• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Składanie serwera :/

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
1,970 wizyt
pytanie zadane 3 stycznia 2017 w Sprzęt komputerowy przez Pi5iN Nowicjusz (120 p.)

Witam Serdecznie!

Chciałbym prosić o poradę nt. składania komputera serwerowego. Dostaliśmy takie zadanie w szkole, by złożyć właśnie coś takiego do kwoty 15.000zł. Szukałem w sklepie potrzebnych podzespołów, nawet coś znalazłem, ale naprawdę w sprawie serwerów nie mam zielonego pojęcia, czy wszystko będzie do siebie pasować. Aktualnie jestem na tym etapie:


Płyta Główna: MSI C236A (7998-012R)
Procesor: Procesor serwerowy Intel Xeon E3-1240V5, 3.9GHz, socket 1151, BOX (BX80662E31240V5 944496)
Obudowa: Obudowa serwerowa Gembird 19CC ATX 19"/3U (19CC-3U-01)
Dysk: Dysk serwerowy Seagate ST4000VN0001 3,5" 4TB
Oprogramowanie: Microsoft Windows Server 2012 R2 Essentials PL 64-bit 1-2CPU DVD OEM (G3S-00723) [A może jakiś Linux?]
Macierz: Macierz dyskowa Qnap UX-500P
Pamięć: Pamięć serwerowa Kingston 16GB 2133MHz DDR4 CL15 ECC (KTM-SX421/16G)
UPS: UPS APC BACK-UPS 950VA, 230V, AVR, French Sockets (BX950U-FR)
Zasilacz: Zasilacz serwerowy Hewlett-Packard GEN5 350/370/380 399771-B21
FireWall: Zyxel ZyWALL USG110 UTM Bundle zintegrowana brama zabezpieczająca (USG110-EU0102F)

Prosiłbym o ewentualne skorygowanie błędów i podaniu porad :/

komentarz 3 stycznia 2017 przez Kornelia Kobiela Nałogowiec (33,340 p.)
Na sprzęcie się słabo znam. Ale z reguły używam Linuxa jako os dla serwera.
komentarz 3 stycznia 2017 przez Typowy Janusz Dyskutant (8,150 p.)
Nie gorączkuj się tak kolego... Nauczyciel, który wam dał to zadanie prawdopodobnie nie ma zielonego pojęcia o tych emelentach (czy pasują czy też nie) także jak masz zdolności oratorskie to wciśniesz mu dobry kit.

Ale jeśli chodzi o dobry kompletny serwer to ceny zaczynają się od 60K do góry.

Pozdrowionka!
komentarz 3 stycznia 2017 przez Pi5iN Nowicjusz (120 p.)
Myślałem o tym, ale jednak dobrze, by osprzęt jednak nie był kompletnie "z dupy" :/
komentarz 4 stycznia 2017 przez maly Nałogowiec (37,190 p.)
Jeśli jedynym wymogiem odnośnie serwera jest wyłącznie jego cena to trochę LOL, przecież wymagania sprzętowe zależą od przeznaczenia serwera, planowanego obciążenia, bezpieczeństwa itp. a jeśli serwer ma być uniwersalny(do wszystkiego) to za tą cenę będzie do niczego.

RAID nie działa z jednym dyskiem a wybór trybu zależy od bezpieczeństwa pracy i/lub przeznaczenia serwera.

2 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 3 stycznia 2017 przez adrian17 Ekspert (344,100 p.)
Jeden dysk? A RAID?
komentarz 3 stycznia 2017 przez Pi5iN Nowicjusz (120 p.)
Mógłbyś mi podać przykładowy RAID? Właśnie nie wiem do czego to służy. Co do dysku, yo jest on 4TB-ajtowy, potrzeba więcej, czy więcej dysków o mniejszej pojemności? Sprzęt który opisałem kosztuje z VATem ponad 15.000zł, więc musiałem znaleźć tańszy FireWall. Teraz jest ok. 13.000 z VAT + musze doliczyc koszty robocizny i takie tam pierdoły. Trudne zadanie... :/
komentarz 4 stycznia 2017 przez adrian17 Ekspert (344,100 p.)

Właśnie nie wiem do czego to służy.

