• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Uniwersytet czy Politechnika? - określona ścieżka

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
10,273 wizyt
pytanie zadane 17 marca 2017 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez theochse Obywatel (1,310 p.)
Cześć :) Niedługo zdaję maturę i wypadałoby dokonać w końcu ostatecznego wyboru. Zastanawiam się nad tym co będzie dla mnie bardziej odpowiednie, uniwersytet czy politechnika? Nie liczy się dla mnie konkretna uczelnia, bo i tak wiem, że będę chciał się samemu najwięcej przykładać. Byle by z dala od mojego miasta :D Mam w związku z tym kilka pytań:

1. Jak wygląda nauka na politechnice, a jak na uniwesytecie? Jakich przedmiotów się uczę na jednym, a jakich na drugim? Czy na uniwerku jest fizyka? Oczywiście kierunek to informatyka.

2. Czy da radę studiować dziennie, a jednocześnie pracować jako programista np. na pół etatu w celu zdobycia doświadczenia i utrzymania się? Oczywiście chciałbym też znaleźć czas na inne hobby i zajęcia :)

3. Moim głównym celem jest założenie własnego biznesu w przyszłości. Jako, że interesuję się IT to prawdopodobnie firma będzie z tym związana. Chociaż nigdy nie ma pewności ;) Czy w takim razie jest jakaś różnica między uniwersytetem, a politechniką?

4. Pytanie powiązane trochę z drugim. Ile mniej więcej dziennie czasu spędza się na zajęciach? W jakich godzinach? Jestem kompletnie zielony w tych tematach.

Z góry dziękuję za każdą odpowiedź :)

2 odpowiedzi

+4 głosów
odpowiedź 17 marca 2017 przez Benek Szeryf (90,690 p.)
wybrane 22 marca 2017 przez theochse
 
Najlepsza
  1. Zwykle informatyka na uniwersytecie jest bardziej teoretyczna w porównaniu do politechniki, co dla wielu oznacza że trudniej im studiować na tym pierwszym. Na uniwersytecie początkowo jest duży nacisk na matematykę, logikę.
  2. W teorii tak, w praktyce też, ale powoduje to dość szybkie zmęczenie materiału, czyli możesz się mocno zniechęcić. Najprawdopodobniej będziesz miał wiele chwil załamania, nawet jak poświęcisz się tylko studiowaniu.
  3. Bardziej niż różnicą pomiędzy politechniką a uniwersytetem przejąłbym się biurokracją, podatkami i konkurencją zakładając swój biznes.
  4. Zależy od planu zajęć i roku studiów. Pod koniec studiów jest więcej luzu, początkowo obciążenie sięga 70% dnia, zakładając że chodzisz na wszystkie wykłady (ćwiczenia są obowiązkowe). Musisz jeszcze znaleźć czas na odrabianie lekcji i samodzielną naukę, ponieważ
    • wykłady nie zawsze są zrozumiałe
    • wiedzę z wykładów trzeba uzupełnić dodatkowymi materiałami
0 głosów
odpowiedź 17 marca 2017 przez Artek Stary wyjadacz (11,800 p.)
Jak ja bym był w Twoim wieku i stał przed takim wyborem to olałbym ciepłym moczem studia i samodzielnie uczył się kodowania. Jak teraz zaczniesz ciężko pracować nad swoim rozwojem to za rok może dwa spokojnie możesz mieć dobrą pracę jako junior developer.

Ucząc się samodzielnie uczysz się bez stresu, nie musisz się obawiać, że nie zdasz sesji. Nie tracisz czasu na siuśmajtkowe przedmioty. Nie ciągniesz kasy od rodziców, możesz sam się utrzymywać, uczysz się kiedy chcesz i czego chcesz. Jak pójdziesz na studia to skończysz je najszybciej za 4 lata. A tak za 1-2 lata masz robotę za 3-4 tysiące na start spokojnie jak nie więcej.

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 1,033 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 3,241 wizyt

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,086 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...