• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

sterowanie samolotem rc

VPS Starter Arubacloud
+1 głos
209 wizyt
pytanie zadane 6 lutego 2017 w Offtop przez Pajdas Mądrala (5,930 p.)

Ostatnio zainteresowałem sie samolotami rc i mam kilka pytań odnośnie elektroniki.

najlepiej chciałbym aby można było wysyłać obraz z kamery tego samolotu na żywo a samo sterowanie było realizowane za pomocą mikrokontrolera, adruino lub jakiejś innej płytki. Bluetooth chyba odpada bo za mały zasięg, moduł Wi-Fi także ma ograniczony zasięg i trochę kosztuje. Zastanawiałem się więc nad wysyłaniem informacji przez internet w karcie SIM która była by na pokładzie samolotu.

Nie znam się na sieciach ani też na budowie modeli i sterowaniu, więc zwracam się do was o inforamcje o czym mam poczytać i jakich trudności mam się spodziewać.

Pytanie:

  1. Jak przesyłać informacje na daleki zasięg.
  2. Jeżeli zdecyduje się na wysyłanie przez internet to jak mam to zrealizować.
  3. Jakie sterowanie wybrać (pilot, czy telefon[najlepiej gotowa aplikacja do sterowania]), są jakieś gotowe piloty do wygodnego sterowania takim urządzeniem
  4. *Jaki wybrać silniczek do sterowania lotkami.

* wiem, że to nie to forum, ale jakby ktoś mógł coś doradzić to proszę o odpowiedz

1
komentarz 6 lutego 2017 przez niezalogowany

3 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 6 lutego 2017 przez maciej.tokarz Nałogowiec (27,280 p.)

ad. 1 Zainteresuj się FPV

ad. 2 Komunikacja za pośrednictwem serwera via websocket - szału nie będzie z prędkością.

+1 głos
odpowiedź 6 lutego 2017 przez Benek Szeryf (90,690 p.)

Jakie sterowanie wybrać (pilot, czy telefon[najlepiej gotowa aplikacja do sterowania]), są jakieś gotowe piloty do wygodnego sterowania takim urządzeniem

Do sterowania modelami RC stosuje się aparaturę, która jest nadajnikiem radiowym z określoną liczbą kanałów działającym na określonej częstotliwości. Każdy kanał odpowiada za jedną funkcję, np. sterowanie usterzeniem lub obrotami silnika. Sterowanie modelami RC jest trudne, ponadto warto znać pewne prawa aerodynamiki, by np. nie doprowadzić do przeciągnięcia i utraty sterowności. Oczywiście model musi być wyposażony w odbiornik.

Jaki wybrać silniczek do sterowania lotkami.

Do sterowania lotkami, sterem kierunku czy wysokości używa się serwomechanizmów.

Tak przynajmniej to wygląda od strony modelarstwa lotniczego. Ostatnimi czasy popularne stały się drony wielowirnikowe, które mogą być zaopatrzone w kamery. Są one łatwiejsze w pilotażu i bardziej trendy. Zanim zaczniemy latanie, warto siebie sprawdzić symulatorach lotach. Można podpiąć aparaturę do komputera i polatać bez obaw o rozbicie modelu.

komentarz 6 lutego 2017 przez Pajdas Mądrala (5,930 p.)
edycja 6 lutego 2017 przez Pajdas

ok, ale chyba

aparatura która jest nadajnikiem radiowym

nie pozwoli na przesyłanie obrazu

No ok, ewentualnie przesyłanie obrazu mogę sobie darować

I co dalej, jeżeli kupię np takie urządzenie http://bit.ly/2jTldym to jak mam to dokładnie podłączyć

 

komentarz 6 lutego 2017 przez Benek Szeryf (90,690 p.)
To jest oddzielna sprawa. Odniosłem się do pytania 3. i 4. Oczywiście żeby wysłać obraz z modelu do pilota, należy użyć nadajnika obrazu zainstalowanego na modelu.
komentarz 6 lutego 2017 przez Pajdas Mądrala (5,930 p.)
Rozumiem, to chyba jednak zostawie sobie wysyłanie obrazu na później :)

