• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Pytanie o trwałość dysków SSD

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
1,363 wizyt
pytanie zadane 16 marca 2017 w Sprzęt komputerowy przez jpacanowski VIP (101,940 p.)
edycja 16 marca 2017 przez jpacanowski

Witam,

Jakie macie doświadczenia z dyskami SSD? Czy dyski SSD są trwałe i bezpieczne? SSD to pamięć półprzewodnikowa, a ja mam doświadczenie w nagle umierających pendrive - nagle znikającymi różnymi plikami, czy plikami z dziwnymi nazwami i mam także obawy czy z takimi dyskami SSD też stanie się z czasem coś takiego.

Dużo o tym w sieci, że z dyskami SSD dzieją się podobne rzeczy co z pendrive, ale ten słynny eksperyment jakiejś firmy która twierdzi i udowadnia, że to mit mnie nie przekonuje.

Proszę o odpowiedzi tylko na zadane przeze mnie pytanie. Nie oczekuję odpowiedzi typu, że są szybkie i niesłyszalne i że warto, ani że muszę mieć pecha żeby coś się stało, oraz że nie można nimi machać podczas włączonego komputera...

Zaznaczam, że budowę dysków SSD znam.

5 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 16 marca 2017 przez niezalogowany
wybrane 17 marca 2017 przez jpacanowski
 
Najlepsza
Mieliśmy serię padów GoodRamów 128GB. Ja się nie znam na sprzęcie, ale kolega-sprzętowiec mówi, że tym dyskom szkodzi bardzo odcięcie zasilania w trakcie pracy. Potrafią się totalnie wtedy wywalić.

Następnym razem zamówiliśmy te droższe 256 i po założeniu 3 i sklonowaniu na nie dysków HDD, po 2 dniach 2 kompy nagle nie widzą dysków. ZERO. No to myślę, padły. Ale sklonowałem na nie ponownie te HDD i na szczęście zadziałały. Ale dane z 2 dni poszły do piachu. Nie wiem czemu akurat równocześnie na 2 kompach padły dane na dyskach SSD i już.

Moje zdanie jest takie, że SSD są super, ale mało bezpieczne. HDD, nawet jak padnie, to raczej da się przynajmniej część odzyskać. Dlatego używają SSD trzeba wdrożyć bardziej aktywne działania kopii.
+2 głosów
odpowiedź 16 marca 2017 przez Boshi VIP (100,240 p.)
3 lata SSD 256GB, prędkosć zapisu i odczytuj jak po zakupie..
+1 głos
odpowiedź 16 marca 2017 przez KubenQPL Maniak (62,820 p.)
Miałem SSD w jednym laptopie około rok i teraz w PC też mam około roku i póki co żadnych problemów nie zauważyłem, a i od znajomych którzy mieli dłużej SSD nie słyszałem żadnych zarzutów.
+1 głos
odpowiedź 16 marca 2017 przez ZakosiliMiNeta Nałogowiec (30,910 p.)
To co napisal Piotrek o uszkadzaniu ssd podczas poruszania się to śmiech na sali. W przypadku ssd jest kontroler pamięci który odpowiada by optymalizować zapis na poszczególnych sektorach bo sektor pada tam po 1k lub 10k (zależy od kosci) zapisach. Weź pod uwagę że są jeszcze firmy które wypuszczają ssd awaryjne i mniej awaryjne. Ostatnio plextora ( mogę się mylić do firmy) okazały się ssd awaryjne. Na swojej skórze mam ssd prawie rok i nic się nie dzieje
–4 głosów
odpowiedź 16 marca 2017 przez piotr12345 Użytkownik (520 p.)
Jeśli komputer jest włączony i w tym samym momencie ruszasz jego obudowe jest to bardzo prawdopodobne ale gdy jest wyłączony to trzeba mieć pecha.
1
komentarz 16 marca 2017 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)
Jak to jak ruszę? Przecież tam nie ma w środku mechanicznych rzeczy...
komentarz 16 marca 2017 przez piotr12345 Użytkownik (520 p.)
uwieź z pozoru wydaje ci się że to niemożliwe a gdybyś o tym wiedział żadna to dla ciebie nowość. Nie bez przyczyny przy instrukcjach pisze nie ruszać komputera gdy jest włączony.
komentarz 16 marca 2017 przez shslr Obywatel (1,310 p.)
Ty chyba zartujesz. Oczywiscie ze przy ssd nie ma to zadnego znaczenia, nie ma czesci mechanicznych mozesz nim nawet machac w trakcie uzywania i nic sie nie stanie.

Dyski ssd sa bardzo szybkie i nieslyszalne. Na ile sa niezawodne to zalezy od konkretnej marki i dysku. Bywaja serie ktore sa mniej udane i wiecej wadliwych egzamplarzy. Ale na ogol bedziesz zadowolony.
komentarz 16 marca 2017 przez piotr12345 Użytkownik (520 p.)
Troszkę przesadziłeś. Ja nadal nie wieżę nagraj filmik jak się bawisz nim podczas włączonego komputera. Gratuluję jak to zrobisz.
komentarz 16 marca 2017 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)
edycja 16 marca 2017 przez jpacanowski

[...]

Ja się pytam o to czy dyski SSD padają tak jak pendrive oraz czy znikają czasami różne pliki - bo dużo o tym w sieci, że z dyskami SSD dzieją się podobne rzeczy co z pendrive, ale ten słynny eksperyment jakiejś firmy, która twierdzi i udowadnia, że to mit mnie nie przekonuje.

Więc oczekuję na odpowiedź na moje pytanie, a nie, że są szybkie i niesłyszalne, że muszę mieć pecha żeby coś się stało, oraz że nie można nimi machać podczas włączonego komputera.

Znam budowę dysków SSD.

komentarz 16 marca 2017 przez piotr12345 Użytkownik (520 p.)
Więc tak żeby padł jak pendrive to niemożliwe trzymam się tego mitu co ta firma obaliła.

Jak ci znikają pliki w spójności jest coś nie tak. Ale to nie zawsze wina dysku
komentarz 16 marca 2017 przez shslr Obywatel (1,310 p.)
NIe nie padaja i dane nie gina, chyba ze trafisz na jakis wadliwy model co jest jednak malo prawdopodpbne. Uzywalem kilkudziesiat ssd odkad staly sie modne i nigdy nie mialem z nimi problemow.

Co do zabawy z ssd podczas dzialania, nie krece filmow ale oczywiscie ze mozna tak robic i nie mialbym z tym zadnego problemu poza tym ze nie chce mi sie filmiku wrzucac. Nic sie nie stanie, konstrukcja jest inna niz w hdd.

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 474 wizyt
pytanie zadane 9 marca 2021 w Sprzęt komputerowy przez BIREXD Obywatel (1,180 p.)
+1 głos
3 odpowiedzi 191 wizyt
pytanie zadane 25 stycznia 2019 w Sprzęt komputerowy przez Kerry Początkujący (340 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 112 wizyt
pytanie zadane 25 marca 2023 w Sprzęt komputerowy przez whiteman808 Obywatel (1,780 p.)

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,077 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...