• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Obliczanie ciągłosci funkcji

Object Storage Arubacloud
0 głosów
634 wizyt
pytanie zadane 15 lutego 2017 w Matematyka, fizyka, logika przez Bakr Mądrala (6,850 p.)
Prosiłbym o wytłumaczenie, w jaki sposób zbadać ciągłość funkcji.

Przykłady: zad.: 2.13 , 2.14 , 2.15

https://pl-static.z-dn.net/files/d97/012969057f18a739964ce6b4e6614e47.jpg

2 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 15 lutego 2017 przez Przemek Gaduła (3,600 p.)
sprawdzasz czy funkcja jest ciągła w punkcie tzn. wartość funkcji ma się równać granicy lewostronnej i prawostronnej w tym pkt.
komentarz 16 lutego 2017 przez Aisekai Nałogowiec (42,190 p.)
Odpisywac już nie będę tutaj, żeby spamu nie robić, więc jeśli Cię nie przekonałem, to nie będę już próbował.
komentarz 16 lutego 2017 przez morele123 Gaduła (4,790 p.)
Ja swoje wiem i nie musisz mnie przekonywać. Po za tym próbując kogoś przekabacić na swoją stronę w kwestii matematycznych poprzez wyrażanie swojej opinii nie powołując się na argumenty jest głupie i bezsensu. Ze szkoły nauczyli cię wyznaczać dziedzinę ale nie powiedzieli ci, że dziedziną funkcji 1/x może być <0,2> , (1/2,4) , R, N , R\{0}. Ty w rzeczywistości nie wyznaczałeś dziedziny, bo to autor funkcji ją podaje, a ty jedynie ustalałeś iksy dla których wyrażenie jest określone.
komentarz 17 lutego 2017 przez Przemek Gaduła (3,600 p.)
edycja 17 lutego 2017 przez Przemek
komentarz 20 godziny temu przez użytkownika morele123 Gaduła (4,870 punkty)

Ja swoje wiem i nie musisz mnie przekonywać. Po za tym próbując kogoś przekabacić na swoją stronę w kwestii matematycznych poprzez wyrażanie swojej opinii nie powołując się na argumenty jest głupie i bezsensu. Ze szkoły nauczyli cię wyznaczać dziedzinę ale nie powiedzieli ci, że dziedziną funkcji 1/x może być <0,2> , (1/2,4) , R, N , R\{0}. Ty w rzeczywistości nie wyznaczałeś dziedziny, bo to autor funkcji ją podaje, a ty jedynie ustalałeś iksy dla których wyrażenie jest określone.

funkcja f(x)=1/x jest ciągła w swojej dziedzinie. A dziedzinę wyznaczasz po to żeby wyrażenie miało sens. A jeśli dla funkcji f(x)=1/x będzie dziedzina równa R to takie wyrażenie nie ma sensu matematycznego. W podstawówce chyba uczą że nie można dzielić przez 0.

komentarz 1 dzień temu przez użytkownika Benek Nałogowiec (25,980 punkty)

 

sprawdzasz czy funkcja jest ciągła w punkcie tzn. wartość funkcji ma się równać granicy lewostronnej i prawostronnej w tym pkt.

Ściślej mówiąc, muszą zajść 3 warunki:

  • istnieje granica lewostronna
  • istnieje granica prawostronna
  • obie powyższe są sobie równe

Ktoś mógłby wyciągnąć wniosek z Twojej wypowiedzi, że jak w punkcie x0 granica dąży z obu stron do +oo, to znaczy że jest ciągła, co jest nieprawdą. Ja wiem, że Ty to wiesz, ale dopowiadam to, czego nie napisałeś.

Dobrze napisałem. Wartość funkcji w pkt. ma być równa tym granicą, a nie tylko granice równe sobie. Więc nie ma opcji żeby licząc f(x) wyszła nieskończoność.  

komentarz 17 lutego 2017 przez morele123 Gaduła (4,790 p.)
Tak jak pisałem, uczą was w szkołach, że dziedzina to zawsze muszą być liczby R, które są określone, co jest totalną głupotą. No ale to już na studiach takie głupoty z głowy wam wyrzucają.
komentarz 17 lutego 2017 przez Przemek Gaduła (3,600 p.)
Nie rozumiesz o co mi chodzi. Dziedzina może być dowolna, pod warunkiem, że wyrażenie będzie miało sens... weźmy te nieszczęsne 1/x. Taka dziedzina nie ma sensu <-1;1>, a taka już ma <-1;0)u(0;1>
0 głosów
odpowiedź 15 lutego 2017 przez morele123 Gaduła (4,790 p.)
Rozbij sobie x^2 - 9 to inaczej (x-3)(x+3) czyli x-3 z mianownika skrócisz sobie. I masz samo x+3. dla b analogicznie. W 2.14 jak masz kłopot to znaczy, że nie rozumiesz co to jest ciągłość funkcji.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 574 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 323 wizyt
pytanie zadane 3 grudnia 2016 w C i C++ przez orlicki12 Początkujący (450 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 273 wizyt
pytanie zadane 13 listopada 2016 w C i C++ przez orlicki12 Początkujący (450 p.)

92,555 zapytań

141,403 odpowiedzi

319,557 komentarzy

61,940 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...