• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

question-closed Rozpoczęcie przygody z elektroniką

VPS Starter Arubacloud
+3 głosów
2,109 wizyt
pytanie zadane 24 maja 2015 w Mikrokontrolery przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)
zamknięte 5 grudnia 2016 przez Arkadiusz Waluk
Witam wszystkich!

Od zawsze ciekawiła mnie elektronika tzn. różne układy elektroniczne, aż po roboty, inteligentne sterowanie domem i takie rzeczy. Po prostu wydaje mi się to rzeczą bardzo ciekawą i rozwojową (dającą duże możliwości), ale jakoś brakowało mi czasu, chęci i zapału żeby wreszcie się za to zabrać. Ostatnio stwierdziłem jednak że samo nic się nie zrobi i jak coś chcę osiągnąć to muszę wziąć się do roboty. I właśnie zgodnie z tym postanowieniem proszę was o radę.

Jak zacząć przygodę z elektroniką? Jestem zupełnym amatorem także nie potrafię właściwie nic. Może jakiś kurs na początek ktoś poleci? Co dalej, jakie układy można sobie spokojnie poćwiczyć od najbardziej podstawowych do coraz bardziej zaawansowanych? Oczywiście dobrze żeby to wszystko kosztowało jak najtaniej bo mój budżet nie jest jakiś super wielki, ale wiadomo że potrzebne rzeczy jestem w stanie spokojnie zakupić ;)

A co sądzicie o RaspberryPI czy Arduino? Bedą one dobre na początek czy najpierw lepiej się podszkolić z samych podstaw elektroniki? Co można później zrobić przy użyciu takich minikomputerków? Może ktoś ma jakieś sprawdzone gotowe projekty/pomysły i mógłby zapodać jakimś linkiem.

Po prostu chodzi mi o jakieś ukierunkowanie, w którą stronę iść najpierw i jak najlepiej się rozwijać :)
komentarz zamknięcia: Temat nieaktualny, po pewnym czasie zdecydowałem się na Arduino i czasem coś potworzę
komentarz 6 grudnia 2016 przez spokojny Nałogowiec (28,630 p.)
Mnie zawsze interesowały mini komputery na procesorach ARM, czasem przeglądam te stronę. http://www.jarzebski.pl/

9 odpowiedzi

+4 głosów
odpowiedź 24 maja 2015 przez Pan Kulomb Pasjonat (18,630 p.)
Polecam kanał na YouTube ElektroPrzewodnik.
komentarz 24 maja 2015 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)
Tak, już znalazłem i oglądałem kilka filmików - bardzo fajne. Teraz za praktykę mam się zamiar zabrać :)

A jakieś doświadczenie z Raspberry lub Arduino miałeś może żebyś coś o tym dopowiedzieć? ;)
+3 głosów
odpowiedź 24 maja 2015 przez MrWeb Stary wyjadacz (10,200 p.)

Odsyłam Cię do strony internetowej forum.atnel.pl tam znajdziesz wszystko czego potrzebujesz jeśli chodzi o elektronikę i mikrokontrolery. Warto też zainteresować się książką Mikrokontrolery AVR Język C Podstawy Programowania (Mirosław Kardaś)

https://sklep.atnel.pl/pl/p/Mikrokontrolery-AVR-Jezyk-C-Podstawy-programowania-PL-DVD-ATB-USBASP-MkAvrCalculator/78

Cena może trochę straszyć ale naprawdę warto. Myślę, że to najlepsza dostępna książka o podstawach elektroniki i programowania mikrokontrolerów AVR. Dodatkowo twórca książki stworzył ogromne ilości poradników w wspomnianej tematyce na YT oraz prowadzi przyjazne forum :)

 

komentarz 24 maja 2015 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)
Forum rzeczywiście bardzo ciekawe, na pewno poczytam. Cena tej książki no jest dość wysoka dlatego muszę się zastanowić czy chcę przeznaczyć na to aż tyle funduszy ;) Ale dzięki bardzo, wezmę ją też pod uwagę.
+2 głosów
odpowiedź 24 maja 2015 przez niezalogowany
Kiedyś bawiłem się 8 bitowymi AVR'kami, i takie mogę ci polecić (możesz sobie zakupić płytki prototypowe i na nich budować sobie swoje pierwsze skomplikowane układy :) )

Ja gdy tym się bawiłem to tworzyłem jakieś proste układy, które migały diodą.

