• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Czy padl mi dysk?

VPS Starter Arubacloud
+1 głos
272 wizyt
pytanie zadane 17 lutego 2017 w Sprzęt komputerowy przez 10kw10 Pasjonat (22,880 p.)
Jeszcze wczoraj przyszedlem sobie do domu no i siadam sobie przed komputerem. No i zauważyłem ze nie dziala normalnie. Tnie sie, zacina, zwykly folder otwieral sie z 5 min. No to sobie pomyslalem ze zrobie formata. Ogolnie dysk mam podzielony na 3 partycje. Sformatowalem partycje c i zainstalowałem win 7. System instalowalem 5 razy bo zawsze byly jakies bledy i wydaje mi sie ze chodzilo o dysk chodz nie jestem pewien. Przez chwile bylo okey, wgrałem stery i wgl no i nagle dalej to samo. Dzisiaj nie chce sie nawet wlaczyc, restartuje sie zaraz po pokazaniu loga win,dysk wydaje jakies dziwne dzwieki. Włączył sie tylko w trybie awaryjnym chodz nie zawsze. Podpialem stary dysk, no i wszystko smiga. Wiec podpialem dwa dyski, stary jako 1 gdzie czytalo win. I takze dziala, moge kopiowac z jednego na drugi i odwrotnie. Czy to wina dysku? Czy oplaca mi sie go wysylac na gwarancję?

3 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 17 lutego 2017 przez Adrian1999 Nałogowiec (34,570 p.)
wybrane 17 lutego 2017 przez 10kw10
 
Najlepsza
Nawet jeśli, wykonaj testy na dysku w HD Tune, możesz tam zobaczyć specyfikację dysku i co najważniejsze zobacz jaki masz % bad sektorów masz to w zakładce "Error Scan", następnie pobierz HDDscan, i zobacz funkcję smart, porób tego ss-y i napisz tutaj temat znowu pokaż nam wyniki wszystkiego. Wtedy powiemy Ci czy to problem z dyskiem jest na 100%
komentarz 17 lutego 2017 przez 10kw10 Pasjonat (22,880 p.)

Chyba nie musze robic nowego ;)

Co ty na to ?

bad sektorow mam 0%

komentarz 17 lutego 2017 przez Adrian1999 Nałogowiec (34,570 p.)

01 Raw Read Error Rate - Atrybut ten zależy od ilości błędów odczytu i stanu powierzchni dysku, wskazuje na częstość sprzętowych błędów odczytu, które wystąpiły podczas odczytu danych z powierzchni dysku (talerza). Wartości w przedziale Data wskazują na problem z powierzchnią dysku lub głowicami odcztu/zapisu. Jest to parametr określający błąd krytyczny dysku twardego. Często wywołany jest uszkodzeniem mechanizmu napedowego dysku/głowic (łożysko etc.) lub podzespołów elektronicznych.
UWAGA: Dyski Seagate nie monitorują parametru Raw Read Error Rate, stąd tak wysokie wartości podczas testu S.M.A.R.T"

 Najprawdopodobniej masz uszkodzony ten dysk, tego ss-a masz już zachowanego. Odeślij na gwarancję powinni Ci naprawić :p

komentarz 17 lutego 2017 przez 10kw10 Pasjonat (22,880 p.)
dzieki !
0 głosów
odpowiedź 17 lutego 2017 przez niezalogowany

wydaje jakies dziwne dzwieki

Po tym wróżę, że to jakiś HDD, nie SSD.

Możliwe, że jest źle wpięty, sprawdź połączenia i przy okazji wepnij do innego portu SATA.

Sprawdź SMART, ale po "dziwnych dźwiękach" i po tym, że dane są czasem odczytywane, stawiam na problem z głowicą, ew. z silnikiem. Plus będzie taki, że w takich przypadkach będzie można odzyskać z niego dane bez większego trudu (tzn. będzie taniej).

Póki co nie rób error scana w HDTune, bo szkoda na to czasu. Wrzuć odczyt SMART.

komentarz 17 lutego 2017 przez 10kw10 Pasjonat (22,880 p.)
nigdzie nie pisalem ze to ssd.

sprawdzalem, przepinalem.

