• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Testy sprawdzające zdolność logicznego myślenia

Object Storage Arubacloud
0 głosów
2,183 wizyt
pytanie zadane 9 lutego 2017 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez ElPiotrasso Nowicjusz (120 p.)
Witam wszystkich!

Staram się dostać na warsztaty do pewnej firmy. Zostałem zaproszony na testy z C++ oraz Pythona w poniedziałek, które według tego co mi powiedziano mają za zadanie sprawdzić zdolność logicznego myślenia a nie samego programowania. I tu pojawia się pytanie: jak to rozumieć ? Może miał ktoś podobny przypadek i może wyjaśnić na czym to polega ?

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 9 lutego 2017 przez imklau Nałogowiec (42,090 p.)
Całkiem niedawno pewna dziewczyna też starała się o pracę związaną z C++ i pytała czy ktoś ma dostęp do takich testów ;)
Raczej to nic nowego. http://rymszewicz.eu/post20130426/ - tu masz np mniej więcej pokazane o co chodzi
komentarz 18 lutego 2017 przez Comandeer Guru (601,110 p.)

To czemu rekrutacja nie polega na wygraniu partii szachów?

Odpowiedź jest prosta: bo to nie jest praktyczny problem. Co z tego, że znajdzie się gościa, który rozkmini algorytm do łatwego rozwiązywania zadań logicznych skoro polegnie przy projektowaniu rozwiązania, które musi być wydajne na desktopie i mobilnych? Przecież takie totalnie oderwane od rzeczywistości problemy niczego nie mówią o kandydacie – zwłaszcza jeśli mówimy o tak specyficznym środowisku pracy jak przeglądarka.

Można umieć napisać na kartce własny język z własnymi zasadami gramatycznymi i zachwycić tym rekrutera, a potem polec na prawidłowym zakodowaniu okienka dialogowego tak, żeby było dostępne. I uwierz mi, że te 3h poświęcone na wymyślenie tego języka zarówno rekruter jak i rekrutowany mogli spędzić efektywniej.

komentarz 18 lutego 2017 przez draghan VIP (106,230 p.)
Napisałem, że taki test może być pomocny w rekrutacji (specjalnie jeszcze podkreśliłem), a nie że rekrutacja ma na nim polegać.
komentarz 18 lutego 2017 przez Comandeer Guru (601,110 p.)

No ale trzeba go rozwiązać, więc tak czy siak na tym to polega – tracisz na to czas.

Ba, takie podejście może szkodzić w rekrutacji, bo np. odsieje się kogoś, kto Reacta/Symfony/inny framework wsysa nosem, a kod tworzy tak piękny, że aniołowie płaczą ze szczęścia, ale nie miał szans, bo wybrał czerwony kwadrat zamiast zielonego. I jeszcze stracił na to czas i nerwy.

komentarz 18 lutego 2017 przez draghan VIP (106,230 p.)
Chyba się nie zrozumieliśmy. Wydaje mi się, że za bardzo sprowadzasz "rekrutację" do "rekrutacji na stanowisko programisty".

Wszystko zależy od specyfiki przypadku. Jeśli potrzebuję kogoś, kto ma mi pisać ładny kod, wtedy patrzę na to, jak i co pisze. Jeśli zaś potrzebuję, dajmy na to, inżyniera systemów oprogramowania, stawiam przed nim abstrakcję i oczekuję rozwiązania. I nie, wynik testu nie miałby tutaj znaczenia priorytetowego. Ale nie powiesz mi chyba, że osoba, która ma budować system informatyczny, nie będzie potrafiła znaleźć argumentacji, dlaczego wybrała tę odpowiedź, a nie inną?

Są potrzebni ludzie do opracowania rozwiązań, jak i do implementacji tych opracowań. Zgodzisz się, że są to dwie różne dziedziny? Może tutaj się mylę, ale dotąd wydawało mi się, że są to problemy innej klasy.

Zostawmy kwestię rekrutacji, bo chciałbym coś wyjaśnić. Odebrałem Twoją wypowiedź mniej więcej tak, że testy są złe, bo rekrutacja ma nie na tym polegać... Można się z tym zgadzać, można się nie zgadzać, można się zgodzić częściowo. Ale ja swoim pierwszym komentarzem chciałem tylko wskazać ich użyteczność, jako środka do rozwoju intelektualnego.
komentarz 18 lutego 2017 przez Comandeer Guru (601,110 p.)

Ale ja swoim pierwszym komentarzem chciałem tylko wskazać ich użyteczność, jako środka do rozwoju intelektualnego.

No to się rozwijaj… poza rekrutacją :P Ja, gdy się rekrutuję, to znaczy, że szukam pracy, a nie chcę się rozwijać. Niby subtelne przesunięcie priorytetów, niemniej robi różnicę – i to sporą.

 Ale nie powiesz mi chyba, że osoba, która ma budować system informatyczny, nie będzie potrafiła znaleźć argumentacji, dlaczego wybrała tę odpowiedź, a nie inną?

Akurat to leży obok problemu. Problemem są same pytania, które są niewłaściwe. A na niewłaściwe pytanie często nie da się znaleźć argumentacji.

Wszystko zależy od specyfiki przypadku. Jeśli potrzebuję kogoś, kto ma mi pisać ładny kod, wtedy patrzę na to, jak i co pisze. Jeśli zaś potrzebuję, dajmy na to, inżyniera systemów oprogramowania, stawiam przed nim abstrakcję i oczekuję rozwiązania. I nie, wynik testu nie miałby tutaj znaczenia priorytetowego. 

I serio w temacie programowania systemów oprogramowania nie ma wystarczającej liczby abstrakcji, że trzeba sięgnąć takie testy? Jak chcesz użyteczne abstrakcje, to pogadaj sobie o design patterns. Rozmowa na długie godziny, w której zawsze każda ze stron czegoś ciekawego się dowie… a i pokłócić się idzie – i to sensownie ;)

Można postawić problem typu "rozważ architekturę dla systemu klient-serwer w środowisku mobilnym bla bla" i już jest wystarczający poziom abstrakcji.

Są potrzebni ludzie do opracowania rozwiązań, jak i do implementacji tych opracowań.

Zgadzam się, ale kwadratu na całą architekturę nie pomalujesz. Jakbyś nie próbował. 

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 6,941 wizyt
pytanie zadane 15 stycznia 2017 w C i C++ przez anntru Nowicjusz (180 p.)
0 głosów
8 odpowiedzi 881 wizyt
pytanie zadane 14 czerwca 2015 w Offtop przez Kuroi Obywatel (1,390 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 229 wizyt

92,572 zapytań

141,423 odpowiedzi

319,645 komentarzy

61,959 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...