• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Windows 7 nie bootuje, wgrany ubuntu/grub może być przeszkodą?

Object Storage Arubacloud
0 głosów
991 wizyt
pytanie zadane 16 marca 2017 w Systemy operacyjne, programy przez Dash Nałogowiec (29,650 p.)

Witam, 

pierwszy raz się z czymś takim zderzyłem. Mam laptopa (hp EliteBook 8540p) z wgranym Ubuntu. Chciałbym wgrać na niego dodatkowo Windowsa, pobrałem więc obraz zgodny z naklejką na spodzie, zrobiłem bootowalnego pendrive'a, wkładam do portu, klikam f9, wybieram bootowanie z usb i odpala się Ubunciak. Ten sam pendrive podłączony pod stacjonarkę i drugiego laptopa bootuje się bez problemu. Nie jest to mój pierwszy raz z instalowaniem systemu, ale  nigdy wcześniej nie trafiłem na coś takiego, żeby pendrive się nie bootował, chociaż jest widoczny z nazwy w menu wyboru biosu z czego ma się wczytać system,  

Oto co już próbowałem:

  • bootowalny pendrive
  • bootowalna CD
  • ustawianie defaultowo USB na pierwszej pozycji bootowania
  • przywrócenie biosu do ustawień domyślnych
  • wtykanie pendrive w każdy możliwy port w laptopie
  • włącznie/wyłącznie opcji z UEFI 

Za każdym razem jednak, po wybraniu bootowania z usb, wita mnie piękny, fioletowy ekran. Jakieś pomysły?

 

2 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 16 marca 2017 przez Evelek Nałogowiec (28,960 p.)
Odinstaluj Linuxa, zainstaluj Windowsa, zainstaluj Linuxa. W tej kolejności i w żadnej innej. Nie da się wgrać Windowsa obok Linuxa, ale da się Linuxa obok Windowsa.
komentarz 16 marca 2017 przez Dash Nałogowiec (29,650 p.)
Ehhh, tak właśnie podejrzewałem, tylko do ostatniej chwili miałem nadzieję że obejdzie się bez przenoszenia danych i potem ponownego konfigurowania wszystkiego. Dzięki za odpowiedź :).
komentarz 16 marca 2017 przez Evelek Nałogowiec (28,960 p.)
Tak mi przynajmniej mówiono na studiach wśród znajomych - jak u siebie obok Win 8.1 stawiałem Debiana to bezproblemowo. Bootloader GRUB się ustawił tylko i przy uruchamianiu mam opcje Linuxowe, ale mi to nie przeszkadza. Przy instalacji Windowsa jako drugiego systemu nadpisywane są jakieś pliki systemowe Linuxa.

Może da się to jakoś obejść, ale nie słyszałem o tym. Możesz poczekać na odpowiedzi innych osób w tym temacie. Zawsze mi powtarzano, że "Windows się wpycha na chama i wywala wszystkie systemowe opcje Linuxowe. A w drugą stronę gdy stawiamy Linuxa jako drugi system obok Windowsa: Linux się grzecznie ustawia obok Windowsa ze swoimi plikami".
komentarz 16 marca 2017 przez Dash Nałogowiec (29,650 p.)
Też zawsze instolowałem najpierw Windowsa, żeby potem ładnie GRUB wszedł. Tutaj jednak mam sporą zagwozdkę bo to raczej wina biosu że się nie bootuje pendrive, zasadniczo system nie ma nic do tego (przynajmniej na tyle, na ile się znam). Ale prawdopodobnie i tak szybciej będzie zrobić to od zera, niż kombinować.
1
komentarz 16 marca 2017 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Co to za brednie... Co ma wspólnego zainstalowany Linux z tym że pendrive nie bootuje?

Jeżeli ten sam pendrive startuje na innym kompie to znaczy że musisz zmienić coś w biosie. Przestaw uefi na legacy, wszystkie opcje bootowania z usb na samą góre, F10 zapisz i powinno wystartować.
komentarz 16 marca 2017 przez Dash Nałogowiec (29,650 p.)
Osobiście nie linuxa winiłem, a GRUBA, ewentualnie że gdy instalowałem linuxa z UEFI / Biosem itd. poprzestawiałem, a teraz nie pamiętam gdzie grzebałem. Wtedy jednak przywrócenie domyślnych powinno pomóc. Pokombinuję, a jak się uda, rano opiszę wnioski :).

