• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Przysłość zawodu programisty

Object Storage Arubacloud
+1 głos
504 wizyt
pytanie zadane 14 lutego 2017 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Jakub Wolak Obywatel (1,300 p.)
Witam, jestem w 3. klasie gimnazjum i powoli zaczynam zastanawiać się nad kolejną szkołą. Zawsze interesowałem się komputerami, więc myślę o kierunku edukacji związanym z nimi. Problem w tym, że teraz masa ludzi kształci się w tym kierunku i martwię się o to czy gdy ja skończę szkołę znajdę pracę, tj. czy będzie jeszcze zapotrzebowanie na ludzi zajmujących się komputerami (wiem, że informatyka to szeroko pojęty temat). Co o tym myślicie? PS. Planuję zostać programistą.
1
komentarz 14 lutego 2017 przez miro Pasjonat (23,870 p.)

Problem w tym, że teraz masa ludzi kształci się w tym kierunku.

Ciekawi mnie czy te stwierdzenie jest poparte jakimiś badaniami czy to tylko twoja opinia? Po drugie to, że dużo osób kształci się w tym kierunku to nie znaczy, że będzie w tej dziedzinie pracować. Byłem na uczelni w której tylko ok 15 % osób skończyło licencjat. Dużo osób sama rezygnowała na 1 roku ponieważ stwierdzali że to nie dla nich. 

Gdzieś czytałem, że jeszcze popyt na ludzi z IT wzrasta szybciej niż podaż tej kadry. Te badania były globalne więc w Polsce może to trochę inaczej wyglądać.

 

4 odpowiedzi

+7 głosów
odpowiedź 14 lutego 2017 przez Ehlert Ekspert (212,670 p.)
wybrane 14 lutego 2017 przez Jakub Wolak
 
Najlepsza

Ludzi studiujących informatykę oraz tych którzy zainspirowali się zarobkami Senior Developerów czeka selekcja naturalna i rozmowa kwalifikacyjna. laugh Jeśli masz pasję idź w tym kierunku rozwijaj się itp. Praca sama Cię znajdzie. 

+2 głosów
odpowiedź 14 lutego 2017 przez Aisekai Nałogowiec (42,190 p.)
Sam teraz studiuję informatykę - osób na roku mam około 160. Z czego (z samych podstaw programowania) w pierwszym terminie zdało dużo mniej niż połowa. Reszta przedmiotów (takich jak analiza, logika, wdi i fizyka) też uwaliła sporo osób w pierwszym terminie. Z WDI też zdało jakieś 40/160 osób (ja nie zdałem, ale to nie o to chodzi). Na informatykę idzie dość dużo osób, tylko z tego co widzę u siebie na roku - połowa jest tam przez "przypadek" i się praktycznie do tego w ogóle nie nadaje (wg mnie), jestem też pewien że bardzo dużo osób odpadnie po pierwszym roku, więc o swoją przyszłość, jak dobrze pójdzie na studiach i je zdam, się nie boję. Nadal uważam, że przyszłość tego zawodu (a zwłaszcza w Polsce, gdzie niestety uważam społeczeństwo głupieje) jest bardzo dobra.
1
komentarz 14 lutego 2017 przez Mistrz0000000 Bywalec (2,780 p.)
I dobrze że są głupi ^_^ im więcej głupich tym więcej dla mądrych
komentarz 14 lutego 2017 przez HaKIM Szeryf (87,590 p.)
Nie stawiajmy znaku równości między wiedzą a mądrością, proszę.
komentarz 14 lutego 2017 przez Aisekai Nałogowiec (42,190 p.)
Ależ ja nie stawiam znaku między wiedzą a mądrością, ale jeżeli ktoś prostego programu nie umie napisać, tak żeby dostać zaliczenie, to najprawdopodobniej rzuci te studia i będzie studiować coś innego.
komentarz 14 lutego 2017 przez HaKIM Szeryf (87,590 p.)
Mój komentarz był kierowany do użytkownika Mistrz000[...] jak i innych, którzy tak robią - stąd „Stawiajmy”.
0 głosów
odpowiedź 14 lutego 2017 przez zgrybus Pasjonat (24,860 p.)
Jak będziesz dobry to znajdziesz pracę. Miłej nauki.
0 głosów
odpowiedź 14 lutego 2017 przez Jakub Wolak Obywatel (1,300 p.)
W takim razie jeszcze przy okazji zapytam. Technikum czy liceum?
1
komentarz 14 lutego 2017 przez fl0w Użytkownik (510 p.)
Jeżeli jesteś samoukiem i nie masz problemu z przyswajaniem wiedzy na własną rękę to możesz śmiało wybrać liceum. Powinien być tam lepszy poziom z takich przedmiotów jak matematyka, fizyka które i tak będziesz pózniej potzrebował na studia(logiczne myśłenie jest bardzo ważne w IT). Jeżeli natomiast wolisz pracę w grupię  iłatwiej ci jest przyswajać wiedzę w szkole to lepiej według mnie technikum :)
komentarz 14 lutego 2017 przez niezalogowany
Jeżeli chcesz iść na studia to liceum lepiej przygotuje Cię do ogólnych przedmiotów na studiach czyli matmy, fizy itp, co jest ważne. Więc chcąc iść na studia lepszą opcją jest IMO wybór liceum.

