• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Kontynuacja nauki PHP czy rozpoczęcie nauki JavaScript?

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
709 wizyt
pytanie zadane 19 marca 2017 w JavaScript przez Vickul Stary wyjadacz (12,850 p.)
Witam.

Od dwóch lat uczę się programowania w PHP. Znam go w stopniu zadowalającym łącznie z programowaniem obiektowym oraz Symfony. Nigdy dobrze we frond-endzie mi nie szło , ponieważ nie mam tego zmysłu, i gdy widzę jakąś stronę to potrafię ją odtworzyć 1:1, ale nie potrafię nic sam wymyślić sensownego od zera. Może macie jakieś sposoby i również na to jak takiego zmysłu się wyuczyć?  Dlatego nie wiem, czy jest w ogóle sens uczyć się JavaScript i iść w stronę front-endu? Może lepszym pomysłem jest dalej brnąć w back-end i nauczyć się PHP oraz Python Django i Ruby? Proszę o jakieś sugestie.
komentarz 19 marca 2017 przez Raymond.Z Obywatel (1,800 p.)
Bycie ekspertem to zawsze dobry pomysł, zwłaszcza w technologiach, które są wszędzie używane.
komentarz 20 marca 2017 przez Avenue Użytkownik (940 p.)

ale nie potrafię nic sam wymyślić sensownego od zera.

Programista front-end odpowiada jedynie za zakodowanie lay`a w js itd, wiadomo.

A za projekt wizualny odpowiada grafik, jeśli chcesz być front-end`owcem to nie będziesz odpowiadał za jakikolwiek wygląd strony, bo od tego jest grafik.

Ewentualnie czasami, jeśli grafik nie zrobi projektu w RWD to trzeba coś samemu pokombinować jakby to miało wyglądać.

4 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 19 marca 2017 przez Przemek Kosior Nowicjusz (200 p.)
Hej, wybacz, wyszło tl;dr.

Na początek zapytam - po co chcesz iść we front-end po dwóch latach doświadczenia w PHP?

Faktycznie, JavaScript przeżywa swoją wiosnę, zarobki, zapotrzebowanie na specjalistów i poziom "dojrzałości" środowiska cały czas rośnie, nie jestem jednak przekonany, czy w Twoim przypadku warto.

Na pewno nie powinieneś wierzyć, że PHP umiera. Ten mit powstał w oparciu o dane wyszukiwań frazy "php" w Google, gdzie faktycznie wykres jest malejący, ale nikt nie wziął pod uwagę popularności takich fraz jak "Zend", "Symfony", "Laravel" czy np. "WordPress". Inną sprawą jest uczenie się JavaScriptu w ogóle, nie koniecznie w celu przebranżowienia się. Ta wiedza się po prostu przydaje i Ci szczerze polecam przeczytać parę książek na ten temat.

Odnośnie Twojej obawy, że nie potrafisz sam niczego wymyślić, a jedynie odtwarzać; od wymyślania ma się UX Designerów i Web Designerów. Głowa do góry. ;)

Podsumowując tę przydługą odpowiedź:
- POLECAM poznać podstawy JavaScriptu
- NIE POLECAM zmieniać na tym etapie specjalizacji i zaczynać od zera, chyba że bardzo, bardzo chcesz. :)
+2 głosów
odpowiedź 19 marca 2017 przez Assasz Nałogowiec (30,460 p.)
Wydaje mi się, że warto znać jakieś tam podstawy, a już na pewno Ajaxa i tym podobne rzeczy pracujące asynchronicznie z serwerem. Co do samego backendu, na twoim miejscu kontynuowałbym naukę PHP i nowych frameworków jak Laravel, Yii. Ale to tylko moja opinia, nikt nie będzie decydować za Ciebie.
+2 głosów
odpowiedź 20 marca 2017 przez efiku Szeryf (75,160 p.)
Znudził CI się typowy PHP?

Zapraszam do zabawy w DDD. :-)
komentarz 20 marca 2017 przez Vickul Stary wyjadacz (12,850 p.)
Nic z tych rzeczy nie znudził mi się. Uwielbiam go. Jest moim pierwszym językiem programowania. DDD będzie się trzeba zainteresować. Widzę , że jeszcze bardzo dużo nauki w PHP mnie czeka. :D
komentarz 20 marca 2017 przez event15 Szeryf (93,790 p.)
DDD to już nie tylko sam PHP. To już cała otoczka wiedzowa i praktyczna z masy dziedzin. Od modelowania, przez projektowanie i testowanie aż do ciągłej integracji. Jest nauki na dobrych 5 lat :)
komentarz 20 marca 2017 przez Vickul Stary wyjadacz (12,850 p.)
Dzięki wielkie , może faktycznie ogarnę podstawy JavaScript i na tym skończę poznawanie front-endu i będę się rozwijał w tym temacie. Bardzo wam dziękuje za rozjaśnienie sytuacji.
0 głosów
odpowiedź 20 marca 2017 przez Vickul Stary wyjadacz (12,850 p.)

Assasz Przemek Kosior serdecznie wam dziękuje! JavaScript chcę poznać dla siebie samego nie zarobkowo. Dobrze mieć jakieś podstawy i wiedzieć ,,jak się to je". Jeśli chodzi o PHP myślałem poznać nowe freamwork- i, orazj kontynuować naukę samego języka. Wybrałem back-end z tego względu opisanego powyżej , że nie za bardzo szło mi z tworzeniem stron oraz wymyślania layout strony. Z tego względu ,,olałem" JavaScript, ale stwierdziłem, że znajomość tego języka również może się przydać. Naszło mnie również takie pytanie czego jeszcze warto nauczyć się w back-endzie? Mam również pytanie jakich freamwork PHP się uczyć? Znam już Symfony zająć się Zend?

 

komentarz 20 marca 2017 przez Assasz Nałogowiec (30,460 p.)
Takich, które Twoim zdaniem posiadają większy potencjał ;) Poczytaj co nieco o każdym z tych bardziej popularnych, zobacz co oferują i jak duży na nie jest popyt. Osobiście wybierałbym z następujących: Zend, Laravel, Yii.
komentarz 20 marca 2017 przez Vickul Stary wyjadacz (12,850 p.)
Ale słyszałem stwierdzenie, że Laravel nie jest w naszym kraju popularny. Powiedział mi również , że Laravel uczy antywzorców. Jak to z tym naprawdę jest? Macie jakieś doświadczenia w tej kwestii?
komentarz 20 marca 2017 przez HaKIM Szeryf (87,590 p.)

Powiedział mi również , że Laravel uczy antywzorców. Jak to z tym naprawdę jest? 

Bo tak jest. Po prostu używa się go do stronek zrób-zapomnij, przynajmniej doświadczeni progarmiści właśnie w ten sposób do niego podchodzą.

Podobne pytania

0 głosów
5 odpowiedzi 2,486 wizyt
pytanie zadane 9 stycznia 2019 w HTML i CSS przez pebrzosky Obywatel (1,160 p.)
+1 głos
1 odpowiedź 219 wizyt
pytanie zadane 30 września 2020 w JavaScript przez Artek Stary wyjadacz (11,800 p.)
+1 głos
1 odpowiedź 576 wizyt

92,454 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,099 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...