• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

duże zużycie internetu

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
3,319 wizyt
pytanie zadane 14 lutego 2017 w Sieci komputerowe, internet przez Lilith Nowicjusz (170 p.)

Witam, 

postaram się w miarę dokładnie opisać problem a ponieważ nie znam się na tym za bardzo to wybaczcie błedy merytoryczne i inne ;) .

Od kilku miesięcy zużycie danych internetowych dość znacząco u mnie wzrosło a nie robię nic nowego/innego niż zawsze. Mam ruter huawei (takie mydełko) , umowe z t-mob, limit 25GB, system win 8.1, netu używam do jednej jedynej gry (Legendsonline) , poczty , gg (wiem wiem przestarzałe .... prosze się nie śmiać blush ) czasami oglądnę jakiś króciutki filmik na yt , przeglądnę forum. Do grudnia zeszłego roku średnie zużycie wynosiło około 16GB na cykl rozliczeniowy , nagle wzrosło do 22, potem 24 a w tym miesiącu przekroczyłam limit 10 dni przed końcem cyklu , dokupiłam więc pakiet i zaczełam się przyglądać co się dzieje że te GB mi tak znikają. Od operatora dostałam info że właśnie od grudnia w godzinach nocnych 12 , 4 pobierane są spore pakiety danych - nie korzystam z internetu o takich porach, lapek jest wyłączony a telefony mają powyłączane opcje łączenia się z czymkolwiek , pomyślałam więc że może ktoś się podpiął pod moje wifi (nie wyłączałam rutera na noc) i sobie coś ściąga sad . Zmieniłam hasło na stronie domyślnej rutera , zaczęłam go wyłączać na noc, wyłączyłam możliwość aktualizacji windowsa (do tej pory były włączone) .... i zauważyłam następującą rzecz : codziennie między godziną 17 a 18:30 następuje skok zużycia wielkości od 0,5 do 0,8GB i to doslownie w ciągu paru minut. Coś zżera mój limit nawet jak mam wyłączone wszystkie strony. Za namową znajomego ściąnęłam sobie NetWorx'a aby sprawdzić czy to któraś moja aplikacja tak ładnie ^^ pożera mi limit i NetWorx pokazuje że nie .... w momencie kiedy na ruterze widać jak dane są pobierane w oszałamiającym tempie zużycie wskazywane przez Neta nie rośnie ani odrobinę. Dziś robię test czy będzie tak samo jak ruter jest podpięty kablem do lapka a nie przez wifi..... 

Proszę o pomoc ponieważ w tym cyklu rozliczeniowym moje zużycie netu wynosi już ponad 31GB ...... a szans na internet bez limitu nie ma do października crying poza tym bardzo martwi mnie wizja że ktoś mi się włamał do kompa ..... Ratunkuuuuuuuuuuuu 

Pozdrawiam 

3 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 14 lutego 2017 przez marko Nałogowiec (29,170 p.)

Cześć.

Zmieniłam hasło na stronie domyślnej rutera

Czy na WiFi w routerze masz założone hasło?

Bo nie bardzo rozumiem,zmienione hasło do logowania na router to nie to samo, co zabezpieczenie sieci WiFi. 

Jeśli sieć WiFi jest niezabezpieczona to każdy może się połączyć przez Twój router i mieć połączenie z netem.Jak to tam wygląda u Ciebie?

komentarz 14 lutego 2017 przez Lilith Nowicjusz (170 p.)
Witam , sieć wifi jest zabezpieczona hasłem, o to mi chodziło ;)
0 głosów
odpowiedź 14 lutego 2017 przez niezalogowany
Można użyć Wiresharka, żeby sprawdzić co i przez jaki komputer jest pobierane. Aircrackiem również da się sprawdzić, jaki komputer jest podłączony do twojej sieci. Ale w sumie - obie rzeczy nie mają wielkiego znaczenia, to byłaby tylko ciekawostka. Chyba, że chcesz to zgłosić na policję, wtedy jak najbardziej te informacje będą przydatne.

Zmień ustawienia zabezpieczeń WiFi na WPA2-AES i ustaw jakieś mocne hasło; koniecznie wyłącz WEP, a żeby zwiększyć bezpieczeństwo możesz jeszcze wyłączyć rozgłaszanie SSID oraz ustawić filtrowanie MAC.
komentarz 14 lutego 2017 przez Lilith Nowicjusz (170 p.)
witam,

ustawienia zabezpieczeń są takie jak mówisz, hasło jest dobre chyba ;) w każdym razie nieoczywiste :) , co to jest WEP ?? , pomoc techniczna od mojego cudownego operatora zabraniła mi wyłączenia SSID bo podobno wtedy się nie połączy nawet mój lapek..... i trochę się tego boję, spróbuję ustawić to filtrowanie MAC
1
komentarz 15 lutego 2017 przez niezalogowany
WEP to przestarzały standard szyfrowania, który można złamać w 5 minut, włączając w ten czas wyciągnięcie laptopa i uruchomienie systemu operacyjnego. Dlatego jeśli router wspiera ten standard, a co gorsza jest on domyślnie włączony, należy go wyłączyć.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wired_Equivalent_Privacy

Wyłączenie rozgłaszania SSID nie uniemożliwi połączenia się z twoją siecią - po prostu nazwa sieci nie będzie widoczna po przeskanowaniu dostępnych sieci WiFi. Trzeba wtedy ręcznie wprowadzić SSID.

Włączenie filtrowania MAC może uniemożliwić połączenie się z siecią WiFi, jeżeli przed włączeniem nie dodasz adresu swojej karty sieciowej do listy dozwolonych adresów. MAC możesz sprawdzić używając do tego wiersza poleceń i polecenia ipconfig /all (na liście odszukujesz nazwę interfejsu WiFi, np. "Wireless LAN Adapter Wi-Fi", natomiast MAC jest podpisany jako "phisical address").

