• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Swing czy JavaFX?

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
5,779 wizyt
pytanie zadane 14 stycznia 2017 w Java przez CortezjuszPospolity Obywatel (1,130 p.)
Witam.
Jestem w trakcie nauki Javy. Przerabiam książkę Java Podstawy Horstmanna i jest naprawdę świetna, tylko mam jedno pytanko odnośnie GUI. W tej książce przedstawiony jest Swing w kilku rozdziałach. Jestem zainteresowany tworzeniem GUI, ale nie wiem czy warto w 2017 uczyć się swinga, czy jechać od razu JavaFX. Co polecacie? Co doradzacie?

3 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 14 stycznia 2017 przez letni_deszczyk Obywatel (1,700 p.)
edycja 14 stycznia 2017 przez letni_deszczyk
Jeśli Twoim celem jest zostać programistą, to zapewne przy nie jednym projekcie spotkasz się ze Swingiem i dobrze jest go znać (zwłaszcza, że filozofia jego działania nie jest jakoś szczególnie trudna).

Natomiast podczas tworzenia nowego softu, dla aplikacji z GUI najlepszym wyborem będzie JavaFX.

Zatem właściwą odpowiedzią na Twoje pytanie jest: najlepiej poznać oba :)
0 głosów
odpowiedź 14 stycznia 2017 przez nemezisso Użytkownik (860 p.)
Jak już to JavaFX. Ogólnie wyczytałem, że jednak komercyjnie nie stosuje się raczej ani swinga ani javafx.
0 głosów
odpowiedź 14 stycznia 2017 przez Javowiec Pasjonat (21,560 p.)

JavaFX jest częścią JDK dla Javy 8, zaś Oracle rekomenduje używanie tej właśnie technologii do tworzenia okienkowych GUI. Używanie Swinga jest oficjalnie przez nich odradzane. W JavieFX nie tylko stworzysz GUI aplikacji okienkowej, ale również aplikacji mobilnej. W związku z tym, na pytanie czy uczyć się JavyFX mogę odpowiedzieć: TAK, z pewnością ;)

Jednakże również powinieneś poznać Swinga. Swing wciąż jest w użyciu w wielu aplikacjach okienkowych na świecie i jest używany przez doświadczonych Senior Java Developerów. Być może kiedyś przyjdzie Ci pracować przy takiej aplikacji - wtedy wiedza nabyta teraz zaprocentuje. Poza tym Swing jest bardzo podobny do Vaadina (frameworka do budowania UI w aplikacjach biznesowych) i gdy przyjdzie Ci w nim pracować, szybciej będziesz w stanie go ogarnąć.

Od Ciebie zależy, czego nauczysz się najpierw :)

Tutaj masz FAQ JavyFX z oficjalnego źródła:

http://www.oracle.com/technetwork/java/javafx/overview/faq-1446554.html

Zwróć uwagę na punkt 6., który mówi:

6. Is JavaFX replacing Swing as the new client UI library for Java SE?

Yes. However, Swing will remain part of the Java SE specification for the foreseeable future, and therefore included in the JRE. While we recommend developers to leverage JavaFX APIs as much as possible when building new applications, it is possible to extend a Swing application with JavaFX, allowing for a smoother transition.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 711 wizyt
+1 głos
1 odpowiedź 1,414 wizyt
pytanie zadane 2 kwietnia 2016 w Java przez Mar Cin Dyskutant (8,900 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 322 wizyt
pytanie zadane 17 listopada 2021 w Java przez Rakos89 Nowicjusz (120 p.)

92,451 zapytań

141,261 odpowiedzi

319,073 komentarzy

61,853 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...