• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Przyszłość Pythona

Object Storage Arubacloud
0 głosów
2,314 wizyt
pytanie zadane 11 marca 2017 w Python przez ThePatrykOOO Dyskutant (8,400 p.)
Witam, właśnie zacząłem się uczyć Pythona. Chciałem poczytać trochę o zaletach i wadach tego języka. Składnia jest prosta i przejrzysta, ale niestety Python jest wolny, chodzi mi o szybkość kompilowania kodu. Można go wykorzystać na różne sposoby m.in tworzenie stron www, gry itp.

Jak to się ma do przyszłości tego języka?

Czy w przyszłości będzie trudno jest znaleźć pracę jako programista Pythona?

Czy jest on tak wolny czy się tylko mi wydaje. Chodzi mi głównie o duże aplikacje?

Czy warto tworzyć w tym środowisku gry i strony internetowe.

5 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 11 marca 2017 przez adrian17 Ekspert (344,860 p.)
wybrane 11 marca 2017 przez ThePatrykOOO
 
Najlepsza

ale niestety Python jest wolny

Mało kogo to interesuje, patrz niżej.

chodzi mi o szybkość kompilowania kodu

Kompiluje się błyskawicznie, prędzej mówisz o wykonywaniu :)

Jak to się ma do przyszłości tego języka?

Nijak.

Czy w przyszłości będzie trudno jest znaleźć pracę jako programista Pythona?

Nie.

Ogólnie tak, Python sam w sobie jest wolny i nie da się go wykorzystywać w niektórych zastosowaniach, ale ogólnie nie jest to tak duży problem jak się wydaje. Python pełni trzy duże role: jako rdzeń aplikacji (np. Django) dodatkowej logiki (API skryptowe, np. w Blenderze) oraz jako klej.

Ten ostatni jest szczególnie ciekawy. Na przykład taki TensorFlow - bardzo popularna biblioteka w machine learningu, dziedzinie wymagającej dużych nakładów obliczeniowych (często wspomaganych GPU), jest przede wszystkim biblioteką Pythonową. Jak to możliwe, skoro Python jest "wolny"? Bo jego rola ogranicza się do przygotowania danych wejściowych oraz określenia tego, jak ma zachować się biblioteka. Samą ciężką robotę robi C++, ale tym programista się nie musi przejmować.

komentarz 11 marca 2017 przez ThePatrykOOO Dyskutant (8,400 p.)
Dzięki za pomoc. Trochę mi rozjaśniłeś sprawę dotyczącą tego języka :)
komentarz 12 marca 2017 przez CzikaCarry Szeryf (75,340 p.)

Ogólnie jeśli zależy Ci na szybkości to wybierz język Go http://karlheinzniebuhr.github.io/en/2015/09/28/C-vs-Go-vs-pypy-vs-Python/

Ewentualnie C z CFLAGS

1
komentarz 12 marca 2017 przez adrian17 Ekspert (344,860 p.)

CFLAGS

Nie trzeba ustawiać zmiennych środowiskowych żeby włączyć optymalizacje, a -O2 to tak naturalna rzecz, że nie wiem czemu w ogóle o tym wspomniałeś.

A użycie microbenchmarka sprowadzającego się do dodania X liczb - wykonanego na wybiórczym zbiorze języków, przez osobę która nie wiedziała o istnieniu optymalizacji w GCC - do uzasadnienia wyboru języka, jest śmieszne.

0 głosów
odpowiedź 11 marca 2017 przez kompowiec2 Mądrala (6,380 p.)
0 głosów
odpowiedź 12 marca 2017 przez krzysiuup Obywatel (1,140 p.)
Sam Python może szybkością nie powala, ale możliwa jest kompilacja do kodu C (zobacz Cython). Wzrost wydajności jest mocno odczuwalny, jest nawet stukrotnie wyższy od natywnego kodu Pythona.
0 głosów
odpowiedź 12 marca 2017 przez spokojny Nałogowiec (28,630 p.)
Języki o kaczym typowaniu mają zastosowanie wszędzie. Zazwyczaj do oskryptowania gier Lua, czy frameworkach webowych Python, Ruby, Elixir, Node.
–3 głosów
odpowiedź 11 marca 2017 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Uczenie się poszczególnych języków to zaczynanie od dupy strony.

Najpierw trzeba zdecydować co chce się robić. Później dobrać do tego technologię, głownie frameworki. A język na samym końcu. Co z tego że nauczę się Pythona jak się później okaże że jest kompletnie nieprzydatny przy tworzeniu aplikacji na Androida. Albo kompletnie nie leży mi Django...
komentarz 11 marca 2017 przez adrian17 Ekspert (344,860 p.)
Wybierałeś/wybierałbyś markę samochodu przed nauką jazdy? Bo do tego to się sprowadza. (i nie mów mi że "ale wybierałbym czy samochód czy ciężarówka", bo zastosowania języków na tyle się pokrywają, że porównanie do marki i tak bardziej pasuje.)
komentarz 11 marca 2017 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Nietrafiony przykład. Bo po zrobieniu prawa jazdy możesz jeździć każdym samochodem. A po nauce Pythona pozostaje Ci tylko Django albo jakieś marginalne opcje. A jak się okaże że do Django nie ma dobrych tutoriali albo nie będzie tego w szkole/uczelni albo po prostu stwierdzisz że jego koncepcja jest dla Ciebie niezrozumiała? Nie oszukujmy się jak Python to tylko Django. Pozostałe możliwości są już bardzo ograniczone.
komentarz 11 marca 2017 przez adrian17 Ekspert (344,860 p.)

Nie oszukujmy się jak Python to tylko Django

Wat. "Jak programowanie to tylko webdev"?

Bo po zrobieniu prawa jazdy możesz jeździć każdym samochodem

Może faktycznie nie idealne, ale nie kompletnie błędne. Mając prawko zrobione z ręczną skrzynią biegów możesz i tak mieć problemy z np. automatyczną skrzynią biegów (lub na odwrót), ale nie jest to też nauka od zera. Podobnie mając wprawę w Pythonie (lub dowolnym innym języku) i ze zrozumieniem ogólnych technik programowania i projektowania, nauczenie się kolejnych języków staje się znacznie łatwiejsza.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 1,163 wizyt
pytanie zadane 15 października 2017 w Python przez wrxxx Początkujący (310 p.)
+1 głos
2 odpowiedzi 316 wizyt
pytanie zadane 23 kwietnia 2023 w Python przez Klawesyn Nowicjusz (130 p.)
+2 głosów
1 odpowiedź 422 wizyt
pytanie zadane 4 lutego 2023 w Python przez Podlasianin Początkujący (400 p.)

92,573 zapytań

141,423 odpowiedzi

319,645 komentarzy

61,959 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...