• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

OneDrive a Dokumenty + Stacja Dysków

VPS Starter Arubacloud
–1 głos
756 wizyt
pytanie zadane 5 lutego 2017 w Sprzęt komputerowy przez Mefjuuu_ Nowicjusz (140 p.)

Witam

1. Jakiś czas temu napotkałem problem pomiędzy synchronizacją OneDrive'a a głównego folderu "Dokumenty". Przy, dawnej już, instalacji microsoftowej chmury na moim systemie (Win 10 Pro), folder Dokumentów jest z nią automatycznie synchronizowany. Jednak po czasie zaczęło mi to przeszkadzać, ponieważ były to zbędne pliki zajmujące mi miejsce w chmurze. Postanowiłem więc to zmienić, zmieniając w ustawieniach OneDrive'a automatyczne zapisywanie dokumentów na "tylko ten komputer", jak poniżej:

Po wykonaniu tej czynności, wystąpił problem z synchronizacją, o czym zostałem poinformowany znanym "krzyżykiem" przy folderze (przykładowo poniżej, folder "Obrazy" z "fajką", działający bez zarzutu):

Zadałem sobie wtedy pytanie, czy nadal pliki będą tutaj zapisywane. Jak się okazało, nie. Ścieżka Dokumentów w OneDrivie to: C:\Users\<login>\OneDrive\Dokumenty, natomiast aktualnie pliki zapisują się w: C:\Users\<login>\Dokumenty. Więc co za problem, zmienię we właściwościach docelową lokalizację i będzie po kłopocie. I w końcu tutaj dochodzę do sedna mojego problemu, mianowicie - nie mogę. Żeby ułatwić zrozumienie, wstawiam screen Właściwości folderu "Dokumenty", natomiast obok Właściwości "Obrazów". Jak wspomniałem, i jak widać, obydwa są powiązane z chmurą.

Nie mam możliwości zmiany lokalizacji Dokumentów i chcąc się do nich dostać, nie mogę szybko wejść w Komputer->Dokumenty, tylko muszę przechodzić do miejsca, gdzie wyżej dodałem ścieżkę.

Czy jest jakaś możliwość, ukryta opcja, a może coś prostego, czego nie dostrzegłem, co pomogłoby to naprawić, mianowicie, aby wchodząc w Komputer dodać prawidłową lokalizację Dokumentów, usunąć to co obecnie, i aby w końcu ikonta OneDrive'a przestała wyglądać tak: ?

 

2. Jaki może być powód nieprawidłowego odczytu płyt, a praktycznie w ogóle braku ich odczytania, do czasu, aż uruchomię ponownie komputer?

Mówiąc troszkę jaśniej: działam sobie coś na kompie, i nagle potrzebna mi płyta z jakimś programem. Otwieram stację dysków (ASUS DRW24F1ST), wkładam do napędu płytkę, zamykam, czekam... Jedyne, co się wydarza, to zmiana ikony napędu z  na, przykładowo (zależnie od zawartości płyty) . Na tym kończy się odczyt; wchodząc, nie pokazuje się ani odtwarza żaden plik. Naprawia to dopiero, jak wspomniałem, ponowne uruchomienie komputera.

Dodam tylko, że nie dzieje się to każdorazowo, jednak w większości, oraz, jeżeli to może mieć związek, kiedyś zmieniałem jedynie literę dysku poprzez funkcję Zarządzanie komputerem -> Zarządzanie dyskami.

 

Będę bardzo wdzięczny za propozycje rozwiązania problemów i okazaną mi pomoc wink.

Pozdrawiam serdecznie

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 5 lutego 2017 przez maciej.tokarz Nałogowiec (27,280 p.)
edycja 5 lutego 2017 przez maciej.tokarz
Witaj,

