• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

question-closed Naprawa komputera - bootowanie

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
270 wizyt
pytanie zadane 3 stycznia 2017 w Systemy operacyjne, programy przez Jiin Obywatel (1,390 p.)
zamknięte 26 stycznia 2017 przez Jiin
Witam serdecznie. Byłem dzisiaj u kolegi by naprawić komputer - WinXP Prof (jest to stary komputer, pełnej specyfikacji nie pamiętam, 512 RAM bodajże). Objawy - przy starcie systemu komputer  prosi o włożenie płyty CD. Pomyślałem że bootowanie ma ustawione na płytkę - otóż nie, na pierwszym miejscu HDD, 2 i 3 wyłączone. Kolega mówi że i tak mam zrobić format, więc w pierwszej kolejności wziąłem się za to. Płytka włożona, Patrycja C sformatowana ładnie na NTFS, pliki instalacji załadowane ale tu znów problem, bo komputer botoował cały czas z CD, więc instalacja nie mogła pójść dalej bo musiałby bootować z HDD. Próbowałem chyba wszystkie możliwości i opcje bootowania ustawiać w biosie, w boot menu (bez włączania biosa) - ale nadal to samo, ciągle bootuje z płyty. Potem wrzuciłem mu archa na płytce, instalacja bez problemu ale bootuje tylko z CD nadal, więc pozostała opcja liveCD, z której i tak nie wiem jak temu zapobiec. Przywracanie biosa do domyślnych również nie przyniosło efektu, wyciągnąłem więc baterie biosu na 15 min i stwierdziłem że spróbuje z Win7 z pendrive'a zainstalować, w BIOSie ustawione bootowanie na każde USB (bo było kilka opcji, USB-ZIP, USB-HDD, USB-CD i jeszcze jakieś jedno), o dziwo coś ruszyło, bo zamiast bootować z CD zaczął bootować z właśnie USB, tylko że przy starcie systemu dochodził do momentu gdy wyskakiwało "PCI DEVICES LISTING" i już nic dalej przez bitą godzinę. I tym oto sposobem bootuje teraz cały czas z USB i ani nie chce ruszyć dalej ani nie chce spowrotem bootować z CD czy też innych opcji. Zakładam że problemem jest BIOS lub płyta główna - w sumie prawie to samo, jednak jak rozwiązać ten problem? O ile wiem po "PCI DEVICES LISTING" powinien wykrywać jakieś urządzenia a tu nic nie wykrywa, stoi cały czas na tym. Może za krótko była bateria wyciągnięta? Teraz kolega poszedł do pracy, ale kazałem mu zostawić baterie wyciągniętą do wieczora aż nie wróci i znów nie będę próbował czegoś zrobić, jednak w tym czasie chciałbym się już uzbroić w jakąś wiedzę konkretną co począć. Dysk sprawdzony osobno smartem i antywirusem - wszystko w porządku, środek komputera również sprawdzony - wszystko dobrze podłączone, RAM również przepiąłem do innej bazy, napięcia na zasilaczu sprawdzone. Jakieś inne pomysły zanim stwierdzę że można na płycie głównej napisać rest in peace?
komentarz zamknięcia: Rozwiązane

2 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 3 stycznia 2017 przez jaca121212 Nałogowiec (40,760 p.)
Jak wyciągniesz baterię o biosu o ustawieni ci się  zrestartują

Wiem że możesz dać w biosie https://www.youtube.com/watch?v=zRpnsrHMhKY

możesz w ten sposób sprawdzić.

Spróbuj wypiąć  CD/DVD napęd  i zainstalować win z pendriva.

Wiem że na  płycie także było można zrestartować biosa przekładało się  zworki (lub  zakładało się zworkę) ale to musisz wiedzieć jaką masz płytę i sprawdzić w necie

https://www.youtube.com/watch?v=ZsHhy4J1V6Q
0 głosów
odpowiedź 3 stycznia 2017 przez marko Nałogowiec (29,170 p.)
edycja 3 stycznia 2017 przez marko

Cześć.

Pytanie z pozoru głupie ale logiczne.

Czy BIOS wykrywa twardy dysk?

Nie doczytałem może :) bo to że bootowanie jest ustawione na HDD nie znaczy że zostały wykryte dyski.

Napisz proszę jaki dysk twardy wykrywa BIOS?

Może pytania bez sensu ale jakiś początek powinien być.

Prawdopodobnie jest tak.

BIOS nie wykrywa dysku twardego.

szuka następnego urządzenia z którego moż bootować i znajduje napęd cd z płytą Live,działa.

Dysk sprawdzony osobno smartem i antywirusem

osobno,to znaczy na innym kompie?

Przepraszam przed chwilą wróciłem z małej wycieczki w terenie.

Przeczytałem porady,lekki chaos wyczuwam.

Próbuję pomóc,od czegoś należy zacząć,od podstaw.Pytania powyżej.

Resetowania,wyciągania baterii ok.jakiś bałagan wyczuwalny jest.

Początek,powtarzam pytanie, jaki dysk wykrywa BIOS komputera z którym jest problem?

Pytanie drugie.

Czy zostało sprawdzone zasilanie do(wtyczki zasilające,jakieś przejściówki) dysku ?

jest to stary komputer

Analizuję,dlatego robię "edit"

Bateria sprawdzona? 3V powinna mieć lub około2,9v

Słaba bateria może wprowadzać "zamieszanie"

Byłem dzisiaj u kolegi by naprawić komputer - WinXP Prof (jest to stary komputer, pełnej specyfikacji nie pamiętam, 512 RAM bodajże)

Poinformujesz dalej co jest grane,czy też z kuplem pijesz już browara :) Na zasadzie,Ty to jesteś jednak fachman wink

Bateria i bios nie wymagają takich "poświęceń" 24h/dobę.

komentarz 25 stycznia 2017 przez Jiin Obywatel (1,390 p.)
Przepraszam za tak długi brak odpowiedzi. Okazało się, że płyta główna jest cała do wyrzucenia, tak jak podejrzewałem. Każdy podzespół był osobno sprawdzany.

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 129 wizyt
pytanie zadane 27 grudnia 2017 w Sprzęt komputerowy przez Hiskiel Pasjonat (22,830 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 111 wizyt
pytanie zadane 31 stycznia 2020 w Systemy operacyjne, programy przez Suwmiarka Nowicjusz (120 p.)
+1 głos
0 odpowiedzi 344 wizyt
pytanie zadane 30 czerwca 2022 w Systemy operacyjne, programy przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,088 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...