• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Matura z informatyki czy matematyki

VPS Starter Arubacloud
+1 głos
3,957 wizyt
pytanie zadane 11 stycznia 2017 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez czujek22 Dyskutant (7,670 p.)
Witam. Czytałem wiele tematów związanych z maturą z informatyki jednak moja sytuacja jest trochę inna niż twórców tamtych tematów. Jestem w 3 klasie technikum informatycznego i chciałbym nadal się w tym kierunku kształcić a problem widzę w maturze. Nie chcę zapeszać ale myślę, że podstawę zdam na spokoju jednak nie mam pojęcia co wybrac na rozszerzenie. Z matematyki jestem średnim uczniem (3 przeważnie), choć nie mam problemu dużego ze zrozumieniem tematów, po prostu jakoś bardziej  nie przykładam się do nauki w domu z tych lekcji. Z informatyki zaś jestem w trakcie nauki C++, jednak jak zobaczyłem arkusze (algorytmy,hard excel) i system oceniania tej matury to nie wiem czy w to brnąć czy może lepiej już się skupić na tej matematyce.

5 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 11 stycznia 2017 przez Frendom Pasjonat (18,900 p.)
wybrane 22 listopada 2017 przez czujek22
 
Najlepsza
Sam jestem studentem informatyki i uwierz mi, bierz matme. Sam zdawalem mature z informatyki i jezeli naprawde nie jestes jakims mozgiem z algorytmow/programowania to nie ma sensu zdawac. Ja osobiscie zaluje ze zdawalem z infy, lepiej wybierz matme i porzadnie sie do niej przyloz :)
komentarz 11 stycznia 2017 przez erx700 Gaduła (3,430 p.)
Matme warto brać bo jest bardziej punktowana i ma się więcej możliwości, jednak jeśli chodzi o łatwość to informatyka zdecydowanie wygrywa. Algorytmów naprawdę nie trzeba znać bo zadania polegają na wymyśleniu własnego sposobu na rozwiązanie trywialnych zadań, a programowanie to tylko podstawowe operacje na pliku tekstowym. Technik Informatyk powinien bez większego przygotowania zdać maturę z infy z solidnym wynikiem.
komentarz 11 stycznia 2017 przez morele123 Gaduła (4,790 p.)
Zależy na jakiej uczelni, ale to infa jest przeważnie więcej punktowana, a nie matma. Po za tym z infy łatwiej osiągnąć dobry wynik niż z matmy rozszerzonej. Nauka infy do matury jest strasznie nudna i łatwo się zniechęcić właśnie przez to, ale jest prostsza od matmy rozszerzonej.
komentarz 20 stycznia 2017 przez Tomatosoup Pasjonat (18,530 p.)
Jakim tam mózgiem, na maturze z infy są najprostsze z możliwych algorytmów. Do tego często nie trzeba wymyślać  nowych rozwiązań, a być obytym z poznanymi. Najlepiej napisz i matme i infe, zobaczysz co pójdzie lepiej.
+1 głos
odpowiedź 15 stycznia 2017 przez Akiro Bywalec (2,910 p.)
Ja kończąc liceum zrobiłem sobie eksperyment i zdawałem matury z fizyki, informatyki i matematyki:

1) Fizyka - byłem przeciętny bo nic się nie uczyłem, dopiero miesiąc przed maturą przysiadłem i zdobyłem 55%, to że miałem fizyke w LO nie ma nic do rzeczy bo większość siedziała na lekcji i grała na telefonach :)

2) Matematyka - na podstawie zabrakło mi punktu do maxa a z rozszerzenia miałem 50%, na matematyce zawsze uważałem i wszystko rozumiałem, raczej regularnie się uczyłem tyle, że miałem 60pare% frekwencji na lekcjach, zazwyczaj leciałem na ocenach 3,4 czasami 5.

3) Informatyka - wiadomo jak wygląda infka w LO, miałem ją raz na 2 tygodnie i graliśmy sobie najczęściej w dsj :P Mature kompletnie bez przygotowania zdałem na 24%

 

Aktualnie jestem na politechnice we Wrocławiu na informatyce, kończe pierwszy semest i z tej perspektywy mogę Ci napisać, że na pewno matematyka rozszerzona to najlepszy wybór bo bez niej (szczególnie na analizie) ani rusz, bo to Ci daje taki pogląd z góry na to co jest na wykładach i masz jakieś pojęcie o co chodzi. A kurs z programowania zaliczyłem już praktycznie w grudniu bo sam ogarnąłem w wakacje z tutoriali co i jak.

Reasumując najlepiej zdawać matme rozszerzoną, która nie jest dla geniuszy tylko dla pracowitych ludzi, ile pracy poświęcisz tyle % na maturze zdobędziesz, tu nie ma cudów.
komentarz 15 stycznia 2017 przez Akiro Bywalec (2,910 p.)
Dodam jeszcze, że na maturze rozszerzonej z matmy ostatnie zadanie jest optymalizacyjne za 7pkt, co daje 14%, to zadanie jest najbardziej schematyczne i łatwo zdobyć pełną pule jak zrobisz sobie pare takich zadań wcześniej.
komentarz 16 stycznia 2017 przez czujek22 Dyskutant (7,670 p.)
A masz może jakiś sposób na przygotowanie i naukę z matematyki ? Niby wszystko rozumiem, jednak szybko zapominam 3-4 rozdzialy wstecz a wiadomo ze z matematyką nie jest tak jak z językiem programowania, gdzie cały czas się praktykuje i utrwala w głowie. Do tego srednio w 1 dziale potrafi byc kilka/nascie roznych typow zadan, gdzie zazwyczaj do kazdego trzeba inaczej zacząć zadanie, prowadzić inny tok rozumowania itd. Boję się, że na maturze trafię na zadania, których nie będę mógł 'rozpieczętować'.
komentarz 11 marca 2017 przez Orszul99 Użytkownik (930 p.)
Ja mam takie pytanie odnosnie wynikow z matury... Latwo sie dostales z takimi wynikami? W przyszlym roku mam mature i rowniez chce isc na politechnike w Wroclawiu kier.informatyka. Strasznie sie stresuje ze braknie mi punktow na maturze. Z maty fizy i angla jade na 4 tylko wiadomo jak oceny  maja sie do wiedzy... Slyszalem od niektorych znajomych ze informatyka to kierunek na ktory bardzo ciezko sie dostac... Co myslisz?
+1 głos
odpowiedź 20 stycznia 2017 przez Awide Początkujący (420 p.)
edycja 20 stycznia 2017 przez Awide