zastanawiam się czy wiesz po co jest lokalizacja podstawowych folderów jak obrazy, dokumenty, wideo itp. Domyślnie wszystkie te podstawowe foldery znajdują się w folderze users/nazwa użytkownika. Jest to również domyślna lokalizacja folderu OneDrive, który skądinąd ma domyślnie założony folder Dokumenty. Ale to można zmienić... Załóżmy, że posiadasz druga partycję, dysk na który to chciałbyś przenieść te foldery (łącznie z zasobami OneDrive), aby ustrzec się przy reinstalowaniu systemu przypadkowego formatu partycji systemowej, a co za tym idzie utraty swoich ważnych danych. Ja na przykład pierwszą czynnością jaką robię po zainstalowaniu systemu to zmieniam domyślną lokalizację folderów obrazy, dokumenty, wideo itp. na drugi dysk fizyczny jaki posiadam. Jeśli wskażesz, że folder dokumenty ma znajdować się w folderze OneDrive, czyli pokrywać się z natywnym folderem dokumenty tego dysku internetowego, to tak będzie. Jeśli wykluczysz z synchronizacji ten folder to nie będą słane na serwer pliki/podfoldery w nim zawarte. Ot i tyle. Na tym lewym obrazku pokazujesz dokumenty, które są natywnie zakładane przez usługę OneDrive, ale nie są dokumentami systemowymi, zatem nie posiadają zakładki Lokalizacja.

Należało by dodać, że z tej domyślnej systemowej lokalizacji folderów korzystają przeróżne aplikacje co jest sporym ułatwieniem przy pracy i zarządzaniu swoimi zasobami plikowymi.

M.
komentarz 10 lutego 2017 przez Mefjuuu_ Nowicjusz (140 p.)
Rozumiem, dziękuję za odpowiedź.

Jednak chciałbym zapytać, czy istnieje jakaś możliwość zamiany tych "Dokumentów", kiedy otworzę Komputer? Chodzi mi o to, ażeby nie było tam odnośnika do folderu dokumentów w OneDrive, jak jest obecnie, lecz aby to zamienić na poprawny folder Dokumentów.
komentarz 10 lutego 2017 przez maciej.tokarz Nałogowiec (27,280 p.)
Zapewne się da, poszukaj takiego folderu, który we właściwościach ma zakładkę "Lokalizacja".
komentarz 17 lutego 2017 przez Mefjuuu_ Nowicjusz (140 p.)
Bardzo przepraszam za taką zwłokę z odpowiedzią.

Owszem, jest, we wspomnianym wcześniej folderze, C:\Users\<login>\Dokumenty - wraz z zakładką "Lokalizacja". Ale jak mam przenieść ten folder lub utworzyć jakiś skrót czy coś podobnego w widoku głównym Komputera? Aby zniknął obecny folder, którego screen'a ukazałem w poście, a był odnośnik do "czystych" Dokumentów.
komentarz 17 lutego 2017 przez maciej.tokarz Nałogowiec (27,280 p.)
Zmienić jego lokalizację?
komentarz 19 lutego 2017 przez Mefjuuu_ Nowicjusz (140 p.)
Wydaje się proste i może tak rzeczywiście jest, ale nie wiem jak to dokładnie opisać, żeby mnie dobrze zrozumieć.

Obecnie, wchodząc w "Komputer" wyświetlają się, standardowo, foldery u góry (Dokumenty, Obrazy, Muzyka, etc.) i poniżej urządzenia i dyski. W folderach wyświetlają mi się Dokumenty, jednakże ze znaczkiem "X" (widać to na drugim SS'ie w poście), co oznacza, że nie są one synchronizowane z usługą OneDrive i owszem, ponieważ to wyłączyłem.

Chcę to zmienić, mianowicie, aby zamiast tego folderu, wyświetlał mi się tutaj "prawdziwy" folder Dokumentów znajdujący się w prawidłowej lokalizacji. Tak jakby zamienić to, co jest obecnie, na skrót do odpowiednich Dokumentów (oczywiście nie mając obecnie zakładki Lokalizacja i nie mogąc po prostu, jak gdyby przenieść sobie Dokumentów (skrótu) tutaj).
komentarz 19 lutego 2017 przez maciej.tokarz Nałogowiec (27,280 p.)
Pięknie to opisujesz, ale ja nie jestem w stanie Ci pomóc.
komentarz 20 lutego 2017 przez Mefjuuu_ Nowicjusz (140 p.)
Jasne, rozumiem :).

Mimo wszystko dziękuję za okazaną pomoc.

Pozdrawiam

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 300 wizyt
pytanie zadane 16 maja 2018 w Systemy operacyjne, programy przez Ubermade Bywalec (2,020 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 184 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 537 wizyt

92,455 zapytań

141,263 odpowiedzi

319,099 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...