Stworzyłem także coś na wzór sieci CAN (protokół nie powalał i prędkość także)
komentarz 24 maja 2015 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)
Dziękuję, poczytam trochę i może zakupię ;)
+1 głos
odpowiedź 24 maja 2015 przez ssnake Obywatel (1,860 p.)
komentarz 24 maja 2015 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)
Już takie lekko starawe te książki ale chyba nic się tak strasznie nie zmieniło. Dziękuję za odpowiedź, być może zakupię ;)
komentarz 24 maja 2015 przez fenq80 Bywalec (2,940 p.)
Nie dokonca polecam , sa tam fajne przyklady ale teori dosc trudna do zrozumienja jak na poczatkujacego ( znaczy nie calej ksiazki)
+1 głos
odpowiedź 24 maja 2015 przez fenq80 Bywalec (2,940 p.)
Siemka. Jesli chcesz nie drogo zaczac to z analogowki polecam ci do przeczytania ksiazke Dietera Nuhrmana ''elektronika latwiejsza niz przypuszczasz uklady,elementy,uklady scalone''.te wszystkie trzy czesci. Jest to ksiazka stara wiec dosc tania ja kupilem 1 czasc za 7 zl na allegro ,a wiedza w niej zawarta wcale nie jest przedawniona zwlaszcza na poczztek. Kolejnom pozycja jest ksiazka Pawla Borkowskiego pt''przygoda z elektronika'' jest tam od poczatku analogowki przez uklady scalone oraz poczatki programowania avr w c++. Chyba jest pdf na chomikuj. I  ksiazka ktlra obecnie cxytam i goraco polecam do nauczenia sie programowania avr to ksiazki wydzwnictwa atnel Miroslawa Kardasia ,,podstwy programowanie mikrokontrolerow 8 bitowych'' co prawda jes to droga ksiazka 120 zl ale niesamkwicie opisana. A jesli chodzi o praktyke to zadne arduino (chyba ze nie masz co robic z kasa) kup sobie plytke stykowa 10 zl ,jakies elementy typu rezyztory diody kkndensatory tranzyxtory i buduj proste uklady. A do cyfruwki to programator usbasp 15 zl mikrokontroler najlepiej atmega 32 lub 16( tanie a dobre)  w obudowie dip-38 -15 zl i programojesz.
komentarz 24 maja 2015 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, będę działał ;)
komentarz 24 maja 2015 przez fenq80 Bywalec (2,940 p.)
Przepraszam za pisownie , pisze na telefonie i troche roznie to eychodzi. A jesli moge ci cos jeszcze polecic to elementy kupuj na ebay.com z chin tanio jest 5 razy taniej niz w sklepie.  Troche sie czeka ale zalezy co sie kupuje na diody czekalem tydzien a na servo zamowione wtedy co dioty wciaz czekam.
komentarz 24 maja 2015 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)
Trochę ciężko momentami przeczytać, ale okej nie szkodzi :)

Znalazłem tutaj ciekawy sklep http://botland.com.pl/ z dość dużą ofertą. Różnica w cenie jest rzeczywiście tak duża? Koszty wysyłki z za granicy nie są jakieś wyższe?
komentarz 24 maja 2015 przez fenq80 Bywalec (2,940 p.)
Wiekszosc wysylek jest za darmo ( mnie to tez dziwilo) to tez zwieksza roznice po kupujac w polsce przez internet jakas tam oplata za przesylke . a jesli chcesz kupowac jednak w polsce to polecam elektropark.pl
komentarz 24 maja 2015 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)
A no to też nie wiedziałem o tym i też jestem zaskoczony. Rozejrze się jeszcze i będę myślał dalej. Dziękuję bardzo za pomoc ;)
+1 głos
odpowiedź 24 maja 2015 przez sofnir Gaduła (4,690 p.)
Hej, ja mam w domu Arduino i bardzo polecam. Bardzo fajna zabawa. Ja na elektronice też się kompletnie nie znam xD ale mimo to robiłem jakieś proste układy np. jak miałem ciemno w pokoju, to mi się diody zapalały, to nie jest trudne, ale myślę, że żeby zrobić coś fajnego trzeba jednak poczytać jakieś książki o elektronice, ja sam się do tego chcę zabrać dlatego dołączam się do pytania. Dzięki Arduino możesz zrobić dosłownie wszystko np. drukarke 3D ale to już dużo kasy kosztuje :D Polecam ci stronę http://forbot.pl/blog/ ja chcę się osobiście nauczyć podstaw elektroniki, a potem zacząc budować robociki, które tam są opisane np. minisumo albo linefollowery :)
komentarz 24 maja 2015 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)
Masz jakieś poradniki konkretne do Arduino przykładowo właśnie jak zrobić nawet takie zapalenie diod jak jest ciemno? :D

Można jeszcze z ciekawości zapytać gdzie kupiłeś Arduino i jaką tam wersję masz? Bo z tego co patrzyłem to kilka różnych jest i średnio ogarniam ;)
komentarz 24 maja 2015 przez sofnir Gaduła (4,690 p.)
Kupiłem na botlandzie http://botland.com.pl/zestawy-startowe-dla-arduino/1846-arduino-starterkit-electroprzewodnik-z-modulem-arduino-leonardo.html

polecam kanały na yt elektroprzewodnik i elektromaras :)

Pozdrawiam
komentarz 24 maja 2015 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)
Też właśnie znalazłem ten sklep i kanał elektroprzewodnik. Tego drugiego nie widziałem, ale z pewnością chętnie zajrzę. Dzięki bardzo za odpowiedź! ;)

