• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Ubuntu i sterowniki AMD

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
1,708 wizyt
pytanie zadane 17 lutego 2017 w Systemy operacyjne, programy przez Filip___ Nowicjusz (230 p.)

Witam wszystkich!

Umieszczałem już na pewnym forum podobny temat, ale zrezygnowałem z Ubuntu i po kilku miesiącach wróciłem (nie jestem pewien czy mogę podać link do innego forum).

Korzystałem wówczas ze środowiska Unity i problem wyglądał następująco:

,,Witam,
Kilkukrotnie próbowałem instalować sterowniki AMD na Ubuntu 16.04.1 ze środowiskiem graficznym Unity.
Za każdym razem po ponownym uruchomieniu systemu i zalogowaniu pojawia się mrugający ekran i nie ma bocznego i górnego paska.
Zauważyłem, że logując się do sesji xfce wszystko działało poza rozdzielczością (1280x720 zamiast 1920x1080).
Pobierałem sterowniki AMDGPU PRO na Ubuntu 16.04.
Po instalacji pojawił się komunikat o UEFI Secure Boot (2 razy, miesiąc temu więc nie pamiętam dokładnie, wybrałem opcję YES, dzisiaj NO i taki sam efekt).
Wie ktoś jak zainstalować bezbłędnie te sterowniki? Wiem, że nie są konieczne, ale chciałem wypróbować ich wydajność bo przy domyślnych sterownikach jest bardzo słaba.
Karta graficzna: Radeon R9 380X
Procesor: i5 3470
Płyta główna: ASUS H61M-K
Z góry dziękuję za pomoc!"

Uzyskałem informację, że: ,,w logu Xorg widać, że sterownik amdgpu nie może być załadowany z jakiegoś powodu... Ostatecznie żaden sterownik graficzny nie jest ładowany z sukcesem i włączane jest renderowanie programowe."

Nie mogłem kontynuować tego wątku i po kilku miesiącach wróciłem do Ubuntu.

Aktualnie korzystam ze środowiska graficznego GNOME i ponownie spróbowałem zainstalować wcześniej wspomniane sterowniki...

Instalacje wykonałem krok po kroku jak w instrukcji na stronie AMD, ale tym razem system w ogóle się nie uruchomił. Zamiast tego po włączeniu komputera i zbootowaniu Ubuntu pojawia się migający komunikat na czarnym tle:

,,/dev/sda5: recovering journal

  /dev/sda5: clean, 254091/6111232 files, 2024102/24413952 blocks"

Na końcu dodam, że niestety aktualnie jestem zmuszony korzystać również z systemu Windows, więc Ubuntu zainstalowane jest obok Windows'a.

Z góry dziękuję za pomoc! smiley

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 17 lutego 2017 przez spokojny Nałogowiec (28,630 p.)
A dlaczego nie ustawiłeś tych zamkniętych sterowników AMD które promuje Canonicall z centrum ustawień sterowników? Tylko porwałeś się na najnowsze sterowniki instalowane skryptem sh ze strony AMD?
komentarz 17 lutego 2017 przez Filip___ Nowicjusz (230 p.)

Bo żadnych takich nie ma. frown

W centrum sterowników mam jedynie jakieś nieznane urządzenie i prawdopodobnie jest to procesor.

Zainstalowane mam domyślnie sterowniki Gallium 0.4 on AMD TONGA, ale działają naprawdę słabo...

Pisałem w poście że posiadam kartę graficzną AMD R9 380X, a z tego co widziałem to jedyne sterowniki dla niej to AMDGPU-PRO.

Jeśli się mylę to proszę o poprawę wink

komentarz 18 lutego 2017 przez spokojny Nałogowiec (28,630 p.)
Muszą być każde Ubuntu je ma poszukaj.
komentarz 18 lutego 2017 przez Filip___ Nowicjusz (230 p.)
edycja 18 lutego 2017 przez Filip___

W zakładce dodatkowe sterowniki mam tylko coś takiego :/

Nigdzie w internecie nie ma nic o sterownikach AMD od Canonical'a. Z tego co widzę jedyne sterowniki na Ubuntu 16.04 to AMDGPU-PRO. Zastanawiam się nad zainstalowaniem sterowników nieoficjalnych np. Oibaf's drivers.

Znalazłem jeszcze coś takiego, ale nigdzie nie mogę znaleźć oficjalnej strony tych sterowników i nie wiem nawet czy obsługują moją kartę: https://wiki.archlinux.org/index.php/AMDGPU

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 381 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 155 wizyt
pytanie zadane 16 stycznia 2018 w Systemy operacyjne, programy przez Paweł123 Nałogowiec (33,500 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 396 wizyt

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,088 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...