• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Linux - Materiały do Nauki.

VPS Starter Arubacloud
–1 głos
7,764 wizyt
pytanie zadane 12 stycznia 2017 w Systemy operacyjne, programy przez MalbolgeProgrammer Początkujący (250 p.)

Szukam dobrego kursu do nauki komend i poleceń w Terminalu Linux.
Chciałbym się nauczyć dobrego i płynnego korzystania z Systemu Linux, zwłaszcza poprzez Linie Poleceń, najlepiej w formie wideo tutoriali lub książki.
Jestem dość świeży na forum, wiec przepraszam jeśli taki thread już był.

komentarz 12 stycznia 2017 przez niezalogowany

wiec przepraszam jeśli taki thread już był.

thread? a nie "pytanie"? :P

btw nie przepraszaj, bo wg regulaminu forum powinieneś najpierw sprawdzić czy nie było już takiego pytania

komentarz 12 stycznia 2017 przez MalbolgeProgrammer Początkujący (250 p.)
Wiem to, więc przepraszam, jeśli jakimś cudem już był, mimo, że sprawdziłem i w ostatnich kilku dniach na pewno nie było.
1
komentarz 13 stycznia 2017 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Mogłeś się nie fatygować z tym "thread" i od razu cały temat napisać w innym języku niż ojczysty.
komentarz 13 stycznia 2017 przez MalbolgeProgrammer Początkujący (250 p.)
edycja 13 stycznia 2017 przez MalbolgeProgrammer

Jest mi niezwykle przykro, że cię uraziłem, tym pojedynczym, angielskim słowem.
Jako że nie mam zwyczaju dawać się prowokować, zakończę to w tym miejscu.

7 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 12 stycznia 2017 przez Kornelia Kobiela Nałogowiec (33,340 p.)
Na codecademy jest kurs command line. To z takich przyjaznych rzeczy. Poza tym tych podstawowych komend jest niewiele. Później to już obsługa konkretnych programów i aplikacji z poziomu powłoki
komentarz 12 stycznia 2017 przez MalbolgeProgrammer Początkujący (250 p.)
edycja 13 stycznia 2017 przez MalbolgeProgrammer

Właśnie zdążyłem się zorientować, same podstawy typu tworzenie plików i katalogów lub zarządzanie użytkownikami i grupami użytkowników, ciężko znaleźć coś więcej. 

komentarz 13 stycznia 2017 przez Kornelia Kobiela Nałogowiec (33,340 p.)
A co więcej byś potrzebował?
komentarz 13 stycznia 2017 przez niezalogowany
Jak uważasz, że cały system GNU to niewiele albo że poza zakładaniem userów wiele nie potrzeba, to wiesz…

Ja np. utykam na zadaniu łączenia linii w pliku tekstowym i usuwania znaków nowej linii. Kiedyś ktoś mi to napisał w narzędziach GNU, ale zgubiłem a było dla mnie niezrozumiałe.
2
komentarz 13 stycznia 2017 przez Kornelia Kobiela Nałogowiec (33,340 p.)
Bo reszta to już korzystanie z konkretnych programów lub pisanie skryptów bash. A to już trochę co innego. Dlatevo pytam, co ci potrzeba. Sama na co dzień korzystam z linuxa. Również z serwera, więc linia komend nie jest mi obca.
komentarz 14 stycznia 2017 przez MalbolgeProgrammer Początkujący (250 p.)
Linux jest dosyć powszechnie stosowany w serwerach, więc dobrze by było potrafić konfigurować na nim serwer.
+1 głos
odpowiedź 13 stycznia 2017 przez Fenix Nałogowiec (26,750 p.)
Najlepszym toolsem do nauki linuxa jest linux sam w sobie. A tutaj taki pro tip: Musisz wiedzieć do czego ta znajomość ma służyć. Bo jeśli nie wniesie on nic do rzeczy które robisz, to po co?
komentarz 13 stycznia 2017 przez Benek Szeryf (90,690 p.)

