• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Tymczasowy reboot do Windowsa

Object Storage Arubacloud
–2 głosów
325 wizyt
pytanie zadane 10 lutego 2017 w Systemy operacyjne, programy przez niezalogowany
edycja 10 lutego 2017
Cześć,

jest komputer z linuksem + Windowsem i chciałbym tymczasowo, jednorazowo rebootnąć go do Windowsa, z poziomu linuksa, bez dostępu do klawiatury, ale tak, żeby po reboocie wrócił do linuksa. W dawnych czasach LILO była taka opcja, ale do gruba nie mogę znaleźć :(

Pod linuksami można by zmienić confa do gruba, ale spod Windowsa nie ma do tego dostępu, więc nie będzie można łatwo przywrócić właściwego.

Ktoś ma pomysł, jak zrealizować takie zadanie?

3 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 10 lutego 2017 przez erx700 Gaduła (3,430 p.)
Nie rozumiem z czym masz problem. Po prostu wybierasz z gruba Windowsa, a po rebocie wybierasz linuxa.
komentarz 10 lutego 2017 przez niezalogowany
Ale nie ma możliwości wyboru, bo nie ma dostępu do klawiatury. Trzeba wymusić reboot do Windowsa z poziomu działającego systemu. W LiLo była taka możliwość, że się ustawiało jednorazowy reboot do innego. W grubie nie znajduję.
komentarz 10 lutego 2017 przez erx700 Gaduła (3,430 p.)
Nie doczytałem, że bez dostępu do klawiatury.
komentarz 10 lutego 2017 przez niezalogowany
Do dopisałem, żeby sprecyzować wypowiedź :)
0 głosów
odpowiedź 10 lutego 2017 przez marko Nałogowiec (29,150 p.)
Cześć.

Przyznam,nie bardzo rozumiem czegoś.

W kompie zainstalowano Windowsa.

Póżniej zainstalowano Linuksa.

Po instalacji grub,domyślnym systemem,na pierwszej pozycji w grub najczęściej jest Linuks.

Jeśli chcę używać Windowsa,muszę wybierać opcję ręcznie(strzałeczki).

Wychodząc z windy przez uruchom ponownie,po reboocie,automatycznie uruchamia się Linuks.

I to wszystko.

Co masz na pierwszej pozycji w grub?.

Możliwe że trzeba go przeinstalować od nowa(grub),przekonfigurować,wykonać update-grub.
komentarz 10 lutego 2017 przez niezalogowany
> Jeśli chcę używać Windowsa,muszę wybierać opcję ręcznie(strzałeczki).

No właśnie. A chodzi o to, żeby automatycznie wystartował Windows. JEDNORAZOWO.
komentarz 10 lutego 2017 przez marko Nałogowiec (29,150 p.)

Wyobraźnię jakąś tam mam.Zastanawiam się tylko,czemu ma służyć ta idea.Z chęcią podrążę temat,bo nie ma rzeczy niemożliwych.Istnieje tylko to ale,po co się męczyć? Oraz zapotrzebowanie na wiedzę,kiedy pojawia się problem,nawet jeśli z pozoru dziwnym się wydaje.Dlatego pytam,czemu ma służyć ta idea?

Przyznaję też,nigdy nie miałem takiego "dylematu"A szkoda :)

Scenariusz

Komp wyłączony.Przycisk power i ukazuje się grub.Nie pasuje mi to.

bez dostępu do klawiatury

 Skądś "sterujesz" tym kompem.

Oświeć mnie,proszę :)

komentarz 10 lutego 2017 przez niezalogowany
> Dlatego pytam,czemu ma służyć ta idea?

temu, żeby odpalić Windowsa, na którym jest program księgowy, który źle działa pod linuksami.

> Skądś "sterujesz" tym kompem.

Zdalnie.
0 głosów
odpowiedź 10 lutego 2017 przez niezalogowany
komentarz 10 lutego 2017 przez niezalogowany
Jeszcze odnośnie modyfikacji GRUBa z Windowsa - można spróbować postawić partycję /boot na FAT i wtedy będzie możliwość modyfikacji plików konfiguracyjnych spod systemów MS.

...ale nie jestem pewien, czy to zadziała.
komentarz 10 lutego 2017 przez niezalogowany
To z ostatniego linku fajnie działa. Tylko jeszcze jak zbadać, jaki numerek ma jaka pozycja, bez żmudnego przeglądania configa. Jest jakiś prosty list pozycji?
komentarz 10 lutego 2017 przez niezalogowany
Grub Customizer

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 425 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 268 wizyt
pytanie zadane 27 października 2018 w Systemy operacyjne, programy przez Absum Bywalec (2,640 p.)
+1 głos
0 odpowiedzi 647 wizyt

92,568 zapytań

141,422 odpowiedzi

319,641 komentarzy

61,957 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...