• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Kodowanie znaków

Object Storage Arubacloud
0 głosów
389 wizyt
pytanie zadane 25 stycznia 2017 w C i C++ przez czujek22 Dyskutant (7,670 p.)
Witam. Mam pytanie, otóż czy jest jakieś kodowanie podobne do ASCII gdzie znak 'x' po odjeciu 26 daje znak 'd'? Mam do rozszfrowania ciąg znaków jednak kilku nie zamienia na to co trzeba a pozostałe już tak.
komentarz 25 stycznia 2017 przez Pajdas Mądrala (5,930 p.)
Nie do końca rozumiem o co ci chodzi, może przybliżysz nam temat, dlaczego 26 i dlaczego z 'x' na 'd'...
komentarz 25 stycznia 2017 przez czujek22 Dyskutant (7,670 p.)
Ponieważ już rozszyfrowalem kod i wyszło dobre zdanie tylko w niektórych miejscach są złe znaki. Szyfr działa w ten sposób, że jest różnica 26 znaków ASCII. I nie wiem czy twórca zaszyfrowanego kodu specjalnie pozmienial znaki czy działa to w inny sposób
komentarz 25 stycznia 2017 przez Pajdas Mądrala (5,930 p.)
Ten "twórca" nie musiał skorzystać z jakiegoś określonego schematu typu ASCII, mógł stworzyć kilka wyjątków, aby szyfr był trudniejszy i deszyfrowanie mogło odbywać się tylko przez program znający te wyjątki.

Jeżeli ja napisał bym kod szyfrujący tekst i dla każdej literki określił znak który nie miał by żadnego schematu, to odczytanie tego za pomocą tylko i wyłącznie obserwacji szyfru wynikowego nie było by możliwe (chyba, że przez bardzo złożoną sztuczną inteligencje i potężne biblioteki słownikowe)
komentarz 25 stycznia 2017 przez bartolinciu Dyskutant (7,580 p.)
znając język tekstu jawnego można wykorzystać częstotliwość występowania liter w danym języku porównując ją z częstotliwością występowania liter w szyfrogramie.
komentarz 25 stycznia 2017 przez Pajdas Mądrala (5,930 p.)
ale tutaj mogę wyznaczyć inny znak dla różnych pozycji w tablicy zawierającej słowo, między różnymi znakami, o różnej długości słowa. W takim przypadku już będzie trudniej.
komentarz 25 stycznia 2017 przez bartolinciu Dyskutant (7,580 p.)
Chodzi ci o różne znaki tekstu zaszyfrowanego przyporządkowane do jednego znaku tekstu jawnego?
komentarz 25 stycznia 2017 przez Pajdas Mądrala (5,930 p.)

Nawet nie chodzi mi o konkretny przykład, chodzi o to, że osoba która zadała powyższe zadanie mogła utworzyć algorytm stworzony przez samą siebie i taki algorytm nie musi mieć własnego artykułu na wikipedii. 

To że poznasz różne rodzaje kodowania nie znaczy że natrafisz na ten użyty w tym programie kodującym. To tak jak szukanie odpowiedzi w matematyce metodą prób i błędów.
Jeżeli będzie 100 000 różnych algorytmów szyfrowania to każdy sprawdzisz czy akurat nie został użyty w tym przykładzie, NIE. Nie wiem dokładnie jak wygląda ten szyfr, w jakiej jest formie, jak ty go rozwiązujesz, kto ci go zadał, do czego on służy...nie wiem takich rzeczy i nie jestem w stanie powiedzieć ci jaki algorytm został tu użyty.

To tak jakbym JA napisał tak:

Dostałem listę zmiennych w której liczby są ustawione rosnąco, ale co jakiś czas pojawia się liczba o 26 mniejsza od poprzedniej, a później wszystko wraca do normy.  Znacie przykład takiego zbioru liczb.

Z tego opisu nic nie możecie mi powiedzieć, bo nie wiecie np. jak wielki jest zbiór, w jakiej częstotliwości znajduje się te wyjątki, między jakimi liczbami itp. Poza tym taki zbiór nie musi być stworzony według jakiegoś opisanego wcześniej wzoru, a może być wynikiem przypadkowego wpisywania liczb
 

Zaloguj lub zarejestruj się, aby odpowiedzieć na to pytanie.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 580 wizyt
pytanie zadane 27 maja 2018 w SQL, bazy danych przez daro793704 Początkujący (350 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 406 wizyt
pytanie zadane 20 czerwca 2017 w PHP przez sapero Gaduła (4,100 p.)
+11 głosów
8 odpowiedzi 514 wizyt

92,549 zapytań

141,391 odpowiedzi

319,513 komentarzy

61,933 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...