• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Pytanie - maszyna prawdy uniwersalnej, paradoks logiczny

Object Storage Arubacloud
0 głosów
328 wizyt
pytanie zadane 26 stycznia 2017 w Matematyka, fizyka, logika przez Linka Nowicjusz (150 p.)
Witam

obejrzałam program o maszynie prawdy uniwersalnej. Maszyna działała w ten sposób, że powtarzała tylko zdania prawdziwe, a gdy usłyszała zdanie fałszywe to milczała.

I tak: gdy usłyszała "2+2=4" powtórzyła, czyli uznała zdanie za prawdziwe;

gdy usłyszała "2+2=5" - milczała, czyli uznała, że to nieprawda;

Następnie usłyszała "nie mogę powiedzieć, że 2+2=5" - powtórzyła - wszystko się zgadza.

Zdanie "nie mogę powiedzieć, że 2+2=5 podwójnie" - również powtórzyła.

Do tej pory wszystko jest dla mnie logiczne. Ale ostatnie zdanie brzmiało:

"Nie mogę powiedzieć, że 2+2=5 podwójnie, nie mogę powiedzieć, że 2+2=5 podwójnie" - maszyna się zawiesiła, bo nie mogła ani powtórzyć, ani przemilczeć, że niby występuje tu paradoks logiczny. Czy może mi ktoś wyjaśnić, dlaczego?

Według mnie, oba zdania są prawdziwe więc maszyna powinna je powtórzyć.

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 26 stycznia 2017 przez Sinnley Stary wyjadacz (12,810 p.)
wybrane 26 stycznia 2017 przez Linka
 
Najlepsza
Odpowiedź jest tutaj: "Nie mogę powiedzieć, że 2+2=5 podwójnie" - zdanie jest prawdziwe, jak sama stwierdziłaś.

Ostatniego zdania maszyna nie mogła powiedzieć, mimo, że oba człony były prawdziwe, dlatego, że musiałaby "powiedzieć, że 2+2=5 podwójnie", a nie może tego zrobić. Choć zdanie jest prawdziwe.
komentarz 26 stycznia 2017 przez Linka Nowicjusz (150 p.)
Dlaczego musiałaby "powiedzieć, że 2+2=5 podwójnie"?
komentarz 26 stycznia 2017 przez Sinnley Stary wyjadacz (12,810 p.)
Dlatego że podwójnie-dwukrotnie musiałaby powtórzyć zdanie 2+2=5, jak sama wyżej zauważyłaś prawdziwym jest zdanie że nie może tego zrobić.
komentarz 26 stycznia 2017 przez Linka Nowicjusz (150 p.)
A no tak!!! Dwukrotnie - to słowo klucz. Dziękuję za wyjaśnienie bo męczyło mnie to już za długo :)
komentarz 26 stycznia 2017 przez Sinnley Stary wyjadacz (12,810 p.)
Podwójnie to w sumie trochę niefortunnie użyte słowo. Podejrzewam, że film był tłumaczony z innego języka i wkradł się błąd, a raczej złe słowo w złym kontekście.
komentarz 26 stycznia 2017 przez Linka Nowicjusz (150 p.)
Zgadza się. W oryginale było "twice".
komentarz 26 stycznia 2017 przez Sinnley Stary wyjadacz (12,810 p.)
Czyli dwukrotnie, dwa razy, nie podwójnie. Błąd w tłumaczeniu.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 930 wizyt
pytanie zadane 6 listopada 2020 w Matematyka, fizyka, logika przez dark41 Użytkownik (760 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 344 wizyt
pytanie zadane 1 czerwca 2020 w Matematyka, fizyka, logika przez T100 Obywatel (1,450 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 410 wizyt
pytanie zadane 6 maja 2020 w Matematyka, fizyka, logika przez T100 Obywatel (1,450 p.)

92,555 zapytań

141,402 odpowiedzi

319,539 komentarzy

61,938 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...