• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Bootowanie programu z BIOS

0 głosów
159 wizyt
pytanie zadane 17 stycznia 2017 w Systemy operacyjne, programy przez Hacper Gaduła (4,420 p.)
Witam, czy jest możliwość, jeśli tak to jaka, aby odpalić swój program (który jest np. na nośniku) z poziomu BIOS? Chodzi mi o malutki program, który tylko wypisuje Hello World! z użyciem cout w C++.

2 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 17 stycznia 2017 przez mbabane Maniak (69,900 p.)
Wydaje mi sie ze zeby to zrobic trzeba sie zapoznac z tym: https://pl.wikibooks.org/wiki/Pisanie_OS
0 głosów
odpowiedź 17 stycznia 2017 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (157,500 p.)

No to nie jest takie proste i oczywiste.

Możesz takie coś napisać w asm, korzystając z przerwań BIOSu - musisz po prostu napisać własny bootsector. Przydatna Praktycznie niezbędna będzie ta stronka: www.ctyme.com/intr/int.htm.

Jeśli chcesz w C++, bez asma, to przydałby się jakiś bootloader, który załaduje plik binarny do pamięci i dokona z niego rozruchu - polecam GRUB. No i to nie jest tak, że masz od razu do dyspozycji całą bibliotekę standardową i jeszcze więcej ;) Musiałbyś napisać sobie funkcje do wypisywania tekstu, później jeszcze do wczytywania danych z klawiatury... uwierz mi, sporo z tym roboty.

Nie zawrę tutaj wszystkich informacji na ten temat, jak czegoś nie wiesz, lub masz z czymś wątpliwości to pytaj.

komentarz 18 stycznia 2017 przez Hacper Gaduła (4,420 p.)
Wysłałem ci wiadomość prywatną, tylko zapomniałem ująć w niej jeszcze jednej rzeczy. Dlaczego nie można używać funkcji z bibliotek???

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 110 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 1,389 wizyt
pytanie zadane 13 maja 2017 w Sprzęt komputerowy przez Sinnley Stary wyjadacz (12,760 p.)
+3 głosów
6 odpowiedzi 341 wizyt
pytanie zadane 17 lipca 2015 w Systemy operacyjne, programy przez Linker Bywalec (2,720 p.)
Porady nie od parady
Zadając pytanie postaraj się o odpowiedni tytuł, kategorię oraz tagi.Tagi

64,892 zapytań

111,363 odpowiedzi

234,306 komentarzy

46,742 pasjonatów

Przeglądających: 156
Pasjonatów: 2 Gości: 154

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto dwie polecane książki warte uwagi. Pełną listę znajdziesz tutaj.

...