@up przestawiałem, wszystko już w biosie przestawiałem, usb mam i defaultowo najwyżej wybrane i wybieram przy starcie z boot menu. GParted co ciekawe, rusza tylko z płytki, pendrive też nie działa.
1
komentarz 16 marca 2017 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Grub jest zainstalowany na dysku a nie w biosie wiec nie może mieć nic wspólnego z tym że płyta/pendrive nie startuje.

Kolega wyżej tam kompletnie poplątał wszystko z tą kolejnością wgrywania. Oczywiście powinno się najpierw nagrywać Windows a później Linux aby mieć dwa systemy w grubie. Ale to wcale nie znaczy że odwrotnie nie da się. Da się tylko że Windows nadpisze gruba i przy starcie nie będzie można wybrać Linuksa. Można to później naprawić wgrywając tylko sam grub za pomocą chroota z jakiegoś live CD albo poprzez boot-repair.  

Reasumując problemem na pewno nie jest grub tylko źle zrobiony nośnik albo złe ustawienia biosu.
komentarz 16 marca 2017 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)

Evelek, bezedury gadasz. wink

Da się postawić windowsa obok Linuksa, co prawda to trochę trudniejsze, ale nadal możliwe. Robiliśmy coś takiego w szkole dla zabawy :)

komentarz 16 marca 2017 przez efiku Szeryf (75,160 p.)
A próbowałeś że takie głupoty mówisz że się nie da? Ja jakoś potrafiłem wgrać windowsa po instalacji Linuxa.  Na początku miałem dwa bootloadery więc musiałem wybierać przez F11. Potem Linux się zaktualizował i dodał do gruba wpis z Windą. :)

 

Polecam też opcje hiren + na nim odpalić winNTSetup.
komentarz 16 marca 2017 przez efiku Szeryf (75,160 p.)
Nagraj po prostu pena z windowsem rufusem...
komentarz 16 marca 2017 przez Evelek Nałogowiec (28,960 p.)
A co to za hejt na moją osobę? Wyraźnie zaznaczyłem, że to nie jest moja opinia tylko info z rozmów ze znajomymi. Ba, nawet napisałem, aby poczekał jeszcze co inne osoby napiszą. Trochę kultury w Internecie jeszcze nikomu nie zaszkodziło.
komentarz 16 marca 2017 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)

Tutaj nie ma hejtu, przynajmniej z mojej strony.

Nie da się wgrać Windowsa obok Linuxa

To nie opinia, a stwierdzenie faktu - a to dwie różne rzeczy smiley

komentarz 16 marca 2017 przez Evelek Nałogowiec (28,960 p.)
To doczytaj mój komentarz, który się odnosi do tej odpowiedzi.
1
komentarz 16 marca 2017 przez Dash Nałogowiec (29,650 p.)
Podsumowując, udało mi się nad ranem. Winne są porty USB w laptopie, nic się nie chce z pendriva bootować, próbowałem trzy różne systemy i GParted. Pierwsza płyta której użyłem była trafiona, wypaliłem drugą i wszystko ładnie poszło. Potem tylko ogarnąłem Gruba i teraz śmiga jak powinno. Motyw z tym że to przez linuxa nie mogłem wgrać windy jednak wydawał się całkiem racjonalny, wiem że musiałem kiedyś zmieniać coś w biosie żeby zainstalować linuxa, nie pamiętam tylko co i na jakim komputerze. To było główne podejrzenie, coś kiedyś zmieniłem i nie wiem teraz jak to odkręcić. Co do kolejności najpierw Winda potem Linux, jest całkiem sensowna, chociaż wczoraj zrobiłem wspak i nie napotkałem większych trudności. Dziękuję wszystkim :).
komentarz 16 marca 2017 przez Evelek Nałogowiec (28,960 p.)

No to gratki, przynajmniej nie będziesz musiał teraz konfigurować Windowsa na nowo. smiley

+1 głos
odpowiedź 16 marca 2017 przez niezalogowany
A spróbuj innym programem do bootowania pendriva zrobić.

Chciałem zainstalować linuxa obok windowsa (a pendrive był widoczny itd. normalnie go wczytywało) i wyskakiwał mi ekran z pytajnikami i liczbami i tyle. Wgrałem na innym programie do bootowania pendriva i zainstalowało bez problemu.

92,556 zapytań

141,404 odpowiedzi

319,561 komentarzy

61,942 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...