• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Katalogi w Linuxie :D

VPS Starter Arubacloud
–1 głos
267 wizyt
pytanie zadane 4 marca 2017 w Systemy operacyjne, programy przez Sebastian Jaromin Początkujący (420 p.)
Masz w systemie 5 użytkowników. tworzą oni dwie grupy po dwóch i jeden jest sam. Zaproponuj sensowny zestaw katalogów dla każdego użytkownika z takimi uprawnieniami aby była możliwa współpraca w grupach i zachowanie danych wyłącznie dla siebie.

 

W Windowsie pół biedy. Potrzebuje kogoś kto pracuje na Linuxie.
komentarz 4 marca 2017 przez tangarr Mędrzec (154,780 p.)
Czym się różni rozwiązanie windowsowe od linuksowego?
Jeżeli jesteś w stanie zaproponować taką strukturę katalogów dla Windowsa to możesz zastosować te same reguły na Linuksie.

1 odpowiedź

+2 głosów
odpowiedź 4 marca 2017 przez mokrowski Mędrzec (155,460 p.)
wybrane 4 marca 2017 przez draghan
 
Najlepsza
  1. Załóż 3 oddzielne katalogi z kolejnymi grupami do których należą użytkownicy.
  2. Prawa dla katalogów to 750
  3. Nadaj katalogom bit SGID oraz STICKY
komentarz 4 marca 2017 przez Sebastian Jaromin Początkujący (420 p.)
Powiedzmy że założyłem 3 katalogi
1-grupa1 (uzytkownik 1 i 2)

2-grupa2 (uzytkownik3 i 4)

3-grupa3 (uzytkownik 5)

Czyli jeden jest sam, więc nie ma możliwości "współpracy". Jak to będzie wyglądało w praktyce.  W sensie z ścieżką dostępu, czy jak w poleceniu "zaprojektuj sensowny zestaw katalogów"
komentarz 4 marca 2017 przez mokrowski Mędrzec (155,460 p.)
A, co do współpracy to poluzuj prawa na katalogach do 757 jeśli chcesz aby wzajemnie wrzucali do swoich katalogów członkowie z innych grup, albo bazuj na "to co wspólne wrzucamy do /tmp" co ja bym zrobił w praktyce.

Dzięki bitom SGID, każdy obiekt tworzony w katalogu z automatu będzie miał grupę tegoż katalogu a dzięki bitowi STICKY, właścicielem będzie autor i tylko on będzie mógł usunąć obiekt.

Co do reszty kombinuj :-)
komentarz 4 marca 2017 przez Sebastian Jaromin Początkujący (420 p.)
Nie nie. Każdy ma mieć mozliwość współpracy w tylko swojej grupie, więć zostać przy 750? Ja mam to rozpisać na kartce jako zadanie :D myśle, że musze to ogarnąć  w praktyce. Odpale choćby knoppixa :D
komentarz 4 marca 2017 przez mokrowski Mędrzec (155,460 p.)
No to zostań przy 750 jak radziłem :-) Jak user1 należy do grupa1 i jest katalog dla grupa1 z prawami 750 (lub 770 jeśli mają tworzyć pliki członkowie grup), to SGID pozwoli po utworzeniu pliku narzucić automatycznie do nowego pliku grupę. A STICKY (jak pisałem) uniemożliwi złośliwe usunięcie pliku przez inną osobę niż właściciel.

Ale knoppix'a uruchom i wykonaj te działania abyś był pewien :-)
komentarz 4 marca 2017 przez Sebastian Jaromin Początkujący (420 p.)
Dzięki wielkie :D

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 201 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 213 wizyt
pytanie zadane 1 grudnia 2015 w Systemy operacyjne, programy przez Macek Kolo Mądrala (5,480 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 1,180 wizyt

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,080 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...