• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Matura z informatyki, angielskiego i matematyki rozszerzonej

VPS Starter Arubacloud
+1 głos
2,302 wizyt
pytanie zadane 18 stycznia 2017 w Offtop przez ForeverFriendzone Dyskutant (7,520 p.)

Cześć!

Odkąd dostałem pierwszy komputer- jeszcze z białym monitorem większym od biurka i skrzynią z stacją dyskietek, wiedziałem że zwiążę z tym całe swoje przyszłe życie. 

W tej chwili jestem w drugiej klasie liceum- praktycznie codziennie rozwiązuje zadania z matematyki i ogólnie radzę sobie z nią całkiem nieźle. Od niedawna zacząłem uczyć się 7 słówek dziennie (wydaje mi się, że to dobry sposób na wzbogacenie słownictwa, a co sobotę piszę rozprawkę. Cały mój trud włożony w edukację traktuję całkiem poważnie i dlatego mam kilka pytań już do studentów informatyki:

Mianowicie- czy ktoś z Was robił zbiór zadań Kiełbasy z matematyki? - słyszałem, że jest genialnym rozwiązaniem dla tych, którzy traktuję maturę z matematyki na poważnie [...] 

Czy matura z informatyki jest rzeczywiście taka trudna, jak mi mówiono i lepiej poświęcić całą uwagę na matematykę? Od pół roku uczę się Pythona i w tej chwili uważam, że wszelkie zadania odnośnie programowania na maturze nie powinny stanowić większego wyzwania, niemniej jednak obawiam się o resztę. Jeżeli opłaca się zdawać maturę z informatyki, to jaki sposób przygotowania do niej proponujecie?

 

 

5 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 31 maja 2017 przez lidia_ln Użytkownik (640 p.)
wybrane 14 czerwca 2017 przez ForeverFriendzone
 
Najlepsza
Co do nauki angielskiego to bardzo polecam dużo czytać po angielsku i słuchać różnych wideo. Np. zapisz się do jakiegoś newslettera o tematyce która Cię interesuje na anglojęzycznych stronach (np. Python Weekly) i wtedy będziesz regularnie czytać coś ciekawego, a słówek uczysz się przy okazji . Polecam też taką stronę https://www.espressoenglish.net/. Jest tam newsletter gdzie dostajesz nawet kilka razy w tygodniu darmową lekcję angielskiego. Jeśli chodzi o zbiór zadań Kiełbasy. Bardzo dobry do rozszerzonej matury. Musisz jednak z nim pracować w takiej kolejności w jakiej zaplanował to autor, żeby naprawdę skorzystać z jego walorów. Pod tym linkiem opisuję bardziej szczegółowo zbiór Kiełbasy jak z nim pracować oraz to czego się z niego nie nauczysz: http://matmarozszerzona.pl/zbior-andrzeja-kielbasy.html Bardzo polecam Ci też przerobić teorię z podręczników szkolnych żeby mieć solidne fundamenty do rozwiązywania zadań. Polecam stare podręczniki wydawnictwa sens (Matematyka dla klasy X liceum i technikum). Na pewno warto żebyś do studiów informatycznych pochylił się nad matematyką. Kształtuje umiejętność rozumowania, analizy, wnikliwości i przywiązywania uwagi do szczegółów co jest bardzo ważne w tym zawodzie. Dodatkowo machine learning i data science to bardzo gorące tematy i jest w nich potrzebna matma. Nie musisz kończyć informatyki żeby pracować w tej branży. Mój mąż dla przykładu studiował matmę i od lat pracuje jako programista. Żeby wybrać co zdawać na maturze, to kierowałabym się zasadą co lepiej Ci idzie plus co daje większe możliwości w rekrutacji. Musisz mieć też plan B w razie jak nie dostaniesz się na informatykę. Matematyka rozszerzona jest punktowa na bardzo wielu kierunkach i to nie tylko technicznych.
0 głosów
odpowiedź 18 stycznia 2017 przez mtk3d Nałogowiec (46,690 p.)
Co prawda nie jestem studentem, ale w tym roku piszę maturę dokładnie z tych przedmiotów co ty, więc napiszę coś od siebie.

Co do angielskiego, wg mnie łatwiej napisać list/maila, zawsze są do wyboru, ale jak wolisz. Najlepiej ucz się zwrotów i wyrażeń, bo ucząc się samych słówek, czasem możesz je błędnie stosować.