Matematyka jak najbardziej na rozszerzenie! :)

Na początek polecam przerobić wszystkie książki Kiełbasy :) Dzięki temu przypomnisz sobie wszystkie podstawy i porobisz do tego zadania co na pewno już będzie kluczowe :)

komentarz 6 września 2017 przez Patryk Kirszenstein Bywalec (2,400 p.)
na początek ? toż to wieki zajmie
+1 głos
odpowiedź 6 września 2017 przez wxa123 Użytkownik (680 p.)
generalnie to,że sie nie przykladales jeszcze nie oznacza  nic straconego.Tym bardziej,ze leciales na 3,wiec bez nauki jak na rozszerzenie to jest calkiem spoko,nwm jaki poziom macie w tej szkole,ale mimo wszytsko na pewno nie jestes glabem.Musisz po prostu przysiasc przez te 8 miesiecy (radze nie zwlekac i zaczac od razu,ja zaczalem juz w czerwcu i cale wakacje cisnalem,ale mialem jeszcze fize na glowie).Jesli bedziesz rozwiazywal codziennie srednio 20 zadan poza szkola to powinienes dobrze zdac ta mature.Zawsze mozesz nadgonic na przedmiotach typu religia,godz.wych,polski lub innych niepotrzebnych i robic jakies zadanka. Poza tym beda swieta,ferie no i w II semestrze moze bedziecie mieli wiecej luzu.Generalnie tak jak mowie jak wezmiesz sie do roboty to zdazysz ze wszystkim.Ale pamietaj,zeby uczyc sie tez odpowiedniego zapisu i wyrobic sobie pewne nawyki(najlatwiej bedzie jak bedziesz sie konsultowal z nauczycielem, czy co jakis czas pojdziesz na takie korki wspmagajace prace). Ogolnie radzę skupić się niezwykle dokladnie skupic na kombinatoryce,prawdopodobienstwie,stereometrii,bo z tych dzialow zadania moga zaskoczyc. I na sam koniec zostaw sobie planimetrie. Niby jest potrzebna do stereometrii,ale  podstawy z lekcji ci wystarcza.
komentarz 6 września 2017 przez wxa123 Użytkownik (680 p.)
dodam jeszcze,że podczas przygotowan nie przejmuj się,że mimo dobrego przygotowania napiszesz mature gorzej niz oczekujesz.Z reguly zawsze sie pisze gorzej niz by mozna bylo-wiadomo stres powoduje glupie bledy.Najwaznijesze jednak to nie przejmowac sie,bo to moze Ci uniknac niepotrzebnych bledow i napiszesz lepiej.Nie boj sie ze napiszesz za slabo i sie nie dostaniesz na studia-teraz progi sa tak niskie,ze 40-50 procent z roszerzenia wystarcza bez problemu na wiekszosc uczelni.mozna sie tez dostac bez matmy rozszerzonej,ale jednak polecam ja zdac
0 głosów
odpowiedź 1 czerwca 2017 przez lidia_ln Użytkownik (640 p.)

Matma tym bardziej, że rozszerzona matura z matmy nie jest taka straszna jak opanujesz typowe zadania maturalne (wcale nie trzeba być olimpijczykiem żeby mieć wysoki wynik). Wystarczy trochę systematycznej pracy. Tak jak ktoś wspomniał postawienie na zbiór Kiełbasy to bardzo dobry wybór (pracuj z nim w takiej kolejności w jakiej zaplanował to autor-bardziej szczegółowo pracę ze zbiórem Kiełbasy opisuję tutaj: http://matmarozszerzona.pl/zbior-andrzeja-kielbasy.html) Warto też żebyś przerobił teorię z podręczników szkolnych. Polecam stare podręczniki wydawnictwa sens (Matematyka dla klasy X liceum i technikum).

Dodatkowo około 3 miesiące przed maturą zacznij rozwiązywać archiwalne matury co najmniej od 2010 roku. Niektóre rodzaje zadań są co roku. Np. zadanie z parametrem z równań kwadratowych za około 5 punktów jest nieprzerwanie co rok od 2010 roku. W nowej formule zawsze pojawia się na rozszerzeniu dowód geometryczny i dowód algebraiczny (3 punkty) i dowody te nie są trudne. (Schemat dowodów algebraicznych: http://matmarozszerzona.pl/dowodzenie-przez-demaskowanie.html)

Trzeba też mieć plan awaryjny w razie jakbyś się nie udało dostał na informatykę. Rozszerzona matma jest punktowana na bardzo wielu kierunkach jeżeli koniecznie chcesz studiować.

Podobne pytania

+1 głos
3 odpowiedzi 774 wizyt
+1 głos
5 odpowiedzi 2,301 wizyt
0 głosów
4 odpowiedzi 2,112 wizyt

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,085 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...