• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Matura z informatyki czy matematyki

+2 głosów
208 wizyt
pytanie zadane 11 stycznia w Rozwój zawodowy, nauka, szkoła, praca przez użytkownika czujek22 Gaduła (4,290 punkty)
Witam. Czytałem wiele tematów związanych z maturą z informatyki jednak moja sytuacja jest trochę inna niż twórców tamtych tematów. Jestem w 3 klasie technikum informatycznego i chciałbym nadal się w tym kierunku kształcić a problem widzę w maturze. Nie chcę zapeszać ale myślę, że podstawę zdam na spokoju jednak nie mam pojęcia co wybrac na rozszerzenie. Z matematyki jestem średnim uczniem (3 przeważnie), choć nie mam problemu dużego ze zrozumieniem tematów, po prostu jakoś bardziej  nie przykładam się do nauki w domu z tych lekcji. Z informatyki zaś jestem w trakcie nauki C++, jednak jak zobaczyłem arkusze (algorytmy,hard excel) i system oceniania tej matury to nie wiem czy w to brnąć czy może lepiej już się skupić na tej matematyce.

3 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 11 stycznia przez użytkownika Frendom Pasjonat (17,850 punkty)
Sam jestem studentem informatyki i uwierz mi, bierz matme. Sam zdawalem mature z informatyki i jezeli naprawde nie jestes jakims mozgiem z algorytmow/programowania to nie ma sensu zdawac. Ja osobiscie zaluje ze zdawalem z infy, lepiej wybierz matme i porzadnie sie do niej przyloz :)
komentarz 11 stycznia przez użytkownika erx700 Gaduła (3,230 punkty)
Matme warto brać bo jest bardziej punktowana i ma się więcej możliwości, jednak jeśli chodzi o łatwość to informatyka zdecydowanie wygrywa. Algorytmów naprawdę nie trzeba znać bo zadania polegają na wymyśleniu własnego sposobu na rozwiązanie trywialnych zadań, a programowanie to tylko podstawowe operacje na pliku tekstowym. Technik Informatyk powinien bez większego przygotowania zdać maturę z infy z solidnym wynikiem.
komentarz 11 stycznia przez użytkownika morele123 Gaduła (4,870 punkty)
Zależy na jakiej uczelni, ale to infa jest przeważnie więcej punktowana, a nie matma. Po za tym z infy łatwiej osiągnąć dobry wynik niż z matmy rozszerzonej. Nauka infy do matury jest strasznie nudna i łatwo się zniechęcić właśnie przez to, ale jest prostsza od matmy rozszerzonej.
komentarz 20 stycznia przez użytkownika Tomatosoup Pasjonat (18,540 punkty)
Jakim tam mózgiem, na maturze z infy są najprostsze z możliwych algorytmów. Do tego często nie trzeba wymyślać  nowych rozwiązań, a być obytym z poznanymi. Najlepiej napisz i matme i infe, zobaczysz co pójdzie lepiej.
+1 głos
odpowiedź 15 stycznia przez użytkownika Akiro Użytkownik (740 punkty)
Ja kończąc liceum zrobiłem sobie eksperyment i zdawałem matury z fizyki, informatyki i matematyki:

1) Fizyka - byłem przeciętny bo nic się nie uczyłem, dopiero miesiąc przed maturą przysiadłem i zdobyłem 55%, to że miałem fizyke w LO nie ma nic do rzeczy bo większość siedziała na lekcji i grała na telefonach :)

2) Matematyka - na podstawie zabrakło mi punktu do maxa a z rozszerzenia miałem 50%, na matematyce zawsze uważałem i wszystko rozumiałem, raczej regularnie się uczyłem tyle, że miałem 60pare% frekwencji na lekcjach, zazwyczaj leciałem na ocenach 3,4 czasami 5.

3) Informatyka - wiadomo jak wygląda infka w LO, miałem ją raz na 2 tygodnie i graliśmy sobie najczęściej w dsj :P Mature kompletnie bez przygotowania zdałem na 24%

Aktualnie jestem na politechnice we Wrocławiu na informatyce, kończe pierwszy semest i z tej perspektywy mogę Ci napisać, że na pewno matematyka rozszerzona to najlepszy wybór bo bez niej (szczególnie na analizie) ani rusz, bo to Ci daje taki pogląd z góry na to co jest na wykładach i masz jakieś pojęcie o co chodzi. A kurs z programowania zaliczyłem już praktycznie w grudniu bo sam ogarnąłem w wakacje z tutoriali co i jak.

Reasumując najlepiej zdawać matme rozszerzoną, która nie jest dla geniuszy tylko dla pracowitych ludzi, ile pracy poświęcisz tyle % na maturze zdobędziesz, tu nie ma cudów.
komentarz 15 stycznia przez użytkownika Akiro Użytkownik (740 punkty)
Dodam jeszcze, że na maturze rozszerzonej z matmy ostatnie zadanie jest optymalizacyjne za 7pkt, co daje 14%, to zadanie jest najbardziej schematyczne i łatwo zdobyć pełną pule jak zrobisz sobie pare takich zadań wcześniej.
komentarz 16 stycznia przez użytkownika czujek22 Gaduła (4,290 punkty)
A masz może jakiś sposób na przygotowanie i naukę z matematyki ? Niby wszystko rozumiem, jednak szybko zapominam 3-4 rozdzialy wstecz a wiadomo ze z matematyką nie jest tak jak z językiem programowania, gdzie cały czas się praktykuje i utrwala w głowie. Do tego srednio w 1 dziale potrafi byc kilka/nascie roznych typow zadan, gdzie zazwyczaj do kazdego trzeba inaczej zacząć zadanie, prowadzić inny tok rozumowania itd. Boję się, że na maturze trafię na zadania, których nie będę mógł 'rozpieczętować'.
+1 głos
odpowiedź 20 stycznia przez użytkownika Awide Początkujący (420 punkty)
edycja 20 stycznia przez użytkownika Awide

Matematyka jak najbardziej na rozszerzenie! :)

Na początek polecam przerobić wszystkie książki Kiełbasy :) Dzięki temu przypomnisz sobie wszystkie podstawy i porobisz do tego zadania co na pewno już będzie kluczowe :)

Podobne pytania

0 głosów
4 odpowiedzi 175 wizyt
pytanie zadane 18 stycznia w Offtop przez użytkownika ForeverFriendzone Bywalec (2,310 punkty)
0 głosów
4 odpowiedzi 230 wizyt
0 głosów
3 odpowiedzi 268 wizyt
...