Kiełbasa ma dobre zbiory, ale słyszałem, że podobno tylko te do podstawy, te do rozszerzenia już nie bardzo, ale nie wiem jak z tym jest. Ja robię kiełbasę poziom podstawowy i rozszerzony i zbiór zadań z nowej ery, podstawę i rozszerzenie bo te mam w szkole obowiązkowo.

To na której maturze się skupić, zależy od tego gdzie chcesz iść na studia. Jeśli po prostu na informatykę, to nie wszędzie się liczy informatyka, czasem tylko matma. Informatyka wg mnie jest prostsza i to dużo, wystarczą podstawy programowania i obsługi excela itp. Nawet jak jest zadanie z obliczeniami, to wzory podają. Od przyszłego roku już chyba, albo za dwa lata mają wywalić pascala i zamiast niego dodać pythona, więc powinieneś się załapać.

Najlepiej ściągnij i zrób matury z poprzednich lat, to zobaczysz na czym to polega i z czym to się je. (w zeszłorocznej jest błąd w jednym pliku) To jest najlepszy sposób przygotowania się do niej.
0 głosów
odpowiedź 18 stycznia 2017 przez gujanczyk Obywatel (1,680 p.)
Sprawdź jak rekrutują na uczelnie na którą się wybierasz i ucz się tych przedmiotów które się wliczają w rekrutacji. Jeżeli infa się nie wlicza to jej nie bierz. Jeżeli jest do wyboru infa/matma to skup się na matmie.

Sposób przygotowania do matury z infy? Przerobienie poprzednich arkuszy maturalnych i chyba tyle. Spytaj się nauczyciela z informatyki w waszej szkole w koncu od tego on jest :)
0 głosów
odpowiedź 18 stycznia 2017 przez Assasz Nałogowiec (30,460 p.)
Matura to bzdura :P Uczniem byłem dobrym, aczkolwiek matura (jak na moje ambicje) poszła mi dość słabo. Mimo to dostałem się na ten kierunek, co chciałem i radzę sobie bardzo dobrze. No ale fakt, na informatykę jest dość wysoki próg chyba na każdej uczelni, więc jakoś to zdać trzeba.

Oczywiście nie chcę Cię zniechęcać do nauki, ucz się ucz, zwłaszcza matematyki. Informatyka nie jest tak istotna, na niektórych uczelniach nawet nie jest brana pod uwagę (ewentualnie bardzo mało, jak j. polski). Z samą matematyką i j. angielskim napisanym dość dobrze nie powinieneś mieć problemu z dostaniem się na studia.  A przede wszystkim rozwijaj swoją pasję i idź do przodu, wystarczy, że w tym będziesz lepszy od innych.
0 głosów
odpowiedź 20 stycznia 2017 przez Awide Początkujący (420 p.)
edycja 20 stycznia 2017 przez Awide
Hej!

Ja aktualnie jestem w klasie pierwszej liceum :) Aczkolwiek również już od teraz zaczęłam się przygotowywać trochę do matury :) Dokładnie chcę zdawać te same przedmioty;) Moja siostra poleca bardzo Kiełbasę i mówi, że rozwiązała wszystkie zadania dwa miesiące przed jej samą maturą i jej to starczyło by bardzo dobrze zdać :) Aczkolwiek wiem też, że ona to wszystko idealnie rozumiała i miała to w genach, że dobrze się uczyła :) Sama jednak wiem po sobie, że często ostatnio gubię się w tej matematyce i myślę, że mi sama Kiełba nie pomoże raczej :)

Co do nauki angielskiego..polecam Ci bardzo stronę engVID.com :) To głównie oglądanie filmików, ale często tam nauczyciele dają po angielsku wiele rad w pisaniu właśnie takich emaili, rozprawek i listów na egzaminach :) Uczą tam właśnie sami egzaminujący nauczyciele. A super sprawą jest to, że oni uczą tego wszystkiego po angielsku a przy tym każde trudniejsze słówka starają się wytłumaczyć :) Dziennie po dwa filmiki podobno wystarczają, aby opanować to wszystko do egzaminu, jednak jeżeli masz ambicje to polecam w sumie więcej tego oglądać przy codziennych czynnościach nawet :)

Podobne pytania

+1 głos
3 odpowiedzi 776 wizyt
+1 głos
2 odpowiedzi 2,106 wizyt
pytanie zadane 30 czerwca 2017 w Offtop przez xdmik23 Gaduła (3,000 p.)
0 głosów
4 odpowiedzi 330 wizyt

92,454 zapytań

141,263 odpowiedzi

319,099 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...