Nie skreślam technikum, ponieważ wiele osób po technikum radzi sobie o wiele lepiej niż ludzie po liceum, jednak faktem jest, że liceum lepiej Cię przygotuje do matury, którą musisz zdać, aby dostać się na studia.
3
komentarz 14 lutego 2017 przez Typowy Janusz Dyskutant (8,150 p.)

Ja byłem w technikum i nie żałuję. Zrobię taką listę zalet i wad, które teraz widzę po skończeniu szkoły średniej:

TECHNIKUM:

Zalety:

  • dużo uczysz sie o komputerach (programowanie, sieci, systemy, aplikacje internetowe)
  • nie marnujesz czasu na przedmioty, które cię nie interesują typu biologia, chemia
  • zdajesz kwalifikacje potwierdzające twoje kompetencje informatyczne w 3 dziedzinach (aplikacje internetowe, sieci, montaż i eksploatacja komputerów), co prawda niewiele warte w Polsce ale zawsze to jakiś papier gdyby nie chciało się iść na studia albo z jakiś innych przyczyn musiałeś zacząć pracować
  • możesz pracować jako technik w jakimś serwisie, biurze albo na wyjazdach

Wady:

  • słabiej jesteś przygotowany do matury niż rówieśnicy z lo, ponieważ w pierwszych 3 latach są śladowe ilości matmy i polskiego w porównaniu do przedmiotów "informatycznych", dopiero ten deficyt jest nadrabiany w 4 roku. Co za tym idzie matmy, polskiego, angielskiego musisz się uczyć więcej w domu
  • nie masz w klasie dziewczyn albo masz z max. 4

LO

Zalety:

  • lepiej przygotowują do matury
  • dziewczyn w klasie jest o wiele więcej niż w technikum. Na korytarzu też jest na czym oko zawiesić laugh

Wady:

  • śladowe ilości informatyki
  • uczysz się jakiś biologii, chemii, geografii
  • po tej szkole masz tylko wykształcenie średnie

Tak to teraz widzę z perspektywy czasu.

komentarz 14 lutego 2017 przez Jakub Wolak Obywatel (1,300 p.)

Tymi dziewczynami mnie przekonałeś laugh. A tak poważnie to się jeszcze muszę zastanowić, tak czy inaczej dzięki za pomoc.

komentarz 15 lutego 2017 przez miro Pasjonat (23,870 p.)
Jak zamierzasz potem iść na studia to doradzam liceum. Przede wszystkim dlatego, że nie stracisz jednego roku. Jak kończy się studia to nikt nie patrzy po jakiej ktoś jest szkole średniej (w CV nie powinno się nawet wpisywać szkoły średniej).
komentarz 17 lutego 2017 przez niezalogowany

@miro - heh, a co gdy ktoś ma ukończoną tylko szkołę średnią? :) Rozumiem, że mówisz o sytuacji, gdy masz dyplom z uczelni, to tak, pracodawca nie patrzy wtedy na szkołę średnią, no ale jednak gdy ktoś go nie posiada to powinno się wpisać szkołę średnią :)

komentarz 17 lutego 2017 przez miro Pasjonat (23,870 p.)
Oczywiście masz rację. Ta wypowiedź miała być konsekwencją mojego pierwszego zdania.

Podobne pytania

+1 głos
3 odpowiedzi 6,023 wizyt
+4 głosów
9 odpowiedzi 1,135 wizyt

92,552 zapytań

141,399 odpowiedzi

319,534 komentarzy

61,938 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...