• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Zadanie z matematyki dyskretnej

Object Storage Arubacloud
–2 głosów
1,311 wizyt
pytanie zadane 11 lutego 2017 w Matematyka, fizyka, logika przez barteku12 Obywatel (1,340 p.)
edycja 13 lutego 2017 przez barteku12
Witam ! Wiem, że jest to forum informatyczne i nie powinno się zadawać pytań typu czy ktoś może mi rozwiązać ale naprawdę już nie mam co zrobić. Jestem na studiach informatycznych i otrzymałem zadanie od profesora z matematyki dyskretnej, które muszę mu oddać i wtedy dostanę zaliczenie. Niestety nie mam pojęcia, jak to zrobić. Czy mógłby ktoś mnie chociaż nakierować, jakkolwiek pomóc?

Zadanie ma następującą treść:

Pokaż, że : |NxN|=|PxNP|

 

EDIT : N oznacza liczby naturalne, NP liczby nieparzyste, P liczby parzyste

6 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 11 lutego 2017 przez Benek Szeryf (91,010 p.)
wybrane 13 lutego 2017 przez barteku12
 
Najlepsza

Przedstawiłeś zapis w prostej notacji, a nie mamy tutaj LaTeX-a, więc nie mam pewności czy o to chodzi. Mamy wykazać, że oba zbiory mają taką samą moc. Pierwszy zbiór jest skojarzony z parami liczb nieparzystych, mogą być to na przykład elementy:

(1,3), (7,3), (13,13), ...

Gdyby tak wypisać wszystkie kombinacje, potem podliczyć ile ich jest, to otrzymalibyśmy wartość:

|N x N|

Drugi zbiór skojarzony jest też z parami liczb. Jedną z nich są liczby parzyste, drugą iloczyn liczby parzystej i nieparzystej. Sprawdźmy czym jest iloczyn liczby parzystej i nieparzystej:

n = 2i
m = 2j + 1
i, j e N

n * m = 2i(2j + 1) = 2(2ij + i)

Widzimy więc, że iloczyn da nam zawsze liczbę parzystą, a więc aby policzyć moc:

|P x P|

musi zliczyć wszystkie pary:

(2,4), (10,10), (4,32), ...

Jednak zbiory liczb parzystych i nieparzystych to zbiory nieskończone. Oba są jednak zbiorami przeliczalnymi, bo:

N x N = 2n + 1 x 2n + 1
P x P = 2n x 2n

co dowodzi, że istnieje funkcja wzajemnie jednoznaczna, przekształcająca liczby naturalne na iloczyny kartezjańskie:

n --> N x N
n --> P x P

a to z kolei oznacza, że oba zbiory są równoliczne ze zbiorem liczb naturalnych. Skoro tak to na mocy przechodniości zbiory mają taką samą moc:

|N x N| = |P x NP|
komentarz 11 lutego 2017 przez Evelek Nałogowiec (28,960 p.)

Benek a moje skojarzenie było, że chodzi o iloczyn wektorowy. wink

komentarz 11 lutego 2017 przez Benek Szeryf (91,010 p.)
Tak to jest, kiedy zapis nie jest jednoznaczny albo autor daje zbyt mało informacji, co już zdarzało się na tym forum ;)
komentarz 13 lutego 2017 przez barteku12 Obywatel (1,340 p.)
Myślę, że dobry dowód. Przepraszam ale sam nie wiedziałem zbyt dużo o tym zadania, takie otrzymałem od profesora. Ale teraz to wydaje mi się, ze N oznacza naturalne, P parzyste a NP nieparzyste. Czy to coś zmienia?
komentarz 13 lutego 2017 przez Benek Szeryf (91,010 p.)

W takim wypadku mamy:

N x N = n x n
P x NP = 2n x 2n + 1

i rozważania o iloczynie liczby parzystej z nieparzystą (NP) należy usunąć z powyższego dowodu, bo nie mają sensu. Reszta pozostaje bez zmian.

0 głosów
odpowiedź 11 lutego 2017 przez zgrybus Pasjonat (24,860 p.)
N i P to jakieś randomowe liczby?
0 głosów
odpowiedź 11 lutego 2017 przez Adrian Spora Mądrala (5,100 p.)

Zadanie ma następującą treść:

Pokaż, że : |NxN|=|PxNP|

Zadania z taką treścią to pewnie nawet ten profesor z matematyki nie byłby w stanie rozwiązać. Jakieś dane, szczegóły? N i P to jakieś zbiory, macierze, liczby?

0 głosów
odpowiedź 11 lutego 2017 przez Evelek Nałogowiec (28,960 p.)

Pokaż, że : |NxN|=|PxNP|

Jakoś nic mi to nie mówi. Podaj dział z matmy chociaż albo czego dotyczą te N i P.

0 głosów
odpowiedź 11 lutego 2017 przez morele123 Gaduła (4,790 p.)
Przedstaw sobie liczby parzyste jako 2n, a nieparzyste jako 2n + 1 i wyciągnij wnioski.
–1 głos
odpowiedź 11 lutego 2017 przez barteku12 Obywatel (1,340 p.)
Przepraszam , nie powiedziałem. N to liczby nie parzyste, P to liczby parzyste

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 539 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 370 wizyt
pytanie zadane 24 kwietnia 2017 w Matematyka, fizyka, logika przez Don Corleone Obywatel (1,210 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 315 wizyt
pytanie zadane 21 marca 2021 w Matematyka, fizyka, logika przez paweł007 Nowicjusz (180 p.)

92,570 zapytań

141,422 odpowiedzi

319,643 komentarzy

61,958 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...