• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Obliczenia astronomiczne - ephem

Object Storage Arubacloud
0 głosów
381 wizyt
pytanie zadane 18 lutego 2017 w Python przez Eliro Stary wyjadacz (12,160 p.)
Zna ktoś jakiś tutorial do tej biblioteki? Wszystko wydaje mi się tam zagmatwane. Jak sprawdzić położenie przykładowo Księżyca względem MOJEJ lokalizacji? Jak mam rozumieć dane, które mi wyświetli konsola?

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 18 lutego 2017 przez Benek Szeryf (91,010 p.)
wybrane 17 października 2018 przez Eliro
 
Najlepsza

Oficjalna dokumentacja jest wystarczająco dobra. Jeśli znasz podstawy astronomii sferycznej, to łatwo zinterpretujesz output.

Jak sprawdzić położenie przykładowo Księżyca względem MOJEJ lokalizacji?

Skorzystaj z body compute observer.

import ephem
obs = ephem.Observer()
obs.lon = '16.5'
obs.lat = '51.6'
obs.date = '2017/2/18 11:20:00'
pos = ephem.Moon(obs)
pos.az, pos.alt, pos.phase

Linijka po linijce:

  • importujesz moduł
  • tworzysz obserwatorium
  • dla obserwatorium ustawiasz jego długość geograficzną wyrażoną wartością dziesiętną
  • dla obserwatorium ustawiasz jego szerokość geograficzną wyrażoną wartością dziesiętną
  • ustawiasz datę obserwacji, uwzględniając czas UTC (obecny czas zimowy w Polsce pomniejszyć o 1h)
  • obliczasz pozycję Księżyca względem obserwatorium
  • wypisujesz azymut, wysokość Księżyca (ujemna oznacza, że jest pod horyzontem) oraz fazę

Nie wiem do czego Ci jest to potrzebne, ale jeśli chcesz dowiedzieć się jaka jest pozycja obiektów na niebie, to polecam Ci fantastyczne darmowe obserwatorium Stellarium. Za jego pomocą sprawdziłem poprawność obliczeń w Pythonie.

Podobne pytania

0 głosów
3 odpowiedzi 307 wizyt
pytanie zadane 19 kwietnia 2016 w Inne języki przez Eliro Stary wyjadacz (12,160 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 317 wizyt
pytanie zadane 6 listopada 2022 w Python przez Matlane Użytkownik (560 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 479 wizyt
pytanie zadane 2 listopada 2019 w C i C++ przez Greeenone Pasjonat (16,100 p.)

92,573 zapytań

141,423 odpowiedzi

319,648 komentarzy

61,959 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...