• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Zabezpieczenie przed powtórnym oddaniem głosu

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
160 wizyt
pytanie zadane 1 lutego 2017 w HTML i CSS przez Klik Obywatel (1,540 p.)
Witam. Chciałbym się dowiedzieć jak zabezpieczyć stronę internetową przed ponownym oddaniem głosu na ten sam artykuł.

Dla przykładu na stronie demotywatory.pl po oddaniu głosu na dany wpis nie można oddać głosu powtórnie. Myślałem że zabezpieczenie jest na podstawie cookies ale po wykasowaniu cookies z przeglądarki dalej głosu oddać nie można.

Czy w bazie danych zapisywane jest ip oddającego głos wraz z id wpisu? I na tej podstawie system umożliwia oddanie głosu lub nie.

Czy może jeszcze jakoś inaczej to działa.

Dziękuję

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 1 lutego 2017 przez Assasz Nałogowiec (30,460 p.)
Najprościej chyba zapisywać w bazie nazwę użytkownika i id wpisu, tak jak napisałeś. IP jest słabym pomysłem - zawsze można je zmienić, a ponadto z jednego komputera może korzystać kilku użytkowników. Btw, nie chcę się czepiać, ale to zła kategoria.
komentarz 1 lutego 2017 przez Klik Obywatel (1,540 p.)
Zauważ że na demotywatorach aby oddać głos nie musisz być zalogowany.

BTW Napisałem w ogólnej kategorii stron bo nie wiedziałem czy to do JS czy PHP wrzucić.
komentarz 1 lutego 2017 przez Assasz Nałogowiec (30,460 p.)
No to w takiej sytuacji pewnie jest to adres IP. Aczkolwiek uważam pomysł oddawania głosu nie będąc zalogowanym za słaby, no ale to kwestia preferencji.

Zatem masz już dwa sposoby, jak to zabezpieczyć - jeden bez logowania, drugi z logowaniem. Możesz w tabeli umieścić dwie kolumny, na adres IP i nazwę użytkownika w sytuacji logowania, wtedy użytkownik nie będzie mógł tak łatwo ocenić tego samego z kilku kont.
komentarz 1 lutego 2017 przez Ivan Maniak (60,650 p.)
Jesteś pewny, że nie trzeba być zalogowanym? Bo jak próbuję oddać głos to dostaję informacje o logowaniu.
komentarz 1 lutego 2017 przez Klik Obywatel (1,540 p.)
Dziwne. Raz mi pojawia się komunikat "dziękuję" a raz "zaloguj się najpierw". A potem i tak pojawia się komunikat "już głosowałeś". A perę godzin temu (gdy sprawdzałem jak to działa) komunikat "zaloguj się najpierw" nie pokazywał się wcale.

Może jakąś awarię mieli czy coś?
komentarz 1 lutego 2017 przez Ivan Maniak (60,650 p.)
Może byłeś zalogowany przez Facebook-a nawet nie wiedząc o tym :)
komentarz 1 lutego 2017 przez Klik Obywatel (1,540 p.)
Nawet nie mam tam konta.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 252 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 111 wizyt
pytanie zadane 3 lipca 2016 w HTML i CSS przez Adrian1999 Nałogowiec (34,570 p.)
+1 głos
2 odpowiedzi 1,230 wizyt
pytanie zadane 28 czerwca 2015 w HTML i CSS przez niezalogowany

92,455 zapytań

141,263 odpowiedzi

319,099 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...