• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Kontynuacja nauki PHP czy rozpoczęcie nauki JavaScript?

0 głosów
195 wizyt
pytanie zadane 19 marca 2017 w JavaScript, jQuery, AJAX przez Vickul Dyskutant (8,700 p.)
Witam.

Od dwóch lat uczę się programowania w PHP. Znam go w stopniu zadowalającym łącznie z programowaniem obiektowym oraz Symfony. Nigdy dobrze we frond-endzie mi nie szło , ponieważ nie mam tego zmysłu, i gdy widzę jakąś stronę to potrafię ją odtworzyć 1:1, ale nie potrafię nic sam wymyślić sensownego od zera. Może macie jakieś sposoby i również na to jak takiego zmysłu się wyuczyć?  Dlatego nie wiem, czy jest w ogóle sens uczyć się JavaScript i iść w stronę front-endu? Może lepszym pomysłem jest dalej brnąć w back-end i nauczyć się PHP oraz Python Django i Ruby? Proszę o jakieś sugestie.
komentarz 19 marca 2017 przez Raymond.Z Obywatel (1,840 p.)
Bycie ekspertem to zawsze dobry pomysł, zwłaszcza w technologiach, które są wszędzie używane.
komentarz 20 marca 2017 przez Avenue Użytkownik (940 p.)

ale nie potrafię nic sam wymyślić sensownego od zera.

Programista front-end odpowiada jedynie za zakodowanie lay`a w js itd, wiadomo.

A za projekt wizualny odpowiada grafik, jeśli chcesz być front-end`owcem to nie będziesz odpowiadał za jakikolwiek wygląd strony, bo od tego jest grafik.

Ewentualnie czasami, jeśli grafik nie zrobi projektu w RWD to trzeba coś samemu pokombinować jakby to miało wyglądać.

4 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 19 marca 2017 przez Przemek Kosior Nowicjusz (200 p.)
Hej, wybacz, wyszło tl;dr.

Na początek zapytam - po co chcesz iść we front-end po dwóch latach doświadczenia w PHP?

Faktycznie, JavaScript przeżywa swoją wiosnę, zarobki, zapotrzebowanie na specjalistów i poziom "dojrzałości" środowiska cały czas rośnie, nie jestem jednak przekonany, czy w Twoim przypadku warto.

Na pewno nie powinieneś wierzyć, że PHP umiera. Ten mit powstał w oparciu o dane wyszukiwań frazy "php" w Google, gdzie faktycznie wykres jest malejący, ale nikt nie wziął pod uwagę popularności takich fraz jak "Zend", "Symfony", "Laravel" czy np. "WordPress". Inną sprawą jest uczenie się JavaScriptu w ogóle, nie koniecznie w celu przebranżowienia się. Ta wiedza się po prostu przydaje i Ci szczerze polecam przeczytać parę książek na ten temat.

Odnośnie Twojej obawy, że nie potrafisz sam niczego wymyślić, a jedynie odtwarzać; od wymyślania ma się UX Designerów i Web Designerów. Głowa do góry. ;)

Podsumowując tę przydługą odpowiedź:
- POLECAM poznać podstawy JavaScriptu
- NIE POLECAM zmieniać na tym etapie specjalizacji i zaczynać od zera, chyba że bardzo, bardzo chcesz. :)
+2 głosów
odpowiedź 19 marca 2017 przez Assasz Pasjonat (22,570 p.)
Wydaje mi się, że warto znać jakieś tam podstawy, a już na pewno Ajaxa i tym podobne rzeczy pracujące asynchronicznie z serwerem. Co do samego backendu, na twoim miejscu kontynuowałbym naukę PHP i nowych frameworków jak Laravel, Yii. Ale to tylko moja opinia, nikt nie będzie decydować za Ciebie.
+2 głosów
odpowiedź 20 marca 2017 przez efiku Maniak (73,520 p.)
Znudził CI się typowy PHP?

Zapraszam do zabawy w DDD. :-)
komentarz 20 marca 2017 przez Vickul Dyskutant (8,700 p.)
Nic z tych rzeczy nie znudził mi się. Uwielbiam go. Jest moim pierwszym językiem programowania. DDD będzie się trzeba zainteresować. Widzę , że jeszcze bardzo dużo nauki w PHP mnie czeka. :D
komentarz 20 marca 2017 przez event15 Szeryf (93,570 p.)
DDD to już nie tylko sam PHP. To już cała otoczka wiedzowa i praktyczna z masy dziedzin. Od modelowania, przez projektowanie i testowanie aż do ciągłej integracji. Jest nauki na dobrych 5 lat :)
komentarz 20 marca 2017 przez Vickul Dyskutant (8,700 p.)
Dzięki wielkie , może faktycznie ogarnę podstawy JavaScript i na tym skończę poznawanie front-endu i będę się rozwijał w tym temacie. Bardzo wam dziękuje za rozjaśnienie sytuacji.
0 głosów
odpowiedź 20 marca 2017 przez Vickul Dyskutant (8,700 p.)

Assasz Przemek Kosior serdecznie wam dziękuje! JavaScript chcę poznać dla siebie samego nie zarobkowo. Dobrze mieć jakieś podstawy i wiedzieć ,,jak się to je". Jeśli chodzi o PHP myślałem poznać nowe freamwork- i, orazj kontynuować naukę samego języka. Wybrałem back-end z tego względu opisanego powyżej , że nie za bardzo szło mi z tworzeniem stron oraz wymyślania layout strony. Z tego względu ,,olałem" JavaScript, ale stwierdziłem, że znajomość tego języka również może się przydać. Naszło mnie również takie pytanie czego jeszcze warto nauczyć się w back-endzie? Mam również pytanie jakich freamwork PHP się uczyć? Znam już Symfony zająć się Zend?

 

komentarz 20 marca 2017 przez Assasz Pasjonat (22,570 p.)
Takich, które Twoim zdaniem posiadają większy potencjał ;) Poczytaj co nieco o każdym z tych bardziej popularnych, zobacz co oferują i jak duży na nie jest popyt. Osobiście wybierałbym z następujących: Zend, Laravel, Yii.
komentarz 20 marca 2017 przez Vickul Dyskutant (8,700 p.)
Ale słyszałem stwierdzenie, że Laravel nie jest w naszym kraju popularny. Powiedział mi również , że Laravel uczy antywzorców. Jak to z tym naprawdę jest? Macie jakieś doświadczenia w tej kwestii?
komentarz 20 marca 2017 przez HaKIM Maniak (74,340 p.)

Powiedział mi również , że Laravel uczy antywzorców. Jak to z tym naprawdę jest? 

Bo tak jest. Po prostu używa się go do stronek zrób-zapomnij, przynajmniej doświadczeni progarmiści właśnie w ten sposób do niego podchodzą.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 231 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 486 wizyt
pytanie zadane 7 września 2017 w Rozwój zawodowy, nauka, szkoła, praca przez BolesnyP Początkujący (320 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 193 wizyt
Porady nie od parady
Możesz zmodyfikować, zamknąć lub ukryć swoje pytanie, za pomocą przycisków znajdujących się pod nim. Nie krępuj się poprawić pochopnie opublikowanego pytania czy zamknąć go po uzyskaniu satysfakcjonującej odpowiedzi. Umożliwi to zachowanie porządku na forum.
Ciekawy innych porad? Odwiedź tę stronę!

45,607 zapytań

85,955 odpowiedzi

171,564 komentarzy

22,094 pasjonatów

Przeglądających: 170
Pasjonatów: 0 Gości: 170

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto dwie polecane książki warte uwagi. Pełną listę znajdziesz tutaj.

...