedź:
- POLECAM poznać podstawy JavaScriptu
- NIE POLECAM zmieniać na tym etapie specjalizacji i zaczynać od zera, chyba że bardzo, bardzo chcesz. :)
+2 głosów
odpowiedź 19 marca przez Assasz Pasjonat (15,140 p.)
Wydaje mi się, że warto znać jakieś tam podstawy, a już na pewno Ajaxa i tym podobne rzeczy pracujące asynchronicznie z serwerem. Co do samego backendu, na twoim miejscu kontynuowałbym naukę PHP i nowych frameworków jak Laravel, Yii. Ale to tylko moja opinia, nikt nie będzie decydować za Ciebie.
+2 głosów
odpowiedź 20 marca przez efik Maniak (70,970 p.)
Znudził CI się typowy PHP?

Zapraszam do zabawy w DDD. :-)
komentarz 20 marca przez Vickul Gaduła (3,230 p.)
Nic z tych rzeczy nie znudził mi się. Uwielbiam go. Jest moim pierwszym językiem programowania. DDD będzie się trzeba zainteresować. Widzę , że jeszcze bardzo dużo nauki w PHP mnie czeka. :D
komentarz 20 marca przez event15 Szeryf (87,830 p.)
DDD to już nie tylko sam PHP. To już cała otoczka wiedzowa i praktyczna z masy dziedzin. Od modelowania, przez projektowanie i testowanie aż do ciągłej integracji. Jest nauki na dobrych 5 lat :)
Dzięki wielkie , może faktycznie ogarnę podstawy JavaScript i na tym skończę poznawanie front-endu i będę się rozwijał w tym temacie. Bardzo wam dziękuje za rozjaśnienie sytuacji.
0 głosów
odpowiedź 20 marca przez Vickul Gaduła (3,230 p.)

Assasz Przemek Kosior serdecznie wam dziękuje! JavaScript chcę poznać dla siebie samego nie zarobkowo. Dobrze mieć jakieś podstawy i wiedzieć ,,jak się to je". Jeśli chodzi o PHP myślałem poznać nowe freamwork- i, orazj kontynuować naukę samego języka. Wybrałem back-end z tego względu opisanego powyżej , że nie za bardzo szło mi z tworzeniem stron oraz wymyślania layout strony. Z tego względu ,,olałem" JavaScript, ale stwierdziłem, że znajomość tego języka również może się przydać. Naszło mnie również takie pytanie czego jeszcze warto nauczyć się w back-endzie? Mam również pytanie jakich freamwork PHP się uczyć? Znam już Symfony zająć się Zend?

komentarz 20 marca przez Assasz Pasjonat (15,140 p.)
Takich, które Twoim zdaniem posiadają większy potencjał ;) Poczytaj co nieco o każdym z tych bardziej popularnych, zobacz co oferują i jak duży na nie jest popyt. Osobiście wybierałbym z następujących: Zend, Laravel, Yii.
Ale słyszałem stwierdzenie, że Laravel nie jest w naszym kraju popularny. Powiedział mi również , że Laravel uczy antywzorców. Jak to z tym naprawdę jest? Macie jakieś doświadczenia w tej kwestii?
komentarz 20 marca przez HaKIM Maniak (71,320 p.)

Powiedział mi również , że Laravel uczy antywzorców. Jak to z tym naprawdę jest? 

Bo tak jest. Po prostu używa się go do stronek zrób-zapomnij, przynajmniej doświadczeni progarmiści właśnie w ten sposób do niego podchodzą.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 225 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 184 wizyt
+4 głosów
1 odpowiedź 245 wizyt
pytanie zadane 6 dni temu w Rozwój zawodowy, nauka, szkoła, praca przez impek Początkujący (390 p.)

37,120 zapytań

74,188 odpowiedzi

143,728 komentarzy

17,152 pasjonatów

Przeglądających: 182
Pasjonatów: 17 Gości: 165

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto dwie polecane książki warte uwagi. Pełną listę znajdziesz tutaj.

...