Aha a jeszcze to skąd wiedziałeś np. jak zrobić taki prosty układ z diodami? Są do tego instrukcje gdzieś dostępne krok po kroku?
komentarz 24 maja 2015 przez sofnir Gaduła (4,690 p.)
Z elektroprzewodnika :) Na obydwóch kanałach jest pokazane krok po kroku jak zrobić różne projekty :) To z diodą akurat to jest trywialnie proste podałem tylko przykład ^^ Tak to działa: łap link: https://www.youtube.com/watch?v=JdgtFjlWkXI 24 minuta :D
komentarz 24 maja 2015 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)
Aha, to tego filmiku akurat nie widziałem jeszcze. Dziękuję bardzo raz jeszcze! :)
komentarz 24 maja 2015 przez fenq80 Bywalec (2,940 p.)
Wiesz co jak bys chcial to najpeir naucz sie troche o elektronice lutowac czytac schematy podstawowe elementy a potem znajdznjakis schemat arduino kup potrzebne czesci i sam go zbuduj i zaprogramoj schematow i oprogramowania na arduino jest pelno w sieci
komentarz 24 maja 2015 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)
Tak właśnie chcę zrobić, bo samym czytaniem i oglądaniem wiele nie osiągnę - tak jak w programowaniu na pewno najbardziej liczy się praktyka i doświadczenie ;)
+1 głos
odpowiedź 24 maja 2015 przez jk_kord Bywalec (2,950 p.)
Polecam Arduino. Sam mam dwa i jestem zadowolony. Jeśli byś sie zdecydował to bierz uno.
komentarz 24 maja 2015 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)
A jakieś poradniki, przykłady co można zrobić byś polecił jeszcze? ;)
komentarz 24 maja 2015 przez jk_kord Bywalec (2,950 p.)
tak jak wyżej. ElektroPrzewonik Elektromaras i (tu samoreklama) ewentualnie PraktycznaElektronika
komentarz 24 maja 2015 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)
Dziękuję, na pewno pooglądam :)
+1 głos
odpowiedź 5 października 2015 przez pierep94 Bywalec (2,720 p.)
Bierz Malinkę i Arduino - i działaj :) Arduino lepsze do elektroniki, Malinka do ogarnięcia systemów i sterowania. Forbot, Majsterkowo, instructables - źródeł jest pełno. Jasne, że dobrze znać elektronikę od podstaw, ale moim zdaniem szybciej nauczysz się, jak będziesz miał coś konkretnego do zrobienia - przygotujesz sobie fajne projekty, zobaczysz jak ktoś to zrobił i zrozumiesz, jak to działa. Z książek polecam Elektronika od praktyki do teorii - czy jakoś tak :) ładna, kolorowa i bardzo przystępnie napisana.

Najlepiej znajdź sobie w domu rzecz jaką chciałbyś usprawnić, pomyśl jak to zrobić, poszperaj - i to zrób. Uważaj tylko z napięciem 230V :D
komentarz 6 października 2015 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)
Dzięki za odpowiedź, temat już dosć stary ale jakoś ciągle nie zabrałem się za nic konkretnego (mało czasu). Jeśli jednak znajdę trochę wolnego i funduszy to mam zamiar zakupić Arduino i na nim stawiać swoje pierwsze kroki w tej dziedzinie ;)
0 głosów
odpowiedź 5 grudnia 2016 przez Patrix354 Bywalec (2,030 p.)

Jeżeli to nie ma być coś ważnego w twoim życiu polecam Arduino(fajna zabawka, żeby się pobawić) lub Raspberry Pi(dodatkowa zaleta to możliwości mini komputerka). Ale jeżeli chcesz się za to zabrać z przytupem i robić to zawodowo raczej się bierz za mikrokontrolery(czyli profesjonalną wersję Arduino z czym jest trochę a nawet dużo zabawy). Na początek 8 bitowe AVR. Więc dla hobbysty, który od czasu do czasu zrobi fajny projekt to Arduino lub(i) Raspberry Pi a do zastosowań profesjonalnych mikrokontrolery np. AVR(jeżeli za to się zabierzesz to polecam książkę Mikrokontrolery AVR Język C Podstawy Programowania. pana Mirosława Kardaśa). Wybór należy do ciebie.

komentarz 5 grudnia 2016 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)
Dzięki za odpowiedź, ale zobacz z kiedy to jest temat... Już lekko mówiąc nieaktualny, zdecydowałem się po jakimś czasie na Arduino i czasem sobie coś tam podłubię w wolnej chwili. Nie chcę robić tego zawodowo, tylko amatorsko do zabawy.

Może inni mający podobny problem coś sobie z tego wywnioskują.

Podobne pytania

+1 głos
2 odpowiedzi 279 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 657 wizyt
+2 głosów
6 odpowiedzi 572 wizyt
pytanie zadane 23 czerwca 2015 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez krystian904 Mądrala (6,820 p.)

92,416 zapytań

141,222 odpowiedzi

318,984 komentarzy

61,831 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...