Jeszcze apropo tego nadajnika, jak sie za to zabrać, to się jakoś programuje ?
komentarz 6 lutego 2017 przez Benek Szeryf (90,690 p.)
Zwykle jak kupujesz nadajnik to w zestawie z kompatybilnym odbiornikiem. Do każdego zestawu masz osobną instrukcję, która pozwala Ci skonfigurować zestaw, np. http://abc-rc.pl/templates/images/files/995/th9-instrukcja-pl-3006.pdf
+1 głos
odpowiedź 6 lutego 2017 przez Mikołaj Kawczynski Dyskutant (9,160 p.)
NanoPi arduino zdecydowanie za mała moc obliczeniowa i RAM. Na pewno musisz zaprogramować awaryjne lądowanie na wypadek braku zasięgu strasznie dużo roboty ale jaka satysfakcja :) Transmisja przez internet to bez sensu łączycie się z punktem który jest dalej od was, i nie karta sim tylko M2M bo byś zbankrutował na przedłużaniu ważności konta. Łączysz sambolot z nadajnikem na ziemi tylko nie rozumiem czemu w ogóle bierzesz standardy komunikacji dedykowane do zastosowań naziemnych tak to nazwijmy do sterowania samolotem. Do sterowania zdalnymi samolotami, rakietami, dronami są oddzielne specjalne standardy komunikacji. Wiele dronów przekazuje obraz do pilota z monitorem a z internetu czy bloetooth/wifi nie korzysta. Amatorzy rakiet budują własne systemy starowania na płytkach więc części na pewno są do tych standarów tylko raczej w dedykowanych sklepach. Popatrz na różne gotowe drony i zobacz jakich standardów komunikacji używają (patrz na te z kamerką) a potem poczytaj o tych standardach trochę.
komentarz 6 lutego 2017 przez Pajdas Mądrala (5,930 p.)
edycja 6 lutego 2017 przez Pajdas
Dziękuję

Nie znam sie zbytnio na elektronice, więc zapytam:

Jeżeli odpuszczę sobie jednak to przesyłanie obrazu, to czego mi brakuje do budowy jeżeli zakupię http://bit.ly/2jTldym 4 serwy i materiał do budowy samolotu.

No i czy powerbank może posłużyć za akumulator (mam przetwornice step-up step-down) 10400mAh
komentarz 6 lutego 2017 przez Mikołaj Kawczynski Dyskutant (9,160 p.)
Ja też w elektronice nie jestem specem, ale z serwami będziesz miał problemy natury elektrycznej (jak już to ogarniesz to programowanie idzie jak po maśle) Ja się uczę małem na start duże ambicje(i dale mam) ale bez elektryki ani rusz kup sobie najtańszą podróbkę arduino(jak usmażysz nie bedziesz płakać bo 16,99) . I polecam tak czytnik kart pamięci kosztuje 7,50 a czarna skrzynka zawsze spoko. Kabelki,rezystory, diody, płytka prototypowa wszystko i tak będziesz potrzebował w projecie. I ogarnij elektryke bo programowanie jest banalne, niestety jest tak mało ram że dopiero na nano pi sie będziesz mógł wykazać. (2KB pamięci ram - kilkanaście dużych zmiennych i tyle, mocniejsze 8KB najmocniejsze za jakieś ponad 200zł mają po 4MB!) a NanoPi jest mniejsze od arduino kosztuje 59zł i ma 256MB ram, rdzenie, tylko system trzeba zainstalowac(ściągnąć od producenta i klikać dalej, dalej, dalej i zakończ).

I tak musisz mieć normalną komunikacje chociażby pingi, mogę ci podlinkować rozwiązania rakietowe bo trochę się intereoswałem i z modułem SIM jest więcej zabawy już nie mówie o śmiesznych zachowaniach jak np SMS dostajesz - chwilowe zerwanie. Idea działa tak duża antena na dole żeby mała mogła być na pokładzie. Tylko rodziązania raietowe mogą być drozsze bo rakieta leci przy starcie jakieś ok 1400km/h a antena kosztuje tyle bo nawet przy takiej prędkości komunikacja musi być nie zwodna a w samolotach tego nie potrzebujesz(chyba że ci padnie silnik ;)

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 330 wizyt
pytanie zadane 14 grudnia 2016 w Systemy operacyjne, programy przez Evelek Nałogowiec (28,960 p.)
0 głosów
5 odpowiedzi 302 wizyt
pytanie zadane 22 września 2015 w Offtop przez Waszek Gaduła (4,130 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 147 wizyt
pytanie zadane 31 marca 2018 w C i C++ przez Hiskiel Pasjonat (22,830 p.)

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,087 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...