• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Jaką szkołę pogimnazjalną wybrać?

Object Storage Arubacloud
0 głosów
690 wizyt
pytanie zadane 21 stycznia 2017 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez NTXFN Gaduła (3,430 p.)
Witam,
w przyszłości chciałbym być programistą stron internetowych, aplikacji (również mobilnych), gier komputerowych, Raspberry Pi (itp.), jednym słowem wszystkiego! Szczególnie interesują mnie języki programowania, a zwłaszcza Scala (www.scala-lang.org). Mieszkam w okolicach miasta Bochnia, więc Kraków też wchodzi w rachubę. W szkole uczę się na oceny 4/5, ale myślę, że na koniec roku uda mi się wyciągnąć większość ocen na 5. Jak myślicie jaką szkołę wybrać? Myślałem o: liceum (klasa matematyczno-informatyczna), technikum w Bochni, lub inne tego typu szkoły w Krakowie np. Technikum Łączności (o ile tam się dostanę).
Z góry dziękuję za pomoc.

4 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 21 stycznia 2017 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)

No niestety, nie da się być programistą wszystkiego na raz, tak jak byś chciał indecision

Ja wybrałem technikum u jestem z tego wyboru dość zadowolony. Nie chcę mówić, że liceum będzie gorsze. Poziom wiedzy zdobywanej w technikum nie jest jakiś super ambitny, na pewno nie zostaniesz specjalistą po samym tylko ukończeniu technikum. Ale z drugiej strony w technikum jest sporo zajęć praktycznych, można się trochę nauczyć. Ale to zależy od poziomu szkoły. Dopytaj się jakiegoś ucznia danej szkoły jak wygląda poziom nauczania, popytaj o podejście nauczycieli.

Co dla Ciebie będzie lepsze? Nie mam pojęcia. Musisz sam się zastanowić, zorientować się jakie szkoły są w pobliżu. Być może wybór szkoły nie będzie super istotny, ale skoro już wybrać technikum to warto uważać, bo to dodatkowy rok nauki.

4
komentarz 21 stycznia 2017 przez Patrycjerz Mędrzec (192,320 p.)
Dodam jedynie, że jeśli autor utożsamia szkołę z miejscem, w którym znacznie zwiększy swoje umiejętności oraz szansę na zatrudnienie w branży, to radziłbym jak najszybciej to przekonanie zmienić — szkoła to jedynie fabryka papierków, zainteresowania rozszerza się we własnym zakresie.
1
komentarz 22 stycznia 2017 przez KubenQPL Maniak (62,820 p.)
Nawet jeśli się pójdzie do technikum o niskim poziomie nauczania to i tak się sporo nauczy. Ja chodzę do dosyć kiepskiego technikum ale dzięki egzaminom zacząłem się uczyć rzeczy o których nawet bym nie pomyślał gdybym chciał się tego nauczyć będąc w liceum.
komentarz 22 stycznia 2017 przez NTXFN Gaduła (3,430 p.)
Oczywiście nie mam zamiaru zwiększać w ów szkole swoich umiejętności programowania — zwłaszcza tak szczegółowych technologii, o jakich myślę, a z drugiej strony tak obszernego materiału (choć pewne technologie łączą się ze sobą np. za pomocą PhoneGap można pisać aplikacje mobilne z wykorzystaniem HTML, CSS i JS — to samo z C#, Xamarin i Unity).

Właściwie to myślę o wyborze szkoły pod kątem studiów oraz ogólnej wiedzy informatycznej (która w moim przypadku jest mimo wszystko ograniczona). Czy łatwiej zostać programistą po technikum? Czy może łatwiej jest dostać się na dobre studia po liceum? Co większość osób w mojej sytuacji by wybrała? Są jakieś kryteria o których powinienem wiedzieć.
+1 głos
odpowiedź 21 stycznia 2017 przez kubaapk Nałogowiec (44,270 p.)
LO, mat-fiz.
komentarz 21 stycznia 2017 przez Damian11131 Stary wyjadacz (13,490 p.)
Dlaczego?
komentarz 22 stycznia 2017 przez NTXFN Gaduła (3,430 p.)
Czemu akurat liceum? Ponieważ łatwiej się dostać na studia?
1
komentarz 22 stycznia 2017 przez kubaapk Nałogowiec (44,270 p.)
LO, bo skończysz rok szybciej i będziesz miał mocniejsze podstawy matematyki i fizyki. Programowania i tak się musisz uczyć sam. Żeby była jasność, chodziłem do technikum, ale teraz, gdybym miał wybierać to bez zastanowienia wybrałbym mat-fiz w LO.
komentarz 22 stycznia 2017 przez NTXFN Gaduła (3,430 p.)
Rozumiem: studia i rok mniej. Ale czy nie będę miał braków w informatyce (w porównaniu z technikum)?
1
komentarz 22 stycznia 2017 przez kubaapk Nałogowiec (44,270 p.)
Na studiach wszystko wykładane jest od podstaw, a skoro chcesz zostać programistą, to zakładam, że w domu coś tam już się uczysz, więc nie będziesz zaczynał na studiach od zera tylko już z jakąś wiedzą. Na studiach więcej ludzi odpada na analizie matematycznej niż na programowaniu. ;)
komentarz 22 stycznia 2017 przez NTXFN Gaduła (3,430 p.)
No... uczę się ale programowania -- web itp. Co do hardware mam straszne barki.
komentarz 22 stycznia 2017 przez kubaapk Nałogowiec (44,270 p.)
Ja też, ale mnie nie interesuje hardware to mam to gdzieś. ;-)
+1 głos
odpowiedź 22 stycznia 2017 przez Janusz programowania Bywalec (2,710 p.)

To zależy bardzo mocno od szkoły. Najlepiej popytaj znajomych jak wygląda nauka informatyki w danej szkole, poszukaj w internecie, jedź na dni otwarte. Ja wybrałem LO, profil mat-fiz-inf i niczego z informatyki się nie nauczyłem. Liceum prawdopodobnie lepiej przygotuje cię z przedmiotów ścisłych i łatwiej będzie ci się dostać na studia jakie chcesz. Drugi plus to rok mniej niż w technikum. Jednak szkoła, jak i studia, nie zrobią z ciebie programisty. To zawód w którym większość umiejętności trzeba osiągnąć samodzielną pracą. Wybierz to, co bardziej cię przekona, a swoją pasję rozwijaj samodzielnie.

–2 głosów
odpowiedź 21 stycznia 2017 przez Radek Budnik 1 Obywatel (1,160 p.)
Technikum Informatyczne

Podobne pytania

0 głosów
3 odpowiedzi 533 wizyt
0 głosów
5 odpowiedzi 2,968 wizyt
0 głosów
4 odpowiedzi 540 wizyt
pytanie zadane 6 września 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez maciekwo Początkujący (250 p.)

92,570 zapytań

141,422 odpowiedzi

319,643 komentarzy

61,958 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...