Dokładnie. Materiał jest tak rozproszony i wielowątkowy (multi-thread-owy), że jedyne co można zrobić, to zacząć używać systemu i Google.

+1 głos
odpowiedź 13 stycznia 2017 przez niezalogowany

Chyba nikt nie będzie pisał książki i przepisywał manuali do każdego polecenia. To byłoby bez sensu. 

Nauka terminala jest prosta - zainstaluj Linuxa i korzystaj z niego kiedy tylko się da. 

Przykład - pobrałeś archiwum ze zdjęciem - nie włączaj graficznego eksploratora, tylko użyj terminala do rozpakowania pliku i uruchomienia programu, który pokaże ci wypakowane zdjęcie. Czyli przykładowo:

cd ~/Downloads
unzip archiwum.zip
eog obrazek.jpg
rm archiwum.zip
exit

...i tak kiedy to tylko możliwe. 

Naucz się również używać popularnych programów, tj. z jakimi parametrami trzeba je uruchamiać, gdzie znajdują się pliki konfiguracyjne, itp. itd. Na przykład, skonfiguruj serwer SSH na VM, a następnie połącz się z nim. Jak już to zrobisz - pobaw się z kluczami, czy z konfiguracją.

Inny przykład - jeśli uczysz się programowania w np. C++ i nie tworzysz zaawansowanych projektów, to wyrzuć IDE, skonfiguruj VIMa i kompiluj z linii poleceń. 

...i tak dalej. Prosta zasada - jak musisz coś zrobić - to spróbuj to najpierw zrobić z linii poleceń. 

Pamiętaj też o parametrze --help oraz o poleceniu man. (-:

+1 głos
odpowiedź 13 stycznia 2017 przez spokojny Nałogowiec (28,630 p.)
Są książki i ebooki do poleceń Linux. Niektóre są tak skomplikowane i obszerne połączone z innymi konsolowymi programami że głowa mała. Kiedyś jak się przesiadłem z Debiana 4.0 Etch na Slackware i dopiero odkryłem dziwne polecenia unixowe. http://helion.pl/ksiazki/linux-komendy-i-polecenia-wydanie-ii-lukasz-sosna,linkp2.htm https://merlin.pl/linus-torvalds-po-prostu-dla-zabawy-historia-przypadkowej-rewolucji-david-diamond-linus-torvalds/1747939/ http://helion.pl/ksiazki/linux-rozwiazywanie-problemow-biblia-christopher-negus-thomas-weeks,linbib.htm http://helion.pl/search?qa=&serwisyall=&szukaj=linux&wprzyg=&wsprzed=&wyczerp=
+1 głos
odpowiedź 13 stycznia 2017 przez joker Nałogowiec (31,150 p.)

Polecam - http://mediologia.pl/linux/kurs-linux dobry kurs Linuxa od zera, który skupia się wyłacznie na terminalu.

+1 głos
odpowiedź 13 stycznia 2017 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)

Nie za bardzo sprecyzowałeś czego oczekujesz. chcesz się nauczyć sprawnego poruszania po systemie w terminalu i wykonywania podstawowych czynności w trybie tekstowym? Czy może chodzi Ci o pisanie zaawansowanych skryptów w bashu?

Ze swojej strony polecałbym naukę małymi kroczkami. Czyli najpierw opanowanie absolutnych podstaw aby swobodnie poruszać się po drzewie katalogów, wykonywać podstawowe czynności czyli tworzyć, kasować, zmieniać pliki i katalogi itp, itd. 

Kiedy już przyswoisz tą wiedzę radzę dopiero zapuszczać się stopniowo głębiej.

Stron z podstawowymi komendami jest tysiące na pewno coś znajdziesz. Tutaj znajdziesz przykładowe komendy najczęściej wykorzystywane na początek.

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 245 wizyt
+1 głos
0 odpowiedzi 161 wizyt

92,451 zapytań

141,261 odpowiedzi

319,073 komentarzy

61,853 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...