Jeżeli nie dodasz swojego adresu MAC do listy, a włączysz filtrowanie, to możesz przywrócić ustawienia domyślne routera (przyciskiem na obudowie) lub łącząc się z nim przewodowo zmienić ustawienia.

 

btw. "Nieoczywistym hasłem" może być np. dupa.8, które w ataku słownikowym polegnie w setnych częściach sekundy. :P
komentarz 15 lutego 2017 przez Lilith Nowicjusz (170 p.)
Hej  

Z tego co widzę mój ruter nie korzysta w WEP .

Jeżeli chodzi o SSID to jak rozumiem jest to nazwa typu WLAN -123456M , tu przyznaję że nigdy nie zmieniłam jej na swoją , została ta nadawana z automatu . Czy więc jeżeli ją ukryję a ktoś już ją zna to i tak sobie ją wpisze? Jak można zmienić nazwę SSID ?

Hmmm hasło nie jest aż tak nieoczywiste ;) jak dupa.8 , składa się z 16 znaków (litery+cyfry) - wymyślić coś jeszcze bardziej nieoczywistego ?? :D

Dzięki za cierpliwość i odpowiedzi
komentarz 15 lutego 2017 przez Lilith Nowicjusz (170 p.)
To znowu ja ;) chyba już wiem jak zmienić nazwę SSID po prostu na stronie rutera tam gdzie jest wpisana przykładowo nazwa WLAN-123456M powinnam wpisać swoją nazwę . Czy tak ? Jeżeli to zrobię będę musiała u siebie na lapku skonfigurować nową sieć? Czy na coś szczególnie zwrócić uwagę przy tej konfiguracji ?
komentarz 15 lutego 2017 przez niezalogowany
Musisz sprawdzić w manualu, gdzie jest opcja zmiany nazwy SSID, ale sama nazwa nie ma znaczenia. Chodzi tylko o to, aby ją ukryć. Coś jakby radio FM - tam musisz znać częstotliwość (dla uproszczenia pomijamy automatyczny skan ;f), tu natomiast nazwę sieci, bo po przeskanowaniu pasma przez odbiornik nie nie pokaże się na liście twoja sieć WiFi.

Co prawda, jak toś będzie chciał, to da radę to dość łatwo ominąć - ale zawsze to jakiś +1 punkt do bezpieczeństwa. Jak można je poprawić, to dlaczego nie. (-: Ale z tego powodu bardziej skup się na ustawieniu odpowiedniego szyfrowania i ew. włączeniu filtrowania MAC.

Nie tyle będziesz musiała konfigurować nową sieć, co po prostu połączyć się z WiFi ręcznie wpisując nazwę sieci, zamiast wybierać ją z listy.

 

Router powinien mieć opcję wyświetlenia aktualnie podłączonych hostów lub hostów, które się z nim łączyły w przeszłości, więc ustaw wszystko tak, jak powinno być i co jakiś czas sprawdzaj, czy przypadkiem jakieś podejrzane urządzenie znajduje się na liście.

+ monitoring transferu, bo problemu z softwarem po twojej stronie w 100% wykluczyć nie można.
0 głosów
odpowiedź 14 lutego 2017 przez Lilith Nowicjusz (170 p.)

Słuchajcie a może ktoś ma jeszcze jakieś pomysły? Bo na razie jestem w hmm kropce..... Rozumiem że ściągnięcie programów podanych przez tls01 da mi wiedze której nie będę mogła wykorzystać w żaden sposób :( Dzisiaj rozmawiałam z operatorem i bardzo miły konsultant zasugerował mi że zużycie mam normalne takie jak wszyscy a tamto które miałam do tej pory to była , nie wiem co, fatamorgana ? Nie wiem co mam robić , zasugerowano mi także przeinstalowanie systemu w lapku a najlepiej to żebym ściągnęła win 10 bo 8 jest do bani frown 

komentarz 14 lutego 2017 przez marko Nałogowiec (29,170 p.)
Cześc.

Zaloguj się do tego routera.

Poszukaj zakładki w której są wyświetlane urządzenia które korzystają z internetu poprzez ten router.

Ja mam co prawda zupełnie inny,ale jest w nim zakładka statistics.Więc podrąż temat w Twoim routerku,może coś takiego znajduje się też w nim,może pod inną  nazwą.To są tylko informacje i raczej nic nie zepsujesz ;)

W niej (zakładce)  mam wyświetlone macaddresy z przydzielonymi IP które próbowały się łączyć w mojej sieci lokalnej.Dla przykładu adres telefonu,laptopa od syna itd.Po macaddresach wiem który jest "nie mój" :)

Innymi słowy.Policz ile urządzeń w domu korzysta z WiFi u Ciebie i porównaj wyniki z tym co znajdziesz w statistic.Trochę czasu to może zająć.

Traktuj to jako próba pomocy piszę według moich domowych doświadczeń na trochę innym sprzęcie (router).

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 680 wizyt
pytanie zadane 25 października 2017 w Systemy operacyjne, programy przez wrxxx Początkujący (310 p.)
–1 głos
1 odpowiedź 2,221 wizyt
pytanie zadane 23 kwietnia 2017 w Systemy operacyjne, programy przez Sara Pawlikowska Nowicjusz (120 p.)
0 głosów
3 odpowiedzi 157 wizyt
pytanie zadane 15 kwietnia 2017 w Sprzęt komputerowy przez Abuks1 Nowicjusz (150 p.)

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,086 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...