• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Kiedy najlepiej zacząć nauke SFML ?

Object Storage Arubacloud
+1 głos
682 wizyt
pytanie zadane 30 stycznia 2017 w C i C++ przez czujek22 Dyskutant (7,670 p.)
Chciałem się dowiedzieć, czy warto zaczynać biblioteke SFML przy moim zakresie wiedzy. A więc, obejrzałem wszystkie odcinki p. Zelenta (z wyjątkiem 2 ostatnich w builderze), jestem w trakcie przerabiania szkoły programowania Praty (rozdzial 12 - klasy a dynamiczny przydzial pamieci). Wiem, że jeszcze dużo przede mną ale ciągnie mnie do stworzenia jakiejś prostej gierki 2D i nie wiem czy to odpowiedni moment na zaczynanie z sfml. Potrzebna jest większa wiedza, żeby to ogarnąć czy można zacząć nauke w trakcie nauki obiektówki?

2 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 30 stycznia 2017 przez niezalogowany
wybrane 30 stycznia 2017 przez czujek22
 
Najlepsza

Wiem, że jeszcze dużo przede mną ale ciągnie mnie do stworzenia jakiejś prostej gierki 2D

Myślę, że i do stworzenia takich gier polimorfizm (odnosząc się do odpowiedzi Ehlerta) czy dziedziczenie ba a nawet wskaźniki nie będą aż tak potrzebne. Podstawy programowania obiektowego tak, ale w SFML da się dużo rzeczy zrobić prosto i łatwo korzystając głównie z pętli, instrukcji warunkowych i naprawdę podstaw programowania obiektowego na których ta biblioteka się opiera - mam tu na myśli gry takie jak snake, tetris, ba nawet jakąś grę wyścigową, Przykładowo chociażby tutaj

Zaznaczam nie chce tu krytykować podejścia, żeby najpierw przećwiczyć wyżej wspomniane elementy C++. One są przydatne i warto je znać. Po prostu chce zaznaczyć, że można coś w SFML miłego zrobić jeżeli wpadnie się na dobry plan. Co prawda takie podejście nie musi dać dobrego kodu pod względem merytorycznym, ale gdy będzie działać na pewno da dużo frajdy. Tak jak mi to dało wtedy gdy uczyłem się programowania z jakiegoś kursu i miałem unie (to był bardzo zły kurs) i miałem dużą demotywację z powodu dysonansu pomiędzy wiedzą, a możliwością jej zastosowania. Później na studiach dostaliśmy projekty do samodzielnego zrobienia w visualu korzystając z windows forms. No i dostałem symulację układu słonecznego. Kilka pętli na krzyż i działa. Motywacja ++.

Podsumowując - jeżeli chce troszkę pobawić się w SFML i mieć z tego frajdę to nic nie stoi Ci na przeszkodzie. Chociaż nikt nie mówi, że będzie łatwo. Natomiast dalsza nauka wielu ważnych elementów C++ pomoże Ci w trakcie robienia większych projektów z wyższym poziomem złożoności.

komentarz 30 stycznia 2017 przez czujek22 Dyskutant (7,670 p.)
Mam w planach gre platformową w stylu Mario, jednak krótką (tło, platformy, ludzik którym chodzimy i tam jakichś kilku kolizyjnych wrogów/przeszkód). Gra nie będzie rozbudowana tylko po prostu wykonana dla mojego wewnętrznego spełnienia :) Pytanie, czy SFML to ogarnie, jak to wygląda z fizyką (sterowanie,grawitacja/skok) i czy właśnie do takiego projektu potrzebna jakaś konkretna zaawansowana wiedza ?
1
komentarz 30 stycznia 2017 przez niezalogowany
edycja 30 stycznia 2017

Ujmę odpowiedzi w punkty:

  1. (tło, platformy, ludzik którym chodzimy i tam jakichś kilku wrogów/przeszkód) - masz różne elementy graficzne - czyli masz tekstury, które pobierasz z jakiegoś pliku (powiedzmy, że masz je przygotowane wymiarowe itd). Wkładasz do sprite, ustalasz gdzie to ma być na ekranie i zaznaczasz by program wyrysował.
  2. Kolizje - w SFML jest możliwość sprawdzania kolizji dla prostokątów. Dla kół czy innych kształtów trzeba zrobić samemu.
  3. Pytanie, czy SFML to ogarnie, jak to wygląda z fizyką (sterowanie, grawitacja/skok... - sterowanie to zaznaczasz co się dzieje gdy naciśniesz dany przycisk np prędkość jakiegoś elementu +5. Do prędkości i rotacji elementów są dwie wbudowane funkcje.Natomiast jeżeli chodzi o grawitację to trzeba zadbać o nią samemu. Ale to wcale nie jest trudne ;) Z fizyki warto wiedzieć, że jest jakiś tam sobie wektor i ma składowe z przestrzeni... Czyli by opisać położenie, prędkość czy przyśpieszenie w układzie 2D trzeba dwóch liczb. Jedną z metod grawitacji pokazałem tutaj (numeryczną). 
0 głosów
odpowiedź 30 stycznia 2017 przez Ehlert Ekspert (212,670 p.)

Dobrze jest mieć ogarniętą obiektówkę na przyzwoitym poziomie. Nie wyobrażam sobie łapać się za to bez polimorfizmu i wskaźników. Bardzo pomocna będzie ta książka.

komentarz 30 stycznia 2017 przez BeSSeSSt Obywatel (1,190 p.)
Tak się zapytam z ciekawości, bo nie mogłem wytrzymać - jak podać link pod jakimś słowem?   (tak jak podałeś link pod słowem "książka")
1
komentarz 30 stycznia 2017 przez Ehlert Ekspert (212,670 p.)
Zaznaczasz słowo i wybierasz ikonę siódmą od prawej. Taką kulę z siatką i pseudoznakiem nieskończoności.
1
komentarz 30 stycznia 2017 przez czujek22 Dyskutant (7,670 p.)
Pozwól, że odpowiem. W oknie gdzie piszesz komentarz masz na górze w interfejsie ikonke 'wstaw/edytuj odnośnik'(obok kolorów). Klikasz go, tam wklejasz link i podajesz wyświetlany tekst :)
komentarz 30 stycznia 2017 przez BeSSeSSt Obywatel (1,190 p.)
My life is complete :D

Podobne pytania

–1 głos
3 odpowiedzi 340 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 497 wizyt
pytanie zadane 16 marca 2019 w C i C++ przez Filipotyk Obywatel (1,280 p.)
0 głosów
3 odpowiedzi 894 wizyt

92,552 zapytań

141,399 odpowiedzi

319,533 komentarzy

61,938 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...