• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Jak zainstalować Windows 10 obok Ubuntu?

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
13,702 wizyt
pytanie zadane 20 lutego 2017 w Systemy operacyjne, programy przez Tommy Użytkownik (520 p.)
Cześć,

Na forum było już parę tematów związanych z pytaniem, ale nie znalazłem odpowiedzi.

Ściągnąłem win10 i chcę go zainstalować obok Ubuntu. Wiem, że da się, śledziłem kilka forów internetowych, ale wolałbym, żeby ktoś mnie poprowadził przez ten proces, bo szczerze nie wiem od czego zacząć. Z tego co wiem Windows nadpisze gruba i trzeba go będzie naprawić.

Proszę o jakieś wytłumaczenie problemu i o instrukcję co mam robić.

2 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 20 lutego 2017 przez Borówa Dyskutant (8,370 p.)
wybrane 31 maja 2017 przez Tommy
 
Najlepsza

Najłatwiej jest zainstalować najpierw Windows'a, a potem Linux'a. Rozważyłbym też posiadanie jednego systemu, a drugi zrobiłbym na wirtualnej maszynie, po co robić sobie pod górkę?

Jeśli jednak naprawdę potrzebujesz obu, a nie chcesz usuwać Linux'a to sprawa ma się tak:

- Musisz przydzielić osobne wolne miejsce na dysku dla Windows, jeśli na ten moment nie posiadasz (możesz to zrobić programem Gparted)

- Wkładasz płytkę/pena boot'ujesz,  instalujesz na przydzielonym miejscu i na ten moment to tyle

Następnie musisz naprawić GRUB'a w sposób następujący:

Pierwszym poleceniem jest sprawdzenie na jakiej partycji jest zainstalowany nasz Linux.

sudo fdisk -l

Dalej montujemy naszą partycję:

sudo mount /dev/numer_partycji /mnt

W polu numer_partycji wpisujemy numer partycji na której znajduje się GRUB.
np:

sudo mount /dev/sda6/

Dalej wpisujemy:

sudo mount --bind /dev /mnt/dev

oraz

sudo mount --bind /proc /mnt/proc

Następnie:

sudo chroot /mnt

Kolejnym krokiem jest instalacja GRUB-a:

grub-install /dev/sda

Jeśli podczas próby instalacji pojawią się błędy zamiast grub-install /dev/sda, należy użyć polecenia:

grub-install --recheck /dev/sda

Po zakończonej instalacji w odremontowujemy partycje i restartujemy komputer:

exit
sudo umount /mnt/dev 
sudo umount /mnt/proc 
sudo umount /mnt
sudo reboot

LINK

I teraz powinno działać...

Pzdr.

 

0 głosów
odpowiedź 20 lutego 2017 przez spokojny Nałogowiec (28,630 p.)
Z własnego doświadczenia wiem, że lepiej wydzielić partycję podstawową tym narzędziem wbudowanym w Windows, a potem dopiero te wydzieloną partycje dzielić gparted.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 540 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 1,731 wizyt
+1 głos
3 odpowiedzi 2,800 wizyt

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,088 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...