• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Ubuntu - Wifi

Object Storage Arubacloud
0 głosów
1,997 wizyt
pytanie zadane 21 maja 2015 w Systemy operacyjne, programy przez Rayden Użytkownik (610 p.)
Witam,

czy ktoś wie jak w systemie linux podłączyć wifi?? Niedawno zainstalowałem sobie ten system, a tam wszystko wygląda inaczej niż na windowsie i trochę się gubie. Na kablu internet śmiga, ale już jak chce wifi mieć to nie da rady.

Dodam, że mam wersję Ubuntu 14.10 jeśli to w czymś pomoże.

Z góry dziękuję!!

3 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 21 maja 2015 przez niezalogowany
jako root wpisz: lspci i pokaż co wyświetli
+1 głos
odpowiedź 21 maja 2015 przez Avodaya Obywatel (1,200 p.)

Metoda z trybu tekstowego, jest zabawa! :D
Jeśli masz hasło wep lub nie masz żadnego użyj iwconfig. Jeśli masz wpa/wpa2 użyj wpa_supplicant.


Iwconfig jest banalnie prosty:
najpierw sprawdź jak masz nazwany interefejs sieciowy :

ifconfig

domyślnie jest to wlan0 .

Sprawdź czy wykrywa Twoją sieć:
 

iwlist wlan0 scan

Jest na liście ?
To teraz :
 

iwconfig wlan0 essid nazwa_twojej_sieci key tutaj_napisz_haslo

jeśli Twoje hasło to zwykłe zdanie/wyraz dopisz przed nim "s:", czyli "s:tutaj_wpisz_hasło"

Koniec.

Wpa_supplicant jest trochę ciekawszy:

Dane o połączeniu (tak to nazwijmy) są w pliku /etc/network/interfaces . Jak chcesz wykonaj kopię zapasową tego pliku.
Dokonajmy edycji: (oczywiście musisz mieć prawa root. Czyli dopisz sudo lub zaloguj się komendą su.
 

nano /etc/network/interfaces

I teraz wklej tam coś takiego (jeśli nie robiłeś kopii to zostaw to co tam jest tylko dopisz # na początku każdej linijki:
 

 

auto lo
iface lo inet loopback

auto wlan0
iface wlan0 inet dhcp
wpa-ssid wpisz_nazwe_swojej_sieci
wpa-psk wpisz_haslo

allow-hotplug eth0
iface eth0 inet dhcp

Ostatnio to robiłem na debianie: działa :D

+1 głos
odpowiedź 21 maja 2015 przez Mateosz Nowicjusz (240 p.)

Jeżeli chodzi o mnie, to gdy zainstalowałem pierwszy raz na laptopa Linuxa Ubuntu (identyczną wersję co twoja) to musiałem go podłączyć do Internetu przez kabel. Następnie wejdź w Oprogramowanie i Aktualizacje w nowym oknie wejdź w zakładkę Dodatkowe Sterowniki i czekaj aż się odświeży (może zająć nawet minutę). Powinien ci się pokazać sterownik do Wi-Fi (poznasz po nazwie ;]) i po prostu aktywuj go a na wszelki wypadek też zrestartuj cały komputer. Tyle ja musiałem zrobić :>

komentarz 21 maja 2015 przez Rayden Użytkownik (610 p.)
Zrobiłem co poradziłeś, ale nadal nie chce wyszukać sieci (i przy zmianie tegi sterownika do wifi nastąpił jakiś problem, że niby nie zainstalowało się all poprawnie), więc chciałem jeszcze raz odznaczyć to wifi i zaznaczyć ponownie, ale się nie da. Cały czas jak odznaczam i klikam okey, to faktycznie niby się zmienia, ale i tak cały czas mam aktywny ten sterownik do wifi i nic nie mogę z tym zrobić :d, tak jakby się zacięło. Z kablem działa, ale wifi dalej nie ;/
komentarz 22 maja 2015 przez Mateosz Nowicjusz (240 p.)
Też często mam przy tym problem (w wypadku sterowników grafiki) - czy przy każdej zmianie na pewno resetujesz komputer? Bo czesto jest to wymagane choć komputer nie informuje.
komentarz 22 maja 2015 przez Rayden Użytkownik (610 p.)
Tak, za każdym razem, ale nic się nie dzieje. Jakby się zacięło czy coś. No nie wiem. Patrzyłem na internecie, że ludzie właśnie robią to co mi powiedziałeś, ale mi to chyba nie działa :/
komentarz 24 maja 2015 przez Mateosz Nowicjusz (240 p.)
Witamy w linuksie :D
Tak całkiem serio. To więcej nie mogę ci pomóc ale gdy znajdziesz rozwiązanie to nadaj je tutaj bo chętnie się dowiem. Ja z racji braku cierpliwości do linuksa pewnie bym go przeinstalował :D

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 145 wizyt
pytanie zadane 18 marca 2020 w Systemy operacyjne, programy przez Caibi Nowicjusz (150 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 282 wizyt

92,570 zapytań

141,422 odpowiedzi

319,643 komentarzy

61,958 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...