• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Programowanie na studiach

Object Storage Arubacloud
0 głosów
1,454 wizyt
pytanie zadane 6 lutego 2017 w C i C++ przez zbytniosiemartwisz Nowicjusz (220 p.)

Witam, mam następujące pytanie:

jak to właściwie jest z programowaniem na studiach? Od wielu osób słyszałem że jest "od postaw", jednak że bez ich wcześniejszej znajomości nie ma co marzyć o zdaniu czy wykonywaniu projektów. Czy tak jest rzeczywiście? Jak duże umiejętności trzeba posiadać idąc na takie studia?
I jeszcze jedna sprawa - od jakich języków się zaczyna na studiach? Mam na myśli szczególnie Informatykę na ETI na PG i PWr (którykolwiek wydział).

 

2 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 6 lutego 2017 przez criss Mędrzec (172,590 p.)
edycja 6 lutego 2017 przez criss

Ja akurat jestem na pierwszym roku na PG na infie (ETI).

Tak, jest od podstaw, ale materiał leci bardzo szybko. Na 1 semestrze był C, ale projekty można pisać w C++ z tym, że absolutnie zabroniona jest biblioteka standardowa cpp.

jednak że bez ich wcześniejszej znajomości nie ma co marzyć o zdaniu czy wykonywaniu projektów.

Może bez przesady z tymi marzeniami, ale faktycznie osobom które nie miały wcześniej styczności z programowaniem jest bardzo ciężko. Zarówno zadania na ćwiczeniach jak i projekty czy egzamin są na dość wysokim poziomie (osoba z rocznym (?) doświadczeniem bez problemu ogarnie na min 70-80%, ale nowi sobie nie radzą). Ktoś z zerową wiedzą na starcie pewnie w ogóle by sobie nie dał rady (po prostu nie dał by rady zaliczyć ćwiczeń).

 Jak duże umiejętności trzeba posiadać idąc na takie studia? 

Ciężko powiedzieć... Jakieś tam doświadczenie z kodem przyda się, żeby sprawnie pisać kod na ćwiczeniach i zdążyć oddać cokolwiek. Na projekty jest sporo czasu (chyba ok 2 miesięcy na każdy). Na egzaminie jest ważna wiedza z zakresu zarządzania pamięcią, jak dane wyglądają w pamięci, wskaźniki, w miare sprawne ogarnianie rekurencji. Myśle, że jakiś miesiąc-dwa przed studiami powinieneś po prostu kilka dni w tygodniu po kilka godzin sobie popisać coś w C/C++ i będzie ci znacznie łatwiej.

 jeszcze jedna sprawa - od jakich języków się zaczyna na studiach?

To już ci odpowiedziałem wyżej - u mnie to był C. Co będzie na 2 semestrze, jeszcze nawet nie wiem. 

Poza C, już na innym przedmiocie, jest PHP i js. O ile przy projekcie z C w zasadzie sprawdzanie ograniczało się do odhaczania kolejnych punktów wymagań i samego działania, to tutaj mile zaskoczyło mnie ocenianie samego kodu a nawet używania wzorców projektowych (MVC).

No i jakieś tam XML-e, ale to nikomu nie sprawia problemów.

komentarz 6 lutego 2017 przez QizmoPL Stary wyjadacz (11,440 p.)
linki sa wylacznie dla studentow PG
komentarz 6 lutego 2017 przez czujek22 Dyskutant (7,670 p.)
Mógłbyś napisać do jakiego etapu dochodzi mniej więcej programowanie w c?  Czy kończy się na obiektowce czy nauka idzie w dalsze rejony (nowe biblioteki etc.) ?
komentarz 6 lutego 2017 przez criss Mędrzec (172,590 p.)
Myślałem, że bezpośredni link do pliku da rade :/ No trudno
komentarz 6 lutego 2017 przez QizmoPL Stary wyjadacz (11,440 p.)
jak bys mogl to tresc zadan mozesz podac
1
komentarz 6 lutego 2017 przez criss Mędrzec (172,590 p.)
@czujek22 - w C nie ma obiektowości, więc nikt tego nie uczył. Projekty można było pisać obiektowo, ale to opcja dla osób znających C++.

Dochodzi się do etapu wskaźników, a potem tylko bardziej od strony algorytmiki niż samego języka. Tak naprawde bardziej uczą samego programowania niż konkretnego języka. C pewnie został wybrany, bo wymaga dużo "samodzielności" i niskopoziomowej wiedzy.
0 głosów
odpowiedź 6 lutego 2017 przez Borówa Dyskutant (8,370 p.)
Bo niby jest od podstaw ale masz to w ekspresowym tempie ;) Czyli od podstaw tak ale musisz to szybko ogarnąć bo nie zdasz. Dlatego lepiej umieć nico już wcześniej.

Podobne pytania

+1 głos
2 odpowiedzi 168 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 100 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 226 wizyt
pytanie zadane 23 kwietnia 2021 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez xTMx3 Obywatel (1,560 p.)

92,536 zapytań

141,377 odpowiedzi

319,452 komentarzy

61,920 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...