• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Dwie lewe ręce do tworzenia relacji(baza danych).

Object Storage Arubacloud
0 głosów
174 wizyt
pytanie zadane 14 marca 2017 w SQL, bazy danych przez seba Dyskutant (8,900 p.)
zmienione kategorie 14 marca 2017 przez Arkadiusz Waluk
Witam może to głupie ale nigdy nie potrafiłem tworzyć relacji, jakoś mnie to przerastało. I dlatego pisze czy jest mi ktoś je wstanie wytłumaczyć w prosty i zrozumiały sposób. U mnie w  szkole tłumaczono że np jak jest klasa to klasa może mieć wielu uczniów ale jeden uczeń może być tylko w jednej klasie i wtedy robi się 1=wielu. Ale no cóż dalej nie kapuje.

2 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 14 marca 2017 przez Sinnley Stary wyjadacz (12,810 p.)
wybrane 14 marca 2017 przez seba
 
Najlepsza

Relacja to powiązanie jednego elementu z drugim. 

Tak więc jeśli jakiś element ma wpływ na inny - wtedy łączysz go relacją. Podałeś przykład szkoły.

W szkole ludzi dzielimy na uczniów i nauczycieli. Żeby nie komplikować z przedmiotami itd - załóżmy, że uczeń jest uczony przez jednego nauczyciela. Skoro więc istnieje powiązanie między uczniem, a nauczycielem - to znaczy, że zachodzi relacja.

Typ relacji określasz dla każdej strony osobno. Poprzednio ustaliliśmy, że uczeń ma jednego nauczyciela. Będzie to więc relacja Uczen x --- 1 Nauczyciel.

Ponieważ nauczyciel może uczyć wielu uczniów, wpływa na wiele elementów.

Relacja więc wygląda:  Uczen "wiele" --- 1 Nauczyciel.

 

Krótko mówiąc, jeśli Jakieś elementy tabel baz danych na siebie wpływają, łączymy je. Takie połączenie nazywa się relacją, a jej typ zależy od tego, na ile elementów, może wpływać dany element, i ile elementów może wpływać na niego.

komentarz 15 marca 2017 przez kap Stary wyjadacz (11,620 p.)
W przypadku baz relacyjnych relacja==tabela, więc nie mieszaj terminologii -> https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Relacja_(matematyka)
+1 głos
odpowiedź 14 marca 2017 przez degrek Bywalec (2,380 p.)
Zobacz na tej stronce, według mnie dobrze wytłumaczone i z przykładem:

http://www.staff.amu.edu.pl/~psi/informatyka/kluczew/I2_Database.htm#Relacyjna%20baza%20danych

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 475 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 166 wizyt
pytanie zadane 4 kwietnia 2017 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Promcio Użytkownik (690 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 340 wizyt
pytanie zadane 8 listopada 2021 w SQL, bazy danych przez CSSoup Mądrala (6,460 p.)

92,556 zapytań

141,404 odpowiedzi

319,561 komentarzy

61,942 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...