• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

publiczne ip

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
259 wizyt
pytanie zadane 4 stycznia 2017 w Sieci komputerowe, internet przez alw Użytkownik (650 p.)
Witajcie,

jak sprawdzam ip na stronie np. pokapoka.pl to pokazuje mi moje publiczne ip, czy jest jakiś sposób żeby przypisać je do komputera i w ten sposób np. utworzyć serwer, na którym może stać strona internetowa? Czy można użyć publicznego IP tylko gdy ISP nam to umożliwi?

3 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 4 stycznia 2017 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Jeżeli IP jest publiczne to możesz stawiać serwer. Twoje IP jest widoczne i dostępne dla innych

Gorsza sprawa przy IP prywatnym. Wówczas jest problem.
komentarz 4 stycznia 2017 przez alw Użytkownik (650 p.)
źle się wyraziłem,

pokapoka.pl pokazuje moje publiczne ip jednak nie mam go na komputerze np. podczas wpisywania ipconfig widać, że mam przypisane ip prywatne.

I moje pytanie odnosi się do tego czy mogę jakoś skorzystać z publicznego ip.
komentarz 4 stycznia 2017 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
edycja 4 stycznia 2017 przez manjaro
Wejdź na pokapoka.pl skopiuj IP i później sprawdź w terminalu czy działa ping na to IP. Jeżeli działa to będziesz mógł postawić serwer. Jeśli nie działa to zapomnij.
komentarz 4 stycznia 2017 przez alw Użytkownik (650 p.)
ping działa, także powinno się udać.
+1 głos
odpowiedź 4 stycznia 2017 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)
Zależy od ISP czy oferuje publiczne IP tylko dla Ciebie, czy też za jednym IP publicznym skrywa się ileś tam osób i jest to u operatora rozdzielane (nie jestem pewien jak to dokładnie działa, ale wtedy i tak widzisz że masz publiczne IP, ale w praktyce nie jest ono tylko dla Ciebie i może być problem ze zrobieniem takiego czegoś).

Jeśli masz publiczne IP dla siebie to powinno działać. Oczywiście jeśli masz jakiś router/modem to przypuszczalnie musisz otworzyć na nim porty lub włączyć DMZ dla danego urządzenia (czyli zrobić tak, aby osoby z zewnątrz sieci miały dostęp do urządzenia w sieci lokalnej, domyślnie powinno być to zablokowane).

Co to za ISP jeśli można wiedzieć? Od siebie mogę powiedzieć, że na Neostradzie od Orange spokojnie można coś takiego zrobić.
komentarz 4 stycznia 2017 przez alw Użytkownik (650 p.)
mam tak samo, Neostrada od Orange.

Czyli rozumiem, że nie da się na przykład przypisać jakoś tego publicznego IP do danego komputera tak aby służył on jako serwer?

tak jak wspomniałem wyżej, sprawdzając IP komputera poleceniem ipconfig widać wyraźnie, że przydzielane jest ip wewnętrzne (192.168.x.x)

a samo IP publiczne zmienia się wraz z każdym restarem routera.
komentarz 4 stycznia 2017 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)

tak jak wspomniałem wyżej, sprawdzając IP komputera poleceniem ipconfig widać wyraźnie, że przydzielane jest ip wewnętrzne (192.168.x.x) 

Każde urządzenie w sieci lokalnej ma swoje IP, nic w tym dziwnego, też tak mam. 

Czyli rozumiem, że nie da się na przykład przypisać jakoś tego publicznego IP do danego komputera tak aby służył on jako serwer? 

Da się, to napisałem w odpowiedzi. W panelu administracyjnym routera poszukaj opcji przekierowania portów (może być też to zwane NAT) i przekieruj co trzeba (np. port 80 dla serwera www). Ewentualnie może być też DMZ, wtedy całe urządzenie jest widoczne w sieci.

Problemem jest tylko zmienne IP jak już sam zauważyłeś (i zmienia się nie tylko przy restarcie routera, ale też samo, chyba raz na dobę), ale i na to jest sposób - DDNS. Działa to na takiej zasadzie, że aktualizuje Twoje IP po zmianie na serwerach dostawcy DDNSa i podpina pod jakąś domenę. Ja akurat korzystam z noip.com, jest za darmo, ale trzeba co 30 dni kliknąć w link, który przychodzi na maila, aby nie wygasło. Do swojego urządzenia mogę się dostać poprzez wybrany adres (wybrałem coś w domenie .ddns.net), a jeszcze żeby sobie ułatwić życie skierowałem na to rekordem CNAME subdomene swojej własnej domeny. Klienta DDNS mam na routerze, więc tam tylko ustawiłem co potrzeba i działa. Jaki masz router, to może coś konkretniej podpowiem?

Jedyne czego nie wiem to jak szybko następuje zaktualizowanie IP. Tzn. dajmy na to, że Tobie w tym momencie zmienia się IP i nie wiem jak szybko zmiana ta jest widoczna w adresie podpiętym przez DDNS. To dość istotne, bo jeśli domena dalej będzie wskazywała na stare IP to serwer przez ten czas nie będzie dostępny w sieci. Ja nie mam na stałe postawionego serwera, a tylko czasem chcę z zewnątrz dostać się np. przez SSH do komputera, stąd nie sprawdzałem nigdy jak szybko następuje zaktualizowanie IP, nie było to dla mnie istotne.

Mam nadzieję, że w miarę prosto wytłumaczyłem ;)

komentarz 4 stycznia 2017 przez alw Użytkownik (650 p.)
jasne, dzięki wielkie za odpowiedź.

sprytne z tym CNAME, myślę, że postaram się ogarnąć to wszystko właśnie w oparciu o DMZ, ale to tylko i wyłącznie z ciekawości, katorgą byłoby hostować serwer w takich warunkach :D

Pozdrawiam.
komentarz 4 stycznia 2017 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)

katorgą byłoby hostować serwer w takich warunkach :D

Całkowicie się zgadzam, z resztą pisałem co o tym myślę np. tutaj. Jednak w celach naukowych czy też otworzenia sobie zdalnego dostępu do domu/komputera nie widzę problemu, a nawet przeciwnie, myślę że może być to coś ciekawego i fajnego. Powodzenia ;)

+1 głos
odpowiedź 4 stycznia 2017 przez operator Stary wyjadacz (10,920 p.)
ISP zazwyczaj udostępnia dynamiczne IP, które jak zauważyłem zmienia się tylko gdy wymusisz to na routerze. Mając IP publiczne możesz przekierowywać pakiety TCP lub datagramy UDP na IP i PORT na którym działa twój serwer.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 291 wizyt
pytanie zadane 28 lipca 2022 w Sieci komputerowe, internet przez celyt Nowicjusz (170 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 318 wizyt
pytanie zadane 1 czerwca 2019 w Sieci komputerowe, internet przez MegaaSoft Obywatel (1,430 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 2,198 wizyt
pytanie zadane 21 lipca 2018 w Sieci komputerowe, internet przez Pjm88 Nowicjusz (180 p.)

92,451 zapytań

141,261 odpowiedzi

319,073 komentarzy

61,853 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...