• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Czy mogą istnieć też systemy takie jak np. minus szesnastkowy, minus dziesiątkowy, minus ósemkowy?

Object Storage Arubacloud
+1 głos
513 wizyt
pytanie zadane 15 marca 2017 w Matematyka, fizyka, logika przez TeslaX93 Gaduła (3,600 p.)
Skoro istnieją systemy liczbowe takie jak ósemkowy, szesnastkowy itp. To czy mogą istnieć też systemy takie jak np. minus szesnastkowy?

I jak wówczas przebiegałaby konwersja, na przykład z systemu dziesiątkowego na system minus dziesiątkowy?

2 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 15 marca 2017 przez criss Mędrzec (172,590 p.)

Troche się zainteresowałem tematem i wpisałem w google.

Jak najbardziej - mogą istnieć i działają oczywiście dokładnie w ten sam sposób, co cała reszta. Wtedy wszystkie liczby jesteśmy w stanie zapisać bez znaku minusa.
Nazewnictwo działa na zasadzie dodawania prefixu "nega", czyli np. system o podstawie -10 nazwiemy negadecymalnym.

I jak wówczas przebiegałaby konwersja, na przykład z systemu dziesiątkowego na system minus dziesiątkowy?

Podobnie do standardowej metody:
Liczbe w systemie dziesiętnym dzielimy przez  -10, a reszty z dzielenia sobie zapamiętujemy, tak długo, aż w wyniku dzielenia otrzymamy 0. Z tym, że: jeśli reszta jest ujemna (a jest ujemna wtedy, gdy liczba poddana operacji modulo jest ujemna), to odejmujemy od niej podstawe docelowego systemu (tutaj: odejmujemy -10, czyli dodajemy 10), a do wyniku dzielenia dodajemy 1. Ostatecznie na koniec, standardowo, od końca odczytujemy nasze zapamiętane reszty (cyfry), które tworzą reprezentacje naszej liczby w systemie negadecymalnym. Sprawdziłem - działa.
Na zalinkowanej stronie jest ten algorytm pokazany w postaci kodu (ja analizowałem ten w PHP) tutaj.

0 głosów
odpowiedź 15 marca 2017 przez Adam Olesiak Gaduła (3,290 p.)
edycja 15 marca 2017 przez Adam Olesiak
Nie no to nie ma za bardzo sensu ;p

System n-kowy polega na tym, że cyfry liczb w tym systemie budujemy z n-znaków, więc każdą cyfrę można zbudować na n sposobów => np. liczbę 4 cyfrową w 16kowym można zbudować na 15*16^3 sposobów(15 dlatego że pierwsza cyfra to nie może być zero)

 

Więc system np minus ósemkowy polegałby na tym, że cyfry byłyby złożone z -8 znaków?

 

Chyba że chodzi Ci o to: każda cyfra może być też ujemna, tworząc np takie liczby: (-4+2+3-1) lub (-423-1)

Można tak zrobić, czemu nie, to nawet ciekawe na swój sposób ;p

Ale niepraktycznie, bo każdy takie minus n=kowy system liczbowy można zastąpić dodatnioliczbowym: np -8kowy = 15kowy(bo nie ma ujemnego zera, chyba ze by je dodac wtedy 16)
komentarz 15 marca 2017 przez criss Mędrzec (172,590 p.)

Zobacz moją odpowiedź.

Więc system np minus ósemkowy polegałby na tym, że cyfry byłyby złożone z -8 znaków?

Dziwny wniosek. Tzn. że wartości kolejnych cyfr będą reprezentować ilość kolejnych potęg -8.

 Ale niepraktycznie, bo każdy takie minus n=kowy system liczbowy można zastąpić dodatnioliczbowym: np -8kowy = 15kowy

Zastąpić tzn.? Jeśli uważasz, że system o podstawie -8 i o podstawie 15 to te same systemy, to nie.

Podobne pytania

+1 głos
1 odpowiedź 132 wizyt
pytanie zadane 31 października 2023 w Matematyka, fizyka, logika przez hutsalo1998 Użytkownik (520 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 1,094 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 255 wizyt
pytanie zadane 6 września 2020 w Matematyka, fizyka, logika przez Monand Nowicjusz (160 p.)

92,555 zapytań

141,403 odpowiedzi

319,557 komentarzy

61,940 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...