Z odzyskiwaniem nie ma problemu bo teraz mam wpiete 2 dyski i moge wzajemnie kopiowac.

emm w sumie nie za bardzo wiem o co chodzi ale chyba o to zdj co jest u gory.
komentarz 17 lutego 2017 przez niezalogowany
Nigdzie nie pisałeś również, że to HDD.

 

To już kawałek złomu, rób backup danych, spróbuj wyzerować (albo nie - twój wybór) i oddaj na gwarancję, albo wyrzuć do śmieci.
0 głosów
odpowiedź 18 lutego 2017 przez Kaleron Bywalec (2,840 p.)
Jaki masz zasilacz - słabe zasilacze często psują dyski. A na gwarancję - jak najbardziej wysyłaj. Ten dysk ciągle jest wart trochę więcej niż przesyłka....
komentarz 18 lutego 2017 przez 10kw10 Pasjonat (22,880 p.)
antec vp 500
komentarz 18 lutego 2017 przez Kaleron Bywalec (2,840 p.)
Antki są fajne. Jak jest technicznie sprawny, możesz spać spokojnie.
komentarz 18 lutego 2017 przez 10kw10 Pasjonat (22,880 p.)
no komputer chodzi na innym dysku, takze jest sprawny
komentarz 18 lutego 2017 przez Kaleron Bywalec (2,840 p.)
Działanie komputera nie zawsze przesądza o sprawności zasilacza. Czasem zasilacz podaje na tyle niestabilne napięcia, że płyta główna jeszcze sobie z tym radzi, ale dysku już nie. Zwróć uwagę na ilość i pojemność kondensatorów na płycie głównej, czy karcie graficznej. Dysk pod tym względem jest praktycznie bezbronny. Możesz od czasu do czasu zmierzyć napięcia miernikiem pod obciążeniem. Niewielki wysiłek, a czasem pozwala uniknąć grubej awarii.
komentarz 18 lutego 2017 przez niezalogowany
Co ty za głupoty wypisujesz? Od kiedy to przy awarii HDD należy sprawdzić PSU, M/B oraz GPU? Kondensatory nie wyparowują, nie ma potrzeby wyciągania schematu płyty głównej i karty graficznej i szczegółowego ich analizowania, a później sprawdzania każdego kondensatora miernikiem RLC.

Druga sprawa, że na płycie głównej nie umieszcza się superkondensatorów razem z potężnymi stabilizatorami napięcia, więc ta przy zbyt wysokim/niskim napięciem jest zabezpieczona tak samo, jak dysk.

Trzy, przy zbyt niskim napięciu dysk się zwyczajnie wyłączy (razem z komputerem), przy zbyt wysokim - elektronika się spali (prawdopodobnie razem z innymi podzespołami).

Cztery - awaria elektroniki jest dużo rzadszą usterką od awarii mechaniki w HDD. Nie wiem, skąd ten bullshit, że zasilacze często psują dyski.
komentarz 18 lutego 2017 przez Kaleron Bywalec (2,840 p.)
Przeczytaj chłopcze jeszcze raz to co napisałem. Ze zrozumieniem - jeśli jesteś w stanie -. I zacznij uważać w szkole na fizyce. To się naprawdę w życiu przydaje.  Jakbyś miał choć trochę pojęcia o budowie dysku twardego, to byś rozumiał, w jaki sposób niestabilne zasilanie przekłada się na problemy serwo. Na przyszłość - postaraj się nie zajmować stanowiska w sprawach, o których nie masz pojęcia.

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 944 wizyt
pytanie zadane 2 sierpnia 2016 w Sprzęt komputerowy przez alus152 Bywalec (2,690 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 527 wizyt
pytanie zadane 15 stycznia 2019 w Sprzęt komputerowy przez EdeX Mądrala (5,110 p.)
+1 głos
2 odpowiedzi 197 wizyt
pytanie zadane 20 maja 2018 w Sprzęt komputerowy przez Secrus Nałogowiec (32,880 p.)

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,077 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...