• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Zestaw do elektroniki

Object Storage Arubacloud
0 głosów
230 wizyt
pytanie zadane 15 lutego 2017 w Offtop przez Grzyboo Nałogowiec (28,860 p.)
Chciałbym zacząć przygodę z elektroniką. Co sądzicie o takim zestawie?

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1qWInK3kdcxEg6GikuLP2J1_T8jh7aolpq3rrflD-Zok/edit?usp=sharing

Niektóre rzeczy chcę kupić na ebayu od Chińczyków, a niektóre w Polsce.

Jako zasilanie chciałbym użyć zasilacza(z drugiej tabelki) + przetwornicy z wbudowanym woltomierzem.

1. Czegoś brakuje w mojej liście? Coś bez sensu tam wstawiłem?

2. Jakieś pro-tipy odnośnie ebaya? Nigdy nie używałem, więc nie wiem, czy jest coś o czym koniecznie powinienem wiedzieć.

Generalnie planuję jakieś proste obwody robić, aby ogólnie załapać przepływ prądu. Jak mi się spodoba i będzie wychodzić to prawdopodobnie zainteresuję się Arduino :)

3 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 16 lutego 2017 przez M.Eagle Użytkownik (850 p.)
wybrane 16 lutego 2017 przez Grzyboo
 
Najlepsza
Witaj

Przede wszystkim w Twoim zestawie znajdują się same kondensatory elektrolityczne. Musisz mieć przynajmniej kilkanaście sztuk kondensatorów ceramicznych typu 100nF,22pF (przydadzą się OGROMNIE w zabawie z Arduino).

Twoje tranzystory to tranzysotry średniej mocy 5A.Uważam że to za dużo jak na początek.Wziąłbym raczej PNP i NPN po 4 sztuki małej mocy 557B,547B.

Wyświetlacz będzie Ci potrzebny dopiero przy zabawie z uC przy multipleksowaniu.Inaczej to mało na nim zrobisz.

Jeżeli używasz płytki stykowej to warto zaopatrzeć się w podstawki precyzyjne(tanie jak barszcz) pod układy scalone.Inaczej po kilku włożeniach/wyłożeniach scalaka nóżki się mogą urwać, i będzie klops.

Zamiast potencjometru 1k użyłbym 10k.Znacznie częściej używany.

Na koniec zamiast 2 , dałbym 5 tact-switchy.Często się przydają, a 2 to mało.

Mam nadzieję że pomogłem
komentarz 16 lutego 2017 przez Grzyboo Nałogowiec (28,860 p.)
Pomogłeś. Dużo konkretnych informacji. Czy kondensatorami ceramicznymi muszę się aktualnie przejmować, czy dopiero razem z ewentualnym Arduino warto zamówić?
1
komentarz 16 lutego 2017 przez M.Eagle Użytkownik (850 p.)
Na początek możesz odpuścić sobie ceramiczne.I tak w początkowych fazach nauki nie będziesz się przejmował tak bardzo zakłóceniami.Mają one znaczenie szczególne przy filtracji zasilania, aby doprowadzić np. do mikrokontrolera napięcie jak najczystsze(najmniej szumów).
+1 głos
odpowiedź 15 lutego 2017 przez mtk3d Nałogowiec (46,690 p.)
Wziąłbym większą płytkę, tą 830: http://www.ebay.com/itm/MB-102-Breadboard-830-Point-Solderless-PCB-Test-Develop-ABS-Plastic-PCB-ABS-Hot-/311800129713?hash=item4898bc68b1:g:mXoAAOSwUdlWdAwW
Niewiele droższa, a zawsze to więcej miejsca i w przyszłości nie będziesz musiał dokupować.

Weź sobie więcej tranzystorów, min. po 5 szt., przydadzą się np. do przerzutników.

Wyświetlacz bez sensu, możesz nim co najwyżej się pobawić. Dopiero jak dokupisz Arduino, to wtedy go kup i jakiś sterownik do niego.

Po za tym chyba wszystko ok.
+1 głos
odpowiedź 16 lutego 2017 przez niezalogowany
Nie lepiej wziąć jakiś lepszy multimetr, np. UNI-T UT33A/B/C/D?

Dorzuć sobie krokodylki do multimetru (dużo łatwiej robić pomiary korzystając z nich) i zworki do płytki stykowej (korzystając z samych przewodów po wpięciu zaledwie kilku elementów robi się straszny pająk).
komentarz 16 lutego 2017 przez Grzyboo Nałogowiec (28,860 p.)
Celowałem raczej w jakiś tani, podstawowy multimetr.

Zworki i krokodylki dokupię w Polsce jeśli będą potrzebne. Dzięki za sugestię.

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 351 wizyt
pytanie zadane 22 kwietnia 2016 w Sprzęt komputerowy przez programer Obywatel (1,190 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 409 wizyt
–2 głosów
1 odpowiedź 479 wizyt

92,570 zapytań

141,422 odpowiedzi

319,643 komentarzy

61,958 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...