• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Aplikacje webowe w Javie, czyli pytanie o Springa

Object Storage Arubacloud
0 głosów
1,511 wizyt
pytanie zadane 28 stycznia 2017 w Java przez Persantarus Początkujący (320 p.)
Witajcie.

Czytam i czytam na temat tego Springa, ale dalej nie potrafię zrozumieć jak jest to powiązane z aplikacjami webowymi... - widzę, że sama technologia posiada dużo dobrych rozwiązań do wdrożenia, jest to całe dependency injection, programowanie aspektowe itd.... ale oprócz jednego filmu na YT nie znalazłem praktycznego zastosowania tego frameworka w aplikacjach webowych.

Słyszałem, że niektórzy łączą to np. z AngularJS i robią po prostu te aplikacje(strony). Mógłby mi ktoś wyjaśnić na jakiej zasadzie działa tworzenie tych stron za pomocą Javy(Spring)/Angulara/HTML'a/CSS'a? Tzn. stricte webowe - HTML, CSS i JS to czaję sprawę, ale nie ogarniam jak użyć tego Springa do tworzenia stron i od czego zacząć. Gdyby ktoś mógł mi to po krótce wyjaśnić lub podesłać jakiegoś linka(sensownego, bo tak jak mówię o samej teorii frameworka wyczytałem sporo) to byłbym bardzo wdzięczny. I jeszcze jednego - czy takie porównanie Springa(Webowe Aplikacje Javy) do PHP jest na miejscu? Czy dobrze rozumiem, że Java to jest jakby backend, a wygląd strony piszę w językach opisowych wymienionych wyżej?

Bardzo proszę o odpowiedź, pozdrawiam.

3 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 28 stycznia 2017 przez Kornelia Kobiela Nałogowiec (33,340 p.)
Ja pisałam część projekty, którego strona serwera realizująca pewną usługę była napisana w Springu właśnie i wystawiała dane w formie REST API. Ja pisałam aplikację, gdzie po stronie front-endu Ajaxem odbierałam dane i pokazywałam je w sposób strawny dla klienta. To jest tak zwany Web-service. Po drugie Spring obsługuje jakiś system widoków, więc za pomocą Javy kodujesz logikę aplikacji, a front to właśnie te widoki. Do tego typu alikacji nie potrzebujesz serwera http, bo tworzysz go za pomocą springa. Przyznam - nie bawiłam się tym zbyt wiele, ale tak to mniej więcej działa.
0 głosów
odpowiedź 29 stycznia 2017 przez Mateusz51 Nałogowiec (28,180 p.)
Spring jest to framework czyli zbiór bibliotek i pewnien ustandaryzowany sposob pisania aplikacji. Pozwala on na prostrze oraz wydajniejsze pisanie. Ponieważ programista nie musi pisac np obslugi protokolu http. To coś jak symphony dla php.

Spring posiada kilka modułów. Najważniejsze w pracy webowej to spring mvc, spring data oraz spring security. Pozwalajace na kolejno. Pisanie stron na bazie wzorca model-view-controller, obsluge relacyjnych baz danych oraz obsluge logowania i autentykacji.

W najprostrzej postaci strony pisze sie z wykozystaniem JSP czyli pomieszaniem kodu javy i html. (Dzis od tego sie odchodzi na rzecz tagow i wyrazen EL). Które to potem sa automatycznie konwertowane do servletu javy. Dzisiejsze podejscie do pisania jest rozne od standardowego podjescia w php. Czyli nie mieszasz kodu HTML i JS z kodem Javy.

Gdy kożysta się z Angulara albo Ajax to wtedy nasza aplikacjia napisana w Javie nie wysyla pilów html. Tylko odpowiednio spreparowane pilki np . JSON które to nasza aplikaccja kliencka moze obsluzyc.

To tak z grubsza. Jak chcesz wicej i lepiej wytłumaczone. Polecam blog Kobiety do kodu
0 głosów
odpowiedź 30 stycznia 2017 przez Paweł 'Roman' Rogozi Nowicjusz (140 p.)
Proponuję żebyś zaczął od Spring Boot - to taki "Spring na sterydach" - konfiguracja jest ograniczona do minimum - kilka kliknięć i masz projekt. Do tworzenia widoków Thymeleaf + HTML. W kilka minut będziesz w stanie uruchomić najprostszą aplikację. Oprócz bloga poleconego przez Mateusz51 zajrzyj też na mkyong i do dokumentacji springa.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 356 wizyt
pytanie zadane 4 lutego 2017 w Java przez 0xf Dyskutant (8,180 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 705 wizyt
pytanie zadane 9 marca 2017 w Java przez Jonki Dyskutant (8,180 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 300 wizyt
pytanie zadane 26 stycznia 2022 w Java przez T100 Obywatel (1,450 p.)

92,569 zapytań

141,422 odpowiedzi

319,642 komentarzy

61,958 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...