• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Jednostki szerokości oraz wysokości

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
566 wizyt
pytanie zadane 19 stycznia 2017 w HTML i CSS przez agit45 Obywatel (1,110 p.)
Witam. Zastanawiam się w jaki sposób najlepiej dobierać jednostkę szerokości poszczególnych divów, są różne sposoby wiem o px , procentach, vh oraz vw. Mogę się mylić ale ustawianie szerokości i wysokości divów za pomocą px może być średnim pomysłem ponieważ każdy ma inną rozdzielczość monitora, a procenty to średni pomysł potem przy wyliczaniu marginów oraz paddingów. Czy znacie jakieś sposoby ustawiania wysokości oraz szerokości, a jeżeli się mylę to proszę o poprawienie mnie! Dziękuję za wszelką pomoc, oraz pozdrawiam!
komentarz 19 stycznia 2017 przez xmentor Nałogowiec (49,520 p.)

procenty to średni pomysł potem przy wyliczaniu marginów oraz paddingów

w tym przypadku marginesy też powinny być podawane w procentach.

komentarz 19 stycznia 2017 przez agit45 Obywatel (1,110 p.)
procenty są raczej niedokładne i nie zawsze dadzą efekt który chcemy ponieważ w px możemy ustawić wartość jaka nam się podoba a tu bawienie się w setne procenta raczej odpada i jest bezsensu
komentarz 19 stycznia 2017 przez xmentor Nałogowiec (49,520 p.)
Dlatego zostań przy px.
komentarz 19 stycznia 2017 przez agit45 Obywatel (1,110 p.)
Przy px o ile się nie myle jeżeli ustawie szerokości i wysokości które na moim monitorze będą zgodne co do szerokości ekranu to na monitorze o mniejszej/większej rozdzielczości strona będzie wyglądała całkiem inaczej

2 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 19 stycznia 2017 przez lapa19904 Stary wyjadacz (11,560 p.)
wybrane 19 stycznia 2017 przez agit45
 
Najlepsza
Pytanie jaką stronę tworzysz, to czy użyjesz px czy vh zależne jest głównie od budowy strony. Co do otwierania strony na urządzeniach mobilnych to musisz nad tym popracować w @media queries. Jednak wszystko zależy od tego jakąś stronę robisz, przecież nie chcesz żeby każda strona którą zrobisz w przyszłości miała 100vh, jasne dobre to jest przy headerze ale masz też mniejsze i większe divy czy nav na stronie więc to czego użyjesz zależy od tego jak chcesz żeby to wyglądało.
komentarz 19 stycznia 2017 przez agit45 Obywatel (1,110 p.)
a kiedy najlepiej jest używać vh a kiedy px w jakich typu stronach? Pozdrawiam!
1
komentarz 19 stycznia 2017 przez lapa19904 Stary wyjadacz (11,560 p.)
Nie ma tutaj podziałów na typy, wszystko zależne jest od tego jak chcesz żeby to wyglądało. Dla przykładu tworząc stronę do sprzedaży online, zastosowałbym mały nagłówek u góry z rozwijaną nawigacją poniżej i zrobiłbym to w określonych px ale tworząc stronę restauracji która ma zapraszać potencjalnych konsumentów do odwiedzin stworzyłbym header na 100vh ze zdjęciem jedzenia z którego miejsce słynie. Najlepiej strukturę strony zrobiłbym w one page scroll. Jednak są to moje koncepcje, mój gust i to co mi się podoba. Pomyśl nad tym na własną rękę, poszukaj inspiracji. Masz do tego cały internet! :D
komentarz 19 stycznia 2017 przez agit45 Obywatel (1,110 p.)
Dzięki wielkie i pozdrawiam! :D
+1 głos
odpowiedź 19 stycznia 2017 przez CzikaCarry Szeryf (75,340 p.)
Masz 2 wyjścia:

- Używać wszędzie vmax (odpowiednik vw, ale działa dobrze na obu orientacjach w telefonie)

- @media queries + px
komentarz 19 stycznia 2017 przez agit45 Obywatel (1,110 p.)
a które rozwiązanie według ciebie jest częściej używane i poprawniejsze?
1
komentarz 19 stycznia 2017 przez CzikaCarry Szeryf (75,340 p.)
Według mnie drugie, ale pierwsze też ujdzie. Zaletą pierwszego jest to, że jest tu bardzo mało kodu do pisania w przeciwieństwie do media queries
komentarz 19 stycznia 2017 przez radek024 Szeryf (77,180 p.)
Vmax nie jest tym samym co vw... Vmax to wartość większej osi. Czyli jeżeli wyświetlacz jest szerszy, to przyjmie wartość szerokości ekranu, w przeciwnym razie - jego wysokości.
komentarz 19 stycznia 2017 przez CzikaCarry Szeryf (75,340 p.)
Wiesz, ja się nie spotkałem nigdy z ekranem którego wysokość jest większa niż szerokość (nie licząc urządzeń mobilnych). W przypadku urządzeń mobilnych używanie vw byłoby czymś nieracjonalnym. Polecam potestować. Dlatego napisałem, że działa dobrze na obu orientacjach w telefonie, dzięki temu nie dzieją nam się wixy typu np. topbar o wysokości 10vw ma wysokość połowy ekranu...
komentarz 19 stycznia 2017 przez radek024 Szeryf (77,180 p.)
Wiele monitorów jest obecnie budowanych w taki sposób, aby móc ich używać w poziomej oraz pionowej orientacji. Nie chodzi mi o to, czy używanie tej czy tej jednostki ma sens - po prostu spostowałem, że vmax to nie vw ;).

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 136 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 220 wizyt

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,079 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...