To przeczytaj, to nie jest jakaś wiedza tajemna, a serwer bez RAIDa to recepta na katastrofę.

0 głosów
odpowiedź 3 stycznia 2017 przez ZakosiliMiNeta Nałogowiec (30,910 p.)
Ni cholery nie łapie tego zestawu. Po co ci macierz dyskowa? Ta obudowa to też jakaś porażka. Kupujesz zwykłą dobrą obudowę z dobrym przepływem powietrza i tyle, zasilacz serwerowy pod ATX i hejo. Serwer może być zwykłym komputerem. Zamiast tej macierzy kup jakieś SSD na RAID  lub jakieś dyski na PCI. Co do pamięci to sprawdź czy twoja płyta obsługuje te pamięci by potem się nie gryzło. Również dodaj więcej kości RAMu bo 16GB  to lipa jak na serwer, System to na jakiegoś linuxa zamień typu red hat czy coś innego
komentarz 4 stycznia 2017 przez Pi5iN Nowicjusz (120 p.)
Kolega pytał, i Szanowny Pan nauczyciel stwierdził, iż macierz dyskowa MUSI być. Również nie wiem na cholere mi to... W specyfikacji płyty niby się zgadza (typ, nie wiem czy częstotliwość również musi się zgadzać). Chciałem sprawdzić na stronie producenta, jednak nic nie wyszukiwało poza sklepami. Co do RAMu również sie zastanawiałem , ale kolega stwierdził że "chyba bedzie wystarczajace" (on tez nie ma o tym zielonego pojecia". Co do Linuxa to od razu na niego stawiałem (slyszalem ciekawe historie wlasnie nt. Niepotrzebnie wydanych pieniedzy na oprogramowanie Windowsa), choć znow kolega stwierdził, że przecież wyrobimy się w limicie... Ehh... Nie ma to jak zostać wkopanym przez nauczyciela w coś czego się nieogarnia. W życiu bym się tego nie podjął, a koledzy otrzymali zupełnie łatwiejsze zestawy do złożenia. Życie...
komentarz 4 stycznia 2017 przez ZakosiliMiNeta Nałogowiec (30,910 p.)
edycja 4 stycznia 2017 przez ZakosiliMiNeta

YY moja rada nie słuchaj się kolegi smiley. Co do pamięci to musi się wszystko zgadadzać, Czyli pełna nazwa modelu pamieci ( przy asusie są podane konkretne modele jakie płyta obsługuje nie wiem jak jest w MSI ) i to nie jest byle co bo doświadczyłem to na własnej skórze. W tym przypadku to, to olej byle by pasowała częstotliwość obsługująca te RAMY przez płytę i typ ( czyli tutaj DDR4 ). Co do OS-a linuxowego to np. za red-hata płacisz tylko, że jak Ci się coś kaszani to dzwonisz i oni to robią za to tak naprawdę płacisz

@edit jak możesz to spytaj się nauczyciela po jaki wał ( by wyjaśnił )  tą macierz. Chyba,  że to wapniak jakiś. Bo nie rozumie po co mieć serwer bez dysku i wydać np te 2k na mini komputer ( tam jest nas czyli pewien OS który wymaga jakiegoś CPU, RAMU ) 

komentarz 4 stycznia 2017 przez Pi5iN Nowicjusz (120 p.)
Jak tylko będę miał z nim lekcje to wszystko tu napisze ;)
komentarz 4 stycznia 2017 przez adrian17 Ekspert (344,100 p.)

Również dodaj więcej kości RAMu bo 16GB  to lipa jak na serwer

Na bazodanowy to jeszcze może być OK (ale oczywiście zależy od zastosowania).

red hat czy coś innego

W skali mikro raczej wystarczy coś prostszego, jak debian/ubuntu server.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 658 wizyt
pytanie zadane 31 marca 2017 w Sprzęt komputerowy przez niezalogowany
0 głosów
0 odpowiedzi 99 wizyt
pytanie zadane 17 października 2022 w Sprzęt komputerowy przez Jakub005 Początkujący (310 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 480 wizyt
pytanie zadane 23 lutego 2022 w Sprzęt komputerowy przez Marcin893 Nowicjusz (190 p.)

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,077 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...