• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Czy spoj to konieczność

VPS Starter Arubacloud
+2 głosów
2,105 wizyt
pytanie zadane 8 lutego 2017 w C i C++ przez czujek22 Dyskutant (7,670 p.)
Witam.

Może nazwa tematu jest trochę myląca ale chodzi o to, czy dążąc do zaprogramowania jakiejś gierki 2d muszę ćwiczyć zadania takiego typu jak na spoj czy tutaj bardziej poznawać tajniki samego języka. Czy jest to przydatne do samego programowania czy bardziej pod mature i lepszego zrozumienia matematyki?

7 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 8 lutego 2017 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
wybrane 8 lutego 2017 przez czujek22
 
Najlepsza

Nie musisz, absolutnie.

Zadania, które możesz znaleźć na SPOJu, po prostu rozwijają Twój umysł. Zmuszają Cię do wymyślania optymalnych algorytmów, które pozwalają rozwiązać dany problem. Ja traktowałbym to właśnie jako taki dodatek, coś na rozwój logicznego myślenia, a nie jako konieczność wink

+1 głos
odpowiedź 8 lutego 2017 przez Dorion300 Szeryf (90,250 p.)
Z własnego doświadczenia:

Nie bawię się w SPOJ'e czy w inne ćwiczenia.
Ja po prostu się uczę programowania i tworze oprogramowanie.
Samo to mi wystarcza, uważam że bawienie się w SPOJ to strata czasu.

Jeśli ktoś lubi wykonywać zadania ze SPOJ'a i je wykonuje to nie znaczy że robi źle.

Ja po prostu nie mam czasu na takie "ćwiczenia", lepszym pomysłem jest poświęcenie czasu na projekty które same w sobie są "ćwiczeniem".

Pozdrawiam.
+1 głos
odpowiedź 8 lutego 2017 przez niezalogowany
Nie jest (najbardziej podoba mi się wypowiedz Eryka Andrzejewskiego). Ja praktycznie nic w nim nie zrobiłem, a umiem tworzyć różne symulacje komputerowe, proste gry itd. Chociaż często pomagam komuś na forum w rozwiązywaniu zadań na spoja (w ten sposób zaliczyłem ich dużo :D). Do zaprogramowania gierki 2D potrzebujesz:

- programowania obiektowego (przynajmniej podstawy)

- kontenery też fajnie znać (przynajmniej jeden - std::vector) i pewnie wiele innych elementów c++

- znajomości jakiejś biblioteki graficznej

- wiedza z zakresu matematyki/matematyki - układ współrzędnych ekranowych, wektory(przemieszczenie, położenie), jak zrobić grawitację, kolizje bardziej zaawansowanych elementów niż kółko czy prostokąt, albo jak zrobić by jakaś grafika(przeciwnik) obracała się za położeniem gracza - to ostatnie wcale nie jest takie banalne jak się wydaje...

Wiele rzeczy często trzeba zrobić samemu i wymaga to znajomości wielu dziedzin.
komentarz 8 lutego 2017 przez Benek Szeryf (90,690 p.)

(...) jak zrobić grawitację (...)

Jajko, mąka, trochę mleka. Mieszamy, mieszamy, mieszamy i na 20 min. do piekarnika :)

komentarz 8 lutego 2017 przez niezalogowany
Jeżeli masz odpowiednie zdolności kulinarne to będzie to nieźle przyciągać ;)
–1 głos
odpowiedź 8 lutego 2017 przez Michał628496 Pasjonat (17,340 p.)
SPOJ nie jest konieczny :)

Nie da się nauczyć programowania 'teoretycznie' , najlepiej ćwiczyć , do tego są serwisy typu SPOJ albo Codeforces , masz na nich zadania , które żeby zrobić musisz coś umieć , jeśli nie umiesz to się nauczysz . Warto jednak czytać książki, a jak chcesz napisać jakiś program to musisz mieć jego wyobrażenie , co ma robić , napisanie go w jakimś języku to jest ostatnia rzecz :)
–1 głos
odpowiedź 8 lutego 2017 przez Ehlert Ekspert (212,630 p.)
Wiedzmin i programowanie gier ma ze SPOJem tyle wspólnego co piernik z wiatrakiem. Lepiej żebyś ogarnął Sfml a przy nim OOP oraz algorytmy i struktury danych.
–1 głos
odpowiedź 8 lutego 2017 przez Hansik Box Nowicjusz (240 p.)
SPOJ został stworzony do tego aby praktykować.

