• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Zrezygnować z rozszerzonej matury z informatyki czy nie? :/

Object Storage Arubacloud
0 głosów
2,465 wizyt
pytanie zadane 5 lutego 2017 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Seyn Początkujący (300 p.)
Witam wszystkich! :)
Matura już za niespełna 90 dni. Jako rozszerzenie wybrałem matematykę, informatykę i angielski. Ogólnie jestem dobrym uczniem technikum informatycznego ale mam jeszcze parę rzeczy chociażby z matematyki do powtórzenia, do tego wiadomo trzeba jakiś czas przeznaczyć na powtórki polskiego i doszlifowanie angielskiego. Mam jeszcze 2 dni na zmianę decyzji co do matury. Czy zdążę się w miarę przygotować do wszystkich czy lepiej ostro przeorać przez ten czas samą matematykę? Powinienem zrezygnować z informatyki czy iść w zaparte? Dodam, że moja wiedza z programowania jest podstawowa ale sporo rzeczy rozumiem. Jak patrzę na matury z poprzednich lat to część pierwsza jest przeze mnie do ogarnięcia. Gorzej z częścią drugą zdawaną na komputerze. Zadania są z deka bardziej skomplikowane i nie wiem czy starczy mi wiedzy a przede wszystkim czasu. Czy byłby ktoś w stanie mi określić jaki zakres z informatyki tzn. jaki poziom np. C++ powinienem znać, żeby jakoś poszło? Czy kurs Pana Mirosława Zelenta z C++ by wystarczył czy poza nim jeszcze dłuuuga droga? :)

Planuję iść na studia informatyczne na Politechnikę Warszawską albo Łódzką, gdzie wymagają jako 3 przedmiot informatykę i nie wiem czy lepszy słabszy wynik z informatyki i słabszy z matematyki czy dobry z matematyki ale bez zdawania informatyki? Co byście doradzili? Czy bez infy jest dużo mniejsza szansa, że mnie nie przyjmą? Po zdaniu matury planuje jeszcze do października nadrabiać pewne zaległości aby materiał z matmy czy chociażby informatyki mieć opanowany i podejrzewam, że jak już by mnie przyjęli to bym sobie dał radę. :)
Druga sprawa to jak oni liczą angielski w rekrutacji? W kalkulatorze musiałem albo wpisać z rozszerzenia punkty albo z podstawy. W związku z tym lepiej mieć samo 90% z podstawy czy też dodatkowo np. 50-60 z rozszerzenia? :)

Byłbym niezmiernie wdzięczny jakby ktoś postarał się odpowiedzieć na wszystkie nurtujące mnie pytania :)
komentarz 5 lutego 2017 przez elszczepano Użytkownik (730 p.)
Jeśli jesteś uczniem technikum informatycznego i ogarniasz materiał to głupotą byłoby nie pisać matury z informatyki. Jeśli chodzi o materiał z programowania to przejrzyj zadania z poprzednich lat (w chyba każdym zadaniu jest odczyt z pliku, obliczenia na danych z pliku itp). Z tego co mi wiadomo na maturze nie musisz programować obiektowo więc tego zagadnienia nawet nie musisz ruszać. Po kursie u Pana Zelenta spokojnie już dasz radę rozwiązać sporą część zadań. Poza tym duża część matury z informatyki to logiczne rozumowanie (algorytmy, logiczne myślenie, własności, zależności itp.), więc jak to ogarniasz to ucząc się na kwalifikację E.14 stronę logiczną powinieneś mieć już opanowaną. Pozostaje wyuczyć się składni języka.

Co do Excela i Accessa... Accessa powinieneś mieć na zawodowych więc jak się przykładałeś to zapewne umiesz, a Excel... posprawdzaj sobie zadania z zeszłych lat i sam oceń. Poza tym Excel na poziomie maturalnym nie jest jakiś szczególnie wymagający.

Podchodząc do rozszerzenia z informatyki nie tracisz tak naprawdę nic. A praktycznie na każdej uczelni na kierunki powiązane z informatyką wymagana jest właśnie informatyka.

Podsumowując, moim zdaniem być na kierunku informatycznym w technikum i nie pisać matury z informatyki to czysta głupota. 3/4 materiału do matury powinieneś mieć opanowane na przedmiotach zawodowych.

2 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 5 lutego 2017 przez mtk3d Nałogowiec (46,690 p.)
wybrane 5 lutego 2017 przez Seyn
 
Najlepsza
Matura z informatyki jest prosta i kurs Zelenta wystarczy spokojnie. Najważniejsze, to obsługa plików. Do tego umiejętność obsługi excela i to jest wszystko. Algorytmy na testach najlepiej pisać listą kroków, najmniejsze prawdopodobieństwo pomyłki. Jeśli pierwszą część ogarniasz, to już jest dobrze, druga to tylko logiczne myślenie. Jesteśmy ostatnim, albo przedostatnim rocznikiem, który nie musi zdać rozszerzenia, potem już będzie trzeba mieć z niego 30%, bo inaczej nie zdasz matury. Póki co tak nie jest, więc nie zaszkodzi Ci spróbować, nawet jak stwierdzisz, że nie chcesz jej zdawać, to wejdziesz podpiszesz się i wyjdziesz, nic wielkiego się nie stanie.

Co do drugiej części, to już Ci nie odpowiem, bo na najbliższych uczelniach rekrutacja wygląda trochę inaczej.
+1 głos
odpowiedź 5 lutego 2017 przez Dexterim Dyskutant (8,370 p.)
Według mnie nie ma sensu rezygnować, zawsze możesz przyłożyć się do matematyki i odpuścić trochę informatykę. Nawet jeśli napiszesz ją później słabo to zawsze jakieś punkty bedziesz miał a czasem 1 punkt może decydować o odstaniu się na uczelnie, wiec się nie zastanawiaj i nie rezygnuj jak już zdecydowałeś we wrześniu
komentarz 5 lutego 2017 przez Seyn Początkujący (300 p.)
Czyli lepiej mieć nawet te 20% i parę punktów niż wcale? Bo ja myślałem, że jak Ci coś kluczowego słabo pójdzie to na minus idzie zamiast pomagać :)
komentarz 5 lutego 2017 przez Dexterim Dyskutant (8,370 p.)
Jak się dostaniesz na kierunek to nikt o mature Cie nie będzie pytał a te punkty mogą zaważyć czy się dostaniesz czy nie. A fach zawsze można podszkolić na studiach :)

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 2,102 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 1,503 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 408 wizyt
pytanie zadane 28 maja 2019 w Egzaminy zawodowe przez maszka Nowicjusz (140 p.)

92,572 zapytań

141,422 odpowiedzi

319,644 komentarzy

61,959 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...