• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Matura z informatyki czy matematyki

+1 głos
272 wizyt
pytanie zadane 11 stycznia w Rozwój zawodowy, nauka, szkoła, praca przez czujek22 Gaduła (4,920 p.)
Witam. Czytałem wiele tematów związanych z maturą z informatyki jednak moja sytuacja jest trochę inna niż twórców tamtych tematów. Jestem w 3 klasie technikum informatycznego i chciałbym nadal się w tym kierunku kształcić a problem widzę w maturze. Nie chcę zapeszać ale myślę, że podstawę zdam na spokoju jednak nie mam pojęcia co wybrac na rozszerzenie. Z matematyki jestem średnim uczniem (3 przeważnie), choć nie mam problemu dużego ze zrozumieniem tematów, po prostu jakoś bardziej  nie przykładam się do nauki w domu z tych lekcji. Z informatyki zaś jestem w trakcie nauki C++, jednak jak zobaczyłem arkusze (algorytmy,hard excel) i system oceniania tej matury to nie wiem czy w to brnąć czy może lepiej już się skupić na tej matematyce.

3 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 11 stycznia przez Frendom Pasjonat (17,950 p.)
Sam jestem studentem informatyki i uwierz mi, bierz matme. Sam zdawalem mature z informatyki i jezeli naprawde nie jestes jakims mozgiem z algorytmow/programowania to nie ma sensu zdawac. Ja osobiscie zaluje ze zdawalem z infy, lepiej wybierz matme i porzadnie sie do niej przyloz :)
komentarz 11 stycznia przez erx700 Gaduła (3,510 p.)
Matme warto brać bo jest bardziej punktowana i ma się więcej możliwości, jednak jeśli chodzi o łatwość to informatyka zdecydowanie wygrywa. Algorytmów naprawdę nie trzeba znać bo zadania polegają na wymyśleniu własnego sposobu na rozwiązanie trywialnych zadań, a programowanie to tylko podstawowe operacje na pliku tekstowym. Technik Informatyk powinien bez większego przygotowania zdać maturę z infy z solidnym wynikiem.
komentarz 11 stycznia przez morele123 Gaduła (4,850 p.)
Zależy na jakiej uczelni, ale to infa jest przeważnie więcej punktowana, a nie matma. Po za tym z infy łatwiej osiągnąć dobry wynik niż z matmy rozszerzonej. Nauka infy do matury jest strasznie nudna i łatwo się zniechęcić właśnie przez to, ale jest prostsza od matmy rozszerzonej.
komentarz 20 stycznia przez Tomatosoup Pasjonat (18,540 p.)
Jakim tam mózgiem, na maturze z infy są najprostsze z możliwych algorytmów. Do tego często nie trzeba wymyślać  nowych rozwiązań, a być obytym z poznanymi. Najlepiej napisz i matme i infe, zobaczysz co pójdzie lepiej.
+1 głos
odpowiedź 15 stycznia przez Akiro Użytkownik (860 p.)
Ja kończąc liceum zrobiłem sobie eksperyment i zdawałem matury z fizyki, informatyki i matematyki:

1) Fizyka - byłem przeciętny bo nic się nie uczyłem, dopiero miesiąc przed maturą przysiadłem i zdobyłem 55%, to że miałem fizyke w LO nie ma nic do rzeczy bo większość siedziała na lekcji i grała na telefonach :)

2) Matematyka - na podstawie zabrakło mi punktu do maxa a z rozszerzenia miałem 50%, na matematyce zawsze uważałem i wszystko rozumiałem, raczej regularnie się uczyłem tyle, że miałem 60pare% frekwencji na lekcjach, zazwyczaj leciałem na ocenach 3,4 czasami 5.

3) Informatyka - wiadomo jak wygląda infka w LO, miałem ją raz na 2 tygodnie i graliśmy sobie najczęściej w dsj :P Mature kompletnie bez przygotowania zdałem na 24%

 

Aktualnie jestem na politechnice we Wrocławiu na informatyce, kończe pierwszy semest i z tej perspektywy mogę Ci napisać, że na pewno matematyka rozszerzona to najlepszy wybór bo bez niej (szczególnie na analizie) ani rusz, bo to Ci daje taki pogląd z góry na to co jest na wykładach i masz jakieś pojęcie o co chodzi. A kurs z programowania zaliczyłem już praktycznie w grudniu bo sam ogarnąłem w wakacje z tutoriali co i jak.

Reasumując najlepiej zdawać matme rozszerzoną, która nie jest dla geniuszy tylko dla pracowitych ludzi, ile pracy poświęcisz tyle % na maturze zdobędziesz, tu nie ma cudów.
komentarz 15 stycznia przez Akiro Użytkownik (860 p.)
Dodam jeszcze, że na maturze rozszerzonej z matmy ostatnie zadanie jest optymalizacyjne za 7pkt, co daje 14%, to zadanie jest najbardziej schematyczne i łatwo zdobyć pełną pule jak zrobisz sobie pare takich zadań wcześniej.
komentarz 16 stycznia przez czujek22 Gaduła (4,920 p.)
A masz może jakiś sposób na przygotowanie i naukę z matematyki ? Niby wszystko rozumiem, jednak szybko zapominam 3-4 rozdzialy wstecz a wiadomo ze z matematyką nie jest tak jak z językiem programowania, gdzie cały czas się praktykuje i utrwala w głowie. Do tego srednio w 1 dziale potrafi byc kilka/nascie roznych typow zadan, gdzie zazwyczaj do kazdego trzeba inaczej zacząć zadanie, prowadzić inny tok rozumowania itd. Boję się, że na maturze trafię na zadania, których nie będę mógł 'rozpieczętować'.
komentarz 11 marca przez Orszul99 Użytkownik (680 p.)
Ja mam takie pytanie odnosnie wynikow z matury... Latwo sie dostales z takimi wynikami? W przyszlym roku mam mature i rowniez chce isc na politechnike w Wroclawiu kier.informatyka. Strasznie sie stresuje ze braknie mi punktow na maturze. Z maty fizy i angla jade na 4 tylko wiadomo jak oceny  maja sie do wiedzy... Slyszalem od niektorych znajomych ze informatyka to kierunek na ktory bardzo ciezko sie dostac... Co myslisz?
+1 głos
odpowiedź 20 stycznia przez Awide Początkujący (420 p.)
edycja 20 stycznia przez Awide

Matematyka jak najbardziej na rozszerzenie! :)

Na początek polecam przerobić wszystkie książki Kiełbasy :) Dzięki temu przypomnisz sobie wszystkie podstawy i porobisz do tego zadania co na pewno już będzie kluczowe :)

Podobne pytania

0 głosów
4 odpowiedzi 245 wizyt
0 głosów
4 odpowiedzi 265 wizyt
0 głosów
3 odpowiedzi 324 wizyt
...