• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

WPF, XAML, C# - potrzebny nauczyciel

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
866 wizyt
pytanie zadane 18 lutego 2017 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez dasad33 Użytkownik (710 p.)
Witam, zaczynam uczyć się programować używając XAMLA oraz WPFa i teraz mam prośbę do ludzi doświadczonych z tą architekturą. Czy byłby ktoś zainteresowany pomocą w ogarnięciu tego wszystkiego. Chodzi mi np o to abym mógł zwrócić się o pomoc w razie jakichkolwiek problemów podczas nauki itd. Innymi słowy zależy mi na jakimś kontakcie np na fb gdzie w razie jakichkolwiek pytań mógłbym napisać i ew dopytać co robie źle i czemu tak a nie tak :P .

2 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 19 lutego 2017 przez Barus Stary wyjadacz (14,120 p.)
Witaj!

Broń Boże nie uważam się za doświadczonego, ale co nieco o WPF już wiem i sam tworzę tam aplikacje. Jeżeli wcześniej pisałeś w WindowsForms i zrobiłeś trochę projektów, znasz dobrze obiektówkę C# to w kwestii programowania w WPF nie będzie dla Ciebie prawie żadnych nowości. Tyle, że w WPF są czasem inne nazwy kontrolek. Nowością będzie na pewno język XAML, ale nie jest on trudny, a ma naprawdę duże możliwości, oraz ogólny widok formularza, ale się przyzwyczaisz. Zainteresuj się także MVVM. Co do Twojego pytania - kiedy sam potrzebowałem pomocy za każdym razem szukałem na anglojęzycznych forach (najczęściej stack overflow) i zawsze znajdowałem odpowiedź. Uczyłem się też z tutoriali anglojęzycznych i książek. A najczęściej szukałem informacji o XAML i MVVM. O samym C# również bo dalej się go uczę. Do czego zmierzam? Jeżeli dobrze przepracujesz obiektówkę na WindowsForms to kwestia samego programowania w C# w WPF nie jest żadną nowością. Zawsze możesz zwrócić się o pomoc na naszym Forum (jest tutaj wielu fachowców), lub na innym. Albo szukać informacji w Internecie tak jak ja. Polecam Ci też zaopatrzyć się w książkę o XAML'u i MVVM i oglądać tutoriale o WPF na YT, bo jest tego dużo.
Podsumowując - do nauki WPF nie jest potrzebny "prywatny nauczyciel" :P Na forach jest wielu ludzi, którzy są doświadczeni i odpowiedzą na pytanie, a często wpisując w wyszukiwarkę pytanie jest już taki temat na forach, więc nie martw się o to, że nie będziesz czegoś rozumiał i nie znajdziesz odpowiedzi, bo C# jest bardzo popularnym językiem, a WPF bardzo popularnym frameworkiem i jest mnóstwo informacji na ich temat na YT i w Internecie.

Pozdrawiam!
komentarz 19 lutego 2017 przez Bartłomiej Łaski Mądrala (5,100 p.)
Ja dodam tylko tyle, uwazaj na to co jest pokazane w internecie jak przekazujesz obiekt z usercontrola do innego usercontrola. Ponieważ na necie znalazlem wiele "tutoriali" ktore pokazywaly wysylanie obiektu pomijac Rodzica(Parent), ktory kontroluje przesyl obiektu.

Dokladnie chodzi o to ze obiekt wysylamy przez Event a nie bezposrednio do usercontrola.
komentarz 20 lutego 2017 przez Barus Stary wyjadacz (14,120 p.)
To prawda, w Internecie jest też dużo błędów, dlatego zawsze próbuję "poprzeć" jakiś tutorial książką i oficjalną dokumentacją Microsoftu (Boże, jak mogłem o tym zapomnieć w odpowiedzi!?) :) Ja na ten przykład widziałem tutorial gdzie gość tworzył program, który pobierał informacje o procesorze (Win32_Processor) i pokazywał je na ekranie. Zapomniał o jednej z wspanialszych instrukcji w C# - try-catch-finally i ludzie w komentarzach pisali, że wyskakują im wyjątki, że nie mogą odpalić programu, a niestety, z WMI różnie to bywa na różnym sprzęcie, więc zawsze najlepiej czytać oficjalną dokumentację.

PS: Dzięki za informacje o wysyłaniu obiektów - na pewno mi się kiedyś przyda! :)

Pozdrawiam!
1
komentarz 5 października 2017 przez Marcin Sulecki Nowicjusz (140 p.)
Nie zgodzę się ze stwierdzeniem, że pomiędzy WinForms a WPF nie ma prawie żadnych nowości. To całkowicie inne podejście to tworzenia aplikacji desktopowych. I nie mam tutaj na myśli, że interfejs użytkownika opisuje się w języku XAML.

Na przykład w WinForms jeśli budowaliśmy interfejs na podstawie danych z bazy często musieliśmy dodawać własne UserControl w pętli. Tutaj można wszystko zrealizować za pomocą DataBindingu i szablonów.

Druga sprawa to obsługa przycisków - w WinForms wszystko było oparte o zdarzenia.
WPF przynosi obsługę komend (Command), które całkowicie inaczej podchodzą do realizacji akcji i zapewniają separację logiki od kontrolek.

WPF jest bardzo mocnym orężem w ręku programisty, ale uprzedzam, że na początku jest trudniejszy niż WinForms. Natomiast jak się go już pozna to staje się niesamowitym narzędziem.

Oczywiście zakładam, że ktoś chce wykorzystać w pełni możliwości, a nie tylko powymieniać kontrolki na WPF i podpiąć zdarzenia, bo to tak jakby ktoś przesiadł się z Malucha do Porsche i wciąż poruszał się tym samym stylem jazdy :)
0 głosów
odpowiedź 5 października 2017 przez Marcin Sulecki Nowicjusz (140 p.)
Jeśli szukasz praktycznej wiedzy jak prawidłowo budować WPF MVVM to polecam moje szkolenia: http://sulmar.pl/wpf-mvvm/  

W sieci niby można wszystko znaleźć, ale większość przykładów na MSDN posługuje się Code Behind a na innych stronach jest mało dobrych przykładów lub opisują tylko proste przypadki.

Natomiast moje zajęcia oparte są o wieloletnią praktykę zdobytą podczas tworzenia komercyjnych aplikacji dla moich klientów z użyciem WPF MVVM. Na szkoleniu pokazuję krok po kroku w jaki sposób pisać kod zgodnie ze wzorcem MVVM i dobrymi praktykami (podział projektu, warstwy, stosowanie interfejsów).

Podczas zajęć tworzymy kompletną aplikację a wiele podstawowych mechanizmów można zastosować później we własnych projektach.

 

Po szkoleniu pozostaję w kontakcie z uczestnikami, więc możesz liczyć na wsparcie :)

Podobne pytania

+1 głos
3 odpowiedzi 595 wizyt
pytanie zadane 22 lipca 2018 w C# przez MaxD1998 Początkujący (280 p.)
0 głosów
3 odpowiedzi 448 wizyt
pytanie zadane 10 lutego 2019 w C# przez karol928 Początkujący (320 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 1,294 wizyt
pytanie zadane 19 lutego 2017 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez dasad33 Użytkownik (710 p.)

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,078 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...