Jeśli nie chcesz, nie musisz wykonywać tam zadań i możesz sobie poradzić w wymienionymi przez Ciebie rzeczami równie dobrze co bez praktykowania w nim.

Tylko tak jak już powiedziałem, on służy do praktykowania, czyli ćwiczenia czegoś.

Rozwiązując jedno z zadań na SPOJu możesz później uniknąć podobnego problemu co w zadaniu i zamiast kombinowaniu 15 minut nad problem może to potrwać tylko 5 minut.

Czyli dzięki SPOJowi możesz (nie musisz), rozwijać się w danym języku.

SPOJ ma Ci to tylko ułatwić, nie umożliwić...

I jeszcze jedno,

SPOJ na prawdę może Ci się przydać.

Praktyka czyni mistrza i choć człowiek nie ma czasu w jakimś dniu na programowanie to i tak powinien spędzić przynajmniej chwilkę na nie.

Wykonując codziennie jedno dowolne zadanie ze SPOJa powinieneś poprawić swoje umiejętności odczuwalnie.

Pamiętaj, wybór należy do Cb

Pozdrawiam ;)
–10 głosów
odpowiedź 8 lutego 2017 przez morele123 Gaduła (4,790 p.)
Trochę ciężko powiedzieć, bo do niczego to ci nie jest potrzebne i matematyka też do niczego ci nie potrzebna, wystarczy znajomość danego środowiska. No ale jak chcesz zrobić grę taką trochę lepszą jak np. Wiedźmin no to już trochę musisz myśleć ale to czy nauczysz się tego myślenia ze spoja, czy z praktyki w programowaniu gier to już od ciebie zależy.
1
komentarz 9 lutego 2017 przez QizmoPL Stary wyjadacz (11,440 p.)
Matematyka jest potrzebna.
komentarz 9 lutego 2017 przez morele123 Gaduła (4,790 p.)
Albo nie potrafisz czytać albo nie masz pojęcia co piszesz. Dziecko z podstawówki, które dodawać w pamięci nie umie nauczę pisać proste gry typu kółko i krzyżyk.
komentarz 9 lutego 2017 przez QizmoPL Stary wyjadacz (11,440 p.)
"matematyka też do niczego ci nie potrzebna", zeby nie bylo twoje slowa, jest potrzebna nawet jezeli tego nie widzisz, znaczy robisz to tak schematycznie, ze tego nie zauwazasz, naprzyklad tablice(prosty przyklad) jezeli wiesz, ze tablice numeruje sie od zera, a chcesz miec tablice 5 elementowa. to wiesz ze tablica konczy sie na 4, a nie 5
komentarz 9 lutego 2017 przez morele123 Gaduła (4,790 p.)
Czyli nie potrafisz czytać. Wyrywasz zdanie z kontekstu, więc nawet nie parafrazujesz, a całkowicie zmieniasz sens wypowiedzi. Informatyka bazuje na matematyce i trzeba znać pewne jej podstawy aby efektywnie programować (chociażby znajomość macierzy do przekształceń), natomiast nie musisz nawet umieć dodawać, żeby napisać notatnik z kursu Miroslawa Zelenta.
komentarz 9 lutego 2017 przez morele123 Gaduła (4,790 p.)
Przeczytałem, twoje ostatnie 3 wersy i wnioskuję, że nie tylko nie potrafisz czytać, ale też nie masz pojęcia co mówisz.
komentarz 9 lutego 2017 przez QizmoPL Stary wyjadacz (11,440 p.)
Tak z innej beczki czym sie zajmujesz?

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 203 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 268 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 197 wizyt
pytanie zadane 12 września 2022 w C i C++ przez Nahlfar Nowicjusz (220 p.)

92,454 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,091 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...