• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Wasze problemy w nauce programowania.

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
1,577 wizyt
pytanie zadane 17 lutego 2017 w Offtop przez Abachaczi Nowicjusz (240 p.)
Witam serdecznie!

Moje pytanie do programistów zawodowych oraz tych którzy zaczynają dopiero przygodę z programowaniem :)

Jakie napotkaliście problemy podczas nauki, początkach w programowaniu?

Czy często łapało was zniechęcenie, czy mieliście trudności w rozwiązywaniu zadań szczególnie na początku?

Gdy mieliście problem z zadaniem, to wspomagaliście się książką, siecią? Oczywiście nie chodzi o gotowe rozwiązanie ale podpowiedzi.

Jak przychodziła wam nauka programowania?

Sam dość często borykam się ze zrozumieniem zadań, danego rozdziału. Chociaż myślę że to kwestia treningu, szczególnie logicznego myślenia, które trzeba ćwiczyć bo to podstawa. Ale najważniejsze to nie poddawać się :D

4 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 17 lutego 2017 przez Damian11131 Stary wyjadacz (13,490 p.)
wybrane 17 lutego 2017 przez Abachaczi
 
Najlepsza
Największa moja trudność to leniostwo...
0 głosów
odpowiedź 17 lutego 2017 przez Marchewka900 Bywalec (2,970 p.)
Moim osobistym problemem był brak czasu. Szczególnie na samym początku. Tak jakoś wyszło, że zacząłem uczyć się japońskiego i musiałem mu poświęcić trochę czasu. No i nie umiałem sobie poradzić z pogodzeniem szkoły, japońskiego i programowania. Ale miałem tak mocną chęć to robić, że zaparłem się i zacząłem układać czas. No i nagle mam czas na wszystko :>
komentarz 17 lutego 2017 przez Abachaczi Nowicjusz (240 p.)
No to gratuluje i powodzenia w dalszej drodze :)

Też próbuję małymi kroczkami uczyć się zarządzania sobą w czasie :D
komentarz 17 lutego 2017 przez Damian11131 Stary wyjadacz (13,490 p.)
Jak nauczyłeś się zarządzania czasem? Też mam czasami taki problem.
komentarz 18 lutego 2017 przez Marchewka900 Bywalec (2,970 p.)
Polecam w jeden dzień usiąść przy biurku, odpalić excela czy nawet notatnik i po kolei każdy dzień tygodnia wyznaczyć sobie godziny. Napiszę przykładowy plan dnia:

Poniedziałek

7:00 - Budzę się i wstaje, rozbudzam się
7:00-7:15 - Ogarniam się, myję zęby itd.
7:15-7:30 - Jem śniadanie
7:30-7:35 - Szykuję się do wyjścia
7:35 - Wychodzę do szkoły

14:20-14:50 - Wracam ze szkoły
14:50-15:10 - Wychodzę z psem od razu po przyjściu
15:10-15:40 - Ogarniam się, zjem coś i chwilę odpocznę
15:40-16:40 - Odrabiam lekcje i szykuję się na jutro do szkoły
16:40-17:10 - Jem obiad z rodzicami
17:10-19:10 - Czas wolny (Tu programowanie w zależności od chęci, granie itd.)
19:10-20:10 - Uczę się Japońskiego
20:10-20:40 - Jem kolacje
20:40-22:00 - Czas wolny
22:00-22:10 - Biorę prysznic
22:10-23:00 - Czas wolny
23:00 - Idę spać

Trochę długie, wiem, ale wystarczy poświęcić godzinkę, może dwie w jeden dzień i nagle zyskujesz dużo czasu. Oczywiście trzeba mieć też dużo samozaparcia i silnej woli, by o np. 19:10 zejść z komputera i się uczyć. Na początek ustawiam (jeszcze to robię, nawyk chyba :)) sobie budziki i jest okej. Jeśli chodzi o małą ilość czasu to nie ma co się przejmować, warto sobie taki plan powiesić w pokoju i zaglądać. Dlaczego nie warto się tym przejmować? Przy formułowaniu planu trzeba ustalać zawsze więcej czasu. Kolację mogę zjeść w pół godziny, ale mogę w 10 minut, racja? No i mam więcej czasu wolnego później. Jeśli chodzi o zaparcie, żeby go przestrzegać są różne sposoby. Najważniejsza i wymagana jest jedna - Wiedza, że dzięki temu będziemy mniej zmęczeni, będziemy mieli więcej czasu itd. Poza tym, ja wymyśliłem taki sposób na trenowanie siebie - Kupowałem raz na tydzień czekoladę (Mam do niej słabość) i chowałem do szafki. I jeśli udało mi się zrobić wszystko na spokojnie i trzymałem się planu, to zjadałem sobie kostkę. Musiałem naprawdę się wstrzymywać, żeby nie zjeść więcej, ale cel był jeden - przezwyciężenie lenistwa i odkładania rzeczy na później. Ale się rozpisałem. :)
komentarz 18 lutego 2017 przez Damian11131 Stary wyjadacz (13,490 p.)
Wielkie dzięki.
komentarz 18 lutego 2017 przez Abachaczi Nowicjusz (240 p.)
Jeśli interesujesz się trochę rozwojem osobistym, zarządzaniem czasem itp. to zajrzyj na kanał Sukces.pl na yt. Świetny człowiek, polski milioner daje dobre rady i potrafi zmotywować :)
0 głosów
odpowiedź 17 lutego 2017 przez Wasser Początkujący (340 p.)
"Czemu to nie działa? A faktycznie, wskazuje na zły obiekt. Tak. To ma sens... Hmm. Jednak nie. A może jak tak to zrobię?"

