• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Samodzielna nauka fizyki - w jaki sposób? (3 kl. gimnazjum)

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
1,864 wizyt
pytanie zadane 6 stycznia 2017 w Matematyka, fizyka, logika przez Maciej Fras Użytkownik (840 p.)
edycja 6 stycznia 2017 przez Maciej Fras
Witam, jestem uczniem 3 kl. gimnazjum, interesuję się informatyką i wiążę sobie z nią przyszłość. Od zawsze uczyłem się najlepiej z tego, co uważałem za stosowne na przyszłość - matematyki i j. angielskiego. Problem natomiast pojawia się z fizyką. Polega on na tym, że mój nauczyciel jest osobą dobrą w swojej dziedzinie, lecz mimo tego nie nauczył mnie prawie niczego. Wynika to głównie z tego, że nic nie wymaga (testy i kartkówki to rzadkość). Chciałbym więc zacząć uczyć się z tego przedmiotu, aby nie być zielonym gdy pójdę do szkoły średniej. Oczywiście, nie zrobiłem tego wcześniej bo byłem młodszy i nie miałem na to chęci. W tym momencie przechodzimy do sedna sprawy - z jakich źródeł polecacie się uczyć? Najlepiej aby wiedza była jak najbardziej skondensowana i ułożona bym mógł zrozumieć chociaż te najważniejsze sprawy. Tak jak pisałem wcześniej - nauczyciel przedmiotu to mądry człowiek, więc w razie potrzeby służy pomocą. Dodam, że książki z których korzystałem do tej pory w szkole to seria: "Świat fizyki" wydawnictwa ZamKor. Posiadam wszystkie 3 części dla każdej klasy gimnazjum.
1
komentarz 6 stycznia 2017 przez Patrycjerz Mędrzec (192,340 p.)
Na początek radziłbym ci się nauczyć klarownego redagowania tekstu. Twojego pytania nie da się komfortowo czytać, nie wspominając o dziwnym braku odstępów po znakach interpunkcyjnych. Nie przystoi to uczniowi trzeciej klasy gimnazjum.
komentarz 6 stycznia 2017 przez Maciej Fras Użytkownik (840 p.)
Przepraszam, tekst został poprawiony. Rzeczywiście napisałem go w niedbały, nienajlepszy do przeczytania sposób.
komentarz 17 lutego 2017 przez Maciej Fras Użytkownik (840 p.)
Dziękuję wszystkim za bardzo fajne rady :) Od jakiegoś czasu zacząłem przerabiać moje książki przedmiotowe z fizyki i idzie naprawdę bardzo szybko, z pełnym zrozumieniem materiału. Tematu na razie nie będę zamykał, gdyż może ktoś napisze jeszcze coś ciekawego.
komentarz 9 grudnia 2021 przez Pauletta Nowicjusz (100 p.)

@Maciej Fras, sama miałam nauczyciela mądrego, ale nie lubiącego swojej pracy ... tak to widzę z perspektywy czasu. Bardzo lubie fizykę i właśnie po 5 latach w zawodzie nauczyciela matematyki podjęłam decyzję o rozpoczęciu studiów z zakresu fizyki w wskz. Jestem bardzo zadowolona z samego kształcenia i w końcu robię to co sprawia mi radość, bo fizyka to moja pasja. kiedys bazowałam na repetytoriach jak prowadziłam korepetycje z fizyki hobbistycznie z WSIP - taka fioletowa okładka i były bardzo dobre, więc mogę polecic

4 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 7 stycznia 2017 przez Molester Bywalec (2,920 p.)
edycja 7 stycznia 2017 przez Molester
Hej,

Moim zdaniem nie trzeba się aż tak martwić. Ja co prawda dobrze się uczyłem z fizyki w gimnazjum, ale jak poszedłem do liceum to przez 1-wszą klasę były kompletnie nowe tematy i to że nie pamiętałem nic z gimnazjum w niczym nie przeszkodziło. Dopiero w 2 klasie (na rozszerzeniu, ale może być tak że będziesz mieć rozszerzenie od 1 klasy) zaczęły się tematy tak jak zaczynałem je w gimnazjum czyli począwszy od kinematyki i nie było żadnego problemu, wszystko zostało mi przypomniane Z UWAGA dodatkiem rzeczy nowych, trudniejszych. Na dobrą sprawę, uwierz mi po gimnazjum zazwyczaj wychodzi się z małą wiedzą, mało kto pamięta co tam się działo na lekcjach, a w liceum dostajesz solidną powtórkę. No ja jeszcze się nie spotkałem z tym żeby nauczyciel powiedział mi coś w stylu "To było już w gimnazjum, nie przerabiamy tego". Generalnie jeśli chcesz przypomnieć sobie różne teorie, pojęcia, to myślę wystarczy podręcznik który miałeś ze szkoły, jakieś repetytorium z zadaniami. Porób sobie  zadania z fizyki z arkusza gimnazjalnego. Nie jestem pewien, ale wydaję mi się że ciężko trochę o dobre źródło wiedzy z fizyki gimnazjalnej bo większość dobrych serwisów z fizyki już podbija do poziomu rozszerzenia, a tam dość sporo się zmienia, wprowadzane są nowe rzeczy. A dobrej strony o fizyce, dedykowanej dla gimnazjalistów nie widziałem jeszcze (ale to może tylko ja) . Moja rada - zainteresuj się fizyka, zapisz się na kółko fizyczne (jeśli je masz w szkole). Fizyka tak jak i matematyka naprawdę rozwija. Jednak pamiętaj że fizyka rozszerzona jest trudna. Poziomy licealny i gimnazjalny różnią się, i na pewno to odczujesz. Ale wszystko jest do zrobienia i masz na to czas.

Pozdrawiam serdecznie i życzę wytrwałości.
+1 głos
odpowiedź 8 stycznia 2017 przez Jacque Obywatel (1,300 p.)
edycja 8 stycznia 2017 przez Jacque
Ja polecam ten podręcznik: http://home.agh.edu.pl/~kakol/ Może trochę bardzo wychodzi po za poziom ale są tam rzeczy, które są w gimnazjum.

Pozdrawiam
+1 głos
odpowiedź 10 stycznia 2017 przez niezalogowany
Być może Khan Academy ci się spodoba: https://pl.khanacademy.org/science/physics
0 głosów
odpowiedź 7 stycznia 2017 przez Kornelia Kobiela Nałogowiec (33,340 p.)
Nie wiem, czy do gimnazjum jest podobnie, ale dla liceum część wydawnictw wydaje pakiety kompendiów wiedzy i repetytoriów do danego przedmiotu. Jeśli nie, to myślę, że podręczniki będą najlepszą opcją. I przede wszystkim, rozwiązuj dużo zadań. To jest podstawa w ogarnianiu fizyki. Na stronie CKE są arkusze i przykładowe zadania, co, myślę, że może ci pomóc. Nie orientuję się jaki jest teraz poziom fizyki w gimnazjach niestety, ale starałam się pomóc.

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 474 wizyt
pytanie zadane 7 października 2017 w Matematyka, fizyka, logika przez SoDoIt Obywatel (1,190 p.)
+2 głosów
1 odpowiedź 359 wizyt
pytanie zadane 13 kwietnia 2023 w Matematyka, fizyka, logika przez mlody_klosow Nowicjusz (140 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 2,240 wizyt
pytanie zadane 19 czerwca 2020 w Matematyka, fizyka, logika przez Nieznany132 Nowicjusz (140 p.)

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,088 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...