Czyli trochę głupie robienie małpim sposobem i próbowanie wszystkiego. Potem małpi sposób został zastąpiony przez rozpisywanie algorytmu/sposobu działania skryptu na kartce. Jeżeli zrozumiem co robię źle i dojdę do rozwiązania problemu na kartce, wtedy dopiero wracam do klawiatury.

Z innych rzeczy...

Jak zaczynałem to brałem jakieś proste projekty typu Kółko i Krzyżyk, Sudoku, Scrabble, Memory z internetu. Najpierw czytałem kody źródłowe, zasadę działania, a potem jak się nauczyłem jak mniej więcej te programy działają to siadałem do kompilatora i próbowałem na podstawie tych 5-10 projektów, które znalazłem w internecie napisać swój własny. Jak już się udało, to dodawałem szereg ulepszeń. Czyli brałem gotowe projekty, z tych 5 brałem to co najlepsze i tworzyłem swój własny, który jest wynikiem tych innych.

Czemu tak robiłem? Bo to był jedyny sposób, który umożliwił mi ciągłą naukę bez przerw. Bo na początku miałem problem natury: "Chcę napisać Kółko i Krzyżyk, co muszę zrobić, jeżeli nie umiem nic?"

A tak w miarę nauki ciągle się czegoś uczyłem ;)

Teraz już raczej takich rzeczy nie robię, bo już coś tam umiem. Chyba, że uczę się nowego języka programowania :D
0 głosów
odpowiedź 17 lutego 2017 przez lapa19904 Stary wyjadacz (11,560 p.)
Ja w nauce html/css/rwd powodów do zniechęcenia nie miałem póki co, każda nowa strona/sekcja to nowe motywację. Wspomagam się na bieżąco danymi z sieci, wracam do kursów które zrobiłem i przypominam sobie konkretne zastosowania.

Od dobrego miesiąca uczę się js-a i zniechęcenie łapie mnie średnio co 5 minut. Mimo że coś tam już umiem to tak na prawdę wiem że nic nie wiem... Codziennie wzdycham z nieodpartym wrażeniem że im więcej się uczę, tym mniej wiem.
2
komentarz 17 lutego 2017 przez mbabane Szeryf (79,280 p.)
Ucząc się czegoś (nowego zwłaszcza) podobno dużym błędem jest patrzenie na siebie w przyszłość przez co dochodzi do nas myśl ile to jeszcze przed nami żeby zrobić daną rzecz, np. pisząc pracę magisterską czy jakakolwiek inną zamiast skupić się na danej chwili czyli np. na wstępie do pierwszego rozdziału zachodzi się w głowę myśląc jaka ta praca musi być duża i skomplikowana żeby była dobra, przez co wpada się w pewne błędne koło zniechęcenia i w rezultacie odkładanie czynności na później. Inny przykład to np. nauka gry na gitarze i chęć grania od razu jak Jan Borysewicz.

Innym czynnikiem jest też podobno nadmierny perfekcjonizm i bojaźń przed krytyką własnej pracy.
komentarz 17 lutego 2017 przez lapa19904 Stary wyjadacz (11,560 p.)
Z jednej strony najważniejsze to skupiać się na danej chwili, na konkretnym zagadnieniu jednak ciężko ruszyć dalej nie mając poczucia że opanowało się je w pełni. Co może być pułapką perfekcjonizmu za pewne.

Chyba za bardzo patrzę na ogrom technologi webowych zamiast tworzyć swoje małe projekty ucząc się przy okazji.

Dziękuję za radę ;)

Podobne pytania

+3 głosów
9 odpowiedzi 816 wizyt
pytanie zadane 6 czerwca 2015 w HTML i CSS przez Termi1878 Nowicjusz (190 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 725 wizyt
pytanie zadane 25 stycznia 2016 w C i C++ przez eveN Nowicjusz (230 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 185 wizyt
pytanie zadane 23 marca 2019 w C i C++ przez Hailon Początkujący (310 p.)

92,451 zapytań

141,261 odpowiedzi

319,073 